Olsztyn: Konferencja „EKO-INNOWACJE – Kierunki zmian technologicznych w produkcji energii”

  • 27 maja 2014

(fot. materiał prasowy)

Organizatorem konferencji ,,Eko-innowacje – kierunki zmian technologicznych w produkcji energii”, która odbyła się  22 maja 2014 r. w Olsztynie, był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

- Samorząd przywiązuje dużą uwagę do kwestii innowacyjności. Staramy się sprawnie wykorzystywać dostępne narzędzia i możliwości, tak aby wspierać dziedziny z nią związane. Szczególnie ważne są dla naszego regionu eko-innowacje, a to ze względu na walory przyrodnicze naszego regionu i sposób w jaki chcemy je promować - powiedział podczas otwarcia konferencji Radosław Zawadzki, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego.

Była to druga konferencja o eko-innowacjach, organizowana przez Urząd Marszałkowski. Poprzednia dotyczyła praktycznych rozwiązań ekologicznych na Warmii i Mazurach, natomiast celem dzisiejszego spotkania było nawiązywanie dialogu biznesu, nauki i przedstawicieli samorządów na temat konieczności rozwoju energetyki cieplnej wykorzystującej niekonwencjonalne odnawialne źródła energii. Rozmowy miały też zachęcić podmioty z branży energetycznej do inwestowania na Warmii i Mazurach. - Mamy nadzieję że eko-innowacje będą kierunkiem najchętniej wybieranym przez przedsiębiorców działających na terenie Warmii i Mazur – dodał Radosław Zawadzki.

W pierwszej części konferencji prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda przedstawił system kogeneracyjny oraz  korzyści i niedogodności  wynikające z jego zastosowania, natomiast  działania  o charakterze innowacyjnym i proekologicznym  w MPEC w Olsztynie zaprezentował  Henryk Krzyżak. Zagadnienia  dotyczące rozwoju przemysłu turystycznego w aspekcie energetyki odnawialnej i gospodarki cyrkulacyjnej omawiane były przez prof. dr. hab. inż. Janusza Gołaszewskiego, zaś  Mariusz Rychcik  przedstawił  możliwości  wsparcia inwestycji proekologicznych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

Druga cześć konferencji miała charakter panelu dyskusyjnego i poświęcona była tematowi ,,Eko-Innowacje w energetyce: plus czy minus dla inwestorów”. W panelu prowadzonym przez  dr. hab. Stanisława Czachorowskiego wzięli udział przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz środowiska naukowego. Jak podkreślali uczestnicy dyskusji, każda inwestycja to koszty, a to, czy inwestowanie w eko-innowacje będzie opłacalne, zależy od indywidualnych decyzji inwestora. Dużo zależy również od polityki energetycznej państwa, co zaznaczył  prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda.

Konferencja była częścią projektu ,,Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2013+”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów