Lublin: Inspiration Destination

  • 29 maja 2013

(fot. materiał prasowy)

W jaki sposób prezentować atuty inwestycyjne Lublina zagranicznym inwestorom? Jaka powinna być rola samorządu tego jednego z gospodarczych liderów Polski Wschodniej w kreowaniu dalszej współpracy między przedsiębiorcami? A jaki potencjał niesie lubelskie lotnisko, także w kontekście stymulowania rozwoju całej branży lotniczej w Polsce? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy konferencji z cyklu „Prospects in Poland”, która po raz pierwszy odbyła się w Lublinie. 

Lublin jest największym miastem wschodniej Polski, stolicą województwa lubelskiego i jednocześnie pierwszym największym miastem Unii Europejskiej przy jej wschodniej granicy. Jest miastem otwartym na krajowych i zagranicznych inwestorów, oferując im nie tylko tereny inwestycyjne, ulgi i wsparcie administracyjne, ale też dobrze wykształconych i gotowych do podjęcia pracy specjalistów.

Na specjalne zaproszenie miasta Lublina i organizatorów konferencji przyjechał Christian Gessl, szef Austriackiej Izby Handlowej ds. Europy Środkowej. Austria jest jednym z najbardziej rozwiniętych ekonomicznie krajów w UE, a Lublin, nawiązując zagraniczne kontakty inwestycyjne, jednocześnie chce się wzorować na najlepszych europejskich gospodarkach. Wskaźnik PKB daje Austrii 4. Miejsce w Europie. Pogarszająca się sytuacja w strefie Euro rzutuje na tegoroczne wyniki i w rezultacie w Austrii odnotowuje się zahamowanie, niemniej jednak, główną siłą napędową koniunktury pozostaje eksport, a kryzys tylko przejściowo osłabił jego dynamikę. W ostatnich miesiącach obroty zagraniczne ponownie szybko rosną. Główni partnerzy handlowi Austrii to Niemcy, Włochy, USA i Chiny. W Polsce jest już prawie 800 firm austriackich, działających głównie w sektorze nieruchomości, budownictwie i bankowości, co daje temu krajowi miejsce w pierwszej dziesiątce zagranicznych inwestorów w naszym kraju.

Dobre prognozy rozwoju Lublina uzasadniane są zarówno realizowanymi w ostatnich latach inwestycjami infrastrukturalnymi, jak i inwestycjami kapitału zagranicznego. Potwierdza to działalność takich potentatów jak Genpact, Baxter Healthcare Corporation, Spectra, Raben Group B.V., Deutche Bank i in. O tym, czego oczekują zagraniczni przedsiębiorcy od samorządu i znajdujących się już tu firm rozmawiali Christian Gessl, Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Rozwoju i Obsługi Inwestorów Miasta Lublina, Daniel Bajer, UK Trade & Investments i Jacek Wesolowski, dyrektor polskiego oddzialu Immofinanz Group. Paneliści dyskutowali o tajemnicy polskiego sukcesu gospodarczego ostatnich dwóch dekad, potencjale Polski oraz o tym jak go mądrze wykorzystać.

Jakie cele stawia sobie Lublin na następne lata? Jak chce być postrzegany? Czy otwartość, przyjazność, przedsiębiorczość i akademickość miasta nadal będą jego synonimami? Lublin jest miastem, gdzie partnerstwo akademicko-biznesowe jest jednym z najlepiej funkcjonujących w Polsce. Oferta uczelni wyższych jest odpowiednio dostosowywana do potrzeb rynku, czego przykładem jest wdrażany przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, wyjątkowy w skali kraju, projekt kompleksowej usługi edukacyjnej, mającej na celu zagwarantowanie właściwego przygotowania studentów i ich wprowadzenia na rynek pracy. To największe przedsięwzięcie edukacyjne we wschodniej Polsce, skierowane do studentów głównie kierunków humanistycznych rozwijające ich interdyscyplinarnie o takie specjalności, jak cyberkultura, e-edytorstwo, czy tłumacz symultaniczny. W 350-tysięcznym Lublinie na 12 uniwersytetach i szkołach wyższych kształci się około 80 tys. studentów. Profesjonalna, dobrze wykształcona kadra, ponad 20 tys. absolwentów rocznie stanowi znakomite zaplecze dla przedsiębiorców i rozwoju zróżnicowanego sektora gospodarczego.

– Jesteśmy prężnym centrum nauki i dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym. U nas w harmonijny sposób tradycja łączy się ze współczesnością i przyszłością. Trosce o wielowiekowe dziedzictwo przeszłości towarzyszy dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii, twórcza inwencja mieszkających i pracujących tu ludzi. A Lublin to miasto ludzi młodych – aż 40 proc. mieszkańców to osoby poniżej 35 roku życia. Stopa bezrobocia pozostaje na relatywnie niskim poziomie (ok. 8,3 proc.). Lublin jest na najlepszej drodze, bo dorównać gospodarczym liderom Europy Środkowo-Wschodniej. To miasto inspiracji, zapraszające do inwestowania i współpracy gospodarczej. Stawiamy na rozwój infrastruktury i dostępności komunikacyjnej kreując przyjazne warunki dla biznesu. Przy pomocy środków europejskich wykonujemy gigantyczny skok inwestycyjny. Samorząd, przedsiębiorcy i uczelnie inwestują łącznie w Lublinie na poziomie ok. 4 mld zł. – podkreślał Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina.
Na gospodarcze walory lokalne mają wpływ dane globalne. Gospodarka w skali makro i mikro ma wpływ na poziom inwestycji i rozwój przedsiębiorczości także w Lublinie. Czy jego atrakcyjność w odniesieniu do innych polskich miast nie spadnie? Czy Polska jest kryzysoodporna? – Polska jest liderem tej części Europy i ma najlepszych fachowców w Unii. Doceniany jest też potencjał polskich przedsiębiorców, kierujących do 80 proc. swojej produkcji na eksport. W USA i na Wschodzie nie ma już kryzysu. Dużo kosztowało odbudowanie zaufania do sektora bankowego. Jeszcze odczuwalny jest kryzys w strefie Euro i choć Polska jest poza nią, nie znaczy to, że przedsiębiorcy nie odczuwają jego skutków. Ale już w przyszłym roku przeciętny Polak odczuje poprawę sytuacji, a już w 2020 r. przedsiębiorcy będą mieli problem z pozyskaniem pracowników. Najbliższe 7 lat będzie dobrym czasem dla Polski, ale wiele zależy od samorządów, które muszą realizować skuteczniejszą politykę inwestycyjną – mówi Marek Zuber, ekonomista i analityk rynków finansowych.
Lublin kreowany jest jako miejsce atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym. Tamtejsi urzędnicy dużo energii wkładają w aktywne uczestnictwo w procesie obsługi inwestorów zagranicznych jak i krajowych.

– Służymy im wszelką pomocą informacyjną począwszy od planowania lokalizacji do zakończenia procesu inwestycyjnego. Potencjał naukowy Lublina pozwala lokować tam przedsięwzięcia gospodarcze oparte na rozwoju wysokich technologii i na najnowszych zdobyczach nauki. Dlatego otwarty jest szczególnie na działalność centrów badawczo-rozwojowych. Wkrótce uruchomiony zostanie Lubelski Park Naukowo-Technologiczny, a utworzona Podstrefa Lublin SSE „Euro-Park” otwiera kolejne olbrzymie możliwości. – mówił podczas konferencji Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Rozwoju i Obsługi Inwestorów Miasta Lublina.
Atutem Lublina jest położenie na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych. Szybkie, wygodne połączenia kolejowe oraz Port Lotniczy Lublin, który działa od niedawna, i planowane powstanie miasteczka lotniskowego (Airport City – na wzór Portu Lotniczego im. Chopina w Warszawie) są nie bez znaczenia dla przedsiębiorców. Budowa komunikacyjnego Portu Lotniczego Lublin rozpoczęła się jesienią 2010 roku, a jej zasadnicza część została ukończona pod koniec 2012. Pierwszy samolot wylądował w grudniu 2012 r. Port, mimo sąsiedztwa lotniska przemysłowego fabryki śmigłowców w Świdniku, zbudowany został od podstaw. Wybudowano nowoczesny pas startowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą, terminal do obsługi pasażerów, infrastrukturę drogową z parkingami, budynki obsługi i stację paliw. Zbudowano niezbędną infrastrukturę drogową i linię kolejową wraz ze stacją.

- Kluczowym aspektem działalności Portu Lotniczego jest jego pozytywny wpływ- stymulowanie gospodarki całego obszaru jego oddziaływania. Nie chodzi więc wyłącznie o pozytywny wynik finansowy spółki, choć oczywiście jest on ważny. Wyniki działalności Portu za kilka lat będą ilustrowały kondycję gospodarczą regionu, dlatego tak ważne jest, aby skoncentrować sie teraz na promocji gospodarczej i turystycznej Lublina i całego województwa. Dzięki lotnisku, region stał się dostępny zarówno dla zagranicznych turystów jak i inwestorów, to szansa, którą trzeba wykorzystać – podkreślał Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin.
Jak prezentować te atuty, zachęcając zagraniczny biznes do jeszcze aktywniejszego inwestowania i czego oczekują przedsiębiorcy, także w kontekście całej branży lotniczej, której Lublin wraz z sąsiednim Świdnikiem są ważnym przedstawicielem w Polsce? Obok Christiana Gessla swoimi doświadczeniem podzielil się także Paweł Poncyljusz, były wiceminister gospodarki, a dziś wiceprezes Avio Polska, firmy będącej częścią międzynarodowej grupy Avio, światowego lidera branży lotniczej. Paneliści wymienili opinie na temat wpływu lotniska na poprawę dostępności Lublina, pomysły na wykorzystanie lotnictwa dla biznesu oraz rozwoju sektora lotniczego w Polsce.
Swoją opinią na temat Lublina jako miasta dla biznesu podzielili się także przedstawiciele polskich i zagranicznych firm, działających w regionie oraz ci, którzy zainwestowali w innych regionach Polski. W dialogu o przyszłość głosem inwestora udział wzięli Zygmunt Łopalewski (Indesit Company Polska), Radosław Kubaś (Deloitte), Marek Skrzydlak (Cushman & Wakefield); Robert Bronisz (ABM Greiffenberger Antriebstechnik GmbH) oraz Marta Janowicz – Stradomska, partner zarządzający Kancelaria Prawna CERTO.
Wykorzystanie szans, jakie dają możliwości gospodarcze i skuteczne zarządzanie nimi, obok oferty inwestycyjnej miasta i regionu, są równie istotne. Kluczowymi zagadnieniami są m.in. najnowsze trendy w organizacji przestrzeni pracy.

– Gwarantuje to komfort twórczego myślenia pracowników i pomaga stworzyć optymalne warunki do pracy w każdej przestrzeni biurowej – przekonywała Zuzanna Mikołajczyk, kierownik Działu Marketingu firmy MIKOMAX SMART OFFICE, partner merytoryczny cyklu „Prospects In Poland”.

– Nasze rozwiązania optymalizują zagospodarowanie przestrzeni pracy biura, co w prostej linii prowadzi do zwiększenia efektywności i zmniejszenia kosztów pracy. Uczymy też elastycznego podejścia do pracy biurowej. Dziś biuro jest w pociągu, hotelu, czasem w domu. Pokazujemy w jaki sposób przejść z tradycyjnego biura na smart office, dokonując zmian w sposobie pracy. Właściwa organizacja przestrzeni poprawia komunikację, pozwala na większą interakcję i optymalizuje koszty. Dobrze zagospodarowane biuro to również większy komfort pracy dla pracownika. Zadowolony pracownik, jest efektywny i innowacyjny.
Konferencja w Lublinie była pierwszym spotkaniem z cyklu seminariów inwestycyjnych „Prospects in Poland” w tym mieście.

– Mam nadzieję, że udało nam się wskazać najważniejsze cele dalszego rozwoju gospodarczego dla całej Lubelszczyzny, a nasze spotkanie przyczyni się do budowania trwałych wzajemnych, ponadbranżowych relacji pomiędzy przedsiębiorcami, samorządem i środowiskami akademickimi regionu – podkreśliła Aneta Kłodaś.

Kolejna, ostatnia przed wakacjami, konferencja z tego cyklu, odbędzie się w czerwcu w Gdańsku.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów