Gliwice: Inwestycje. Logistyka. Przyszłość

  • 27 marca 2013

(fot. materiał prasowy)

20 marca odbyła się w Gliwicach druga już konferencja „Inwestycje. Logistyka. Przyszłość.”, poświęcona perspektywom rozwoju rynku logistyki i magazynów. 

Spotkanie było okazją do dyskusji przedstawicieli firm i instytucji sektora logistyki, nowoczesnych technologii i branży automotive, a także parlamentarzystów i gliwickich samorządowców na temat najnowszych trendów w branży oraz ich ewentualnego rozwoju i wpływu na Górny Śląsk.

Poruszono m.in. zagadnienia związane z oceną  najpilniejszych projektów rozwoju sieci transportu kolejowego i drogowego, które przedstawił Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP, były Minister Transportu (2005-2007). Wskazywał on na szanse i zagrożenia, zwłaszcza te polityczne i legislacyjne, w odniesieniu do dalszego rozwoju inwestycji infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej. Uczestnicy spotkania mieli równie okazję zapoznać się z raportem nt. rynku logistyki i magazynów w Polsce w odniesieniu do analizy korzyści tego rynku dla Górnego Śląska (Wojciech Zoń z Jones Lang LaSalle).

– Gliwice konsekwentnie budują pozycję lidera logistyki w Polsce, są miejscem koncentrującym na swoim terenie naukę i biznes. W odległości 60 min. jazdy samochodem mieszka ok. 5 mln ludzi, co stanowi wyjątkowy atut miasta w zakresie potencjału inwestycyjnego dla firm branży logistycznej – podkreślił gospodarz konferencji Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic, prezentując najważniejsze walory inwestycyjne i logistyczne miasta, w tym: położenie wobec najważniejszych szlaków komunikacyjnych Polski (skrzyżowanie autostrady A1 i A4), 4 międzynarodowe porty lotnicze zlokalizowane w promieniu kilkudziesięciu kilometrów (Katowice, Kraków, Wrocław, Ostrawa), osobowo-towarowy węzeł kolejowy, czy największy w Polsce port rzeczny na Kanale Gliwickim, którym administruje Śląskie Centrum Logistyki.

Konferencja była okazją do podsumowania drugiego roku działalności Śląskiego Klastra Logistycznego. W dyskusji, którą prowadził Marek Zuber, ekonomista, analityk rynków finansowych, wzięli udział Józef Gumienny, dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego, Paweł Wojda, dyrektor Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, Piotr Jabłoński, manager spedycji kolejowej Kuehne + Nagel oraz Adam Kuśmierek, dyrektor regionu Katowice DB Schenker. Paneliści wskazywali na atuty dla  podmiotów uczestniczących w Klastrze, ale i dla ich kontrahentów.
Odbyło się także kilka paneli dyskusyjnych. Stefan Moisa, członek zarządu General Motors manufacturing Poland, Tomasz Pałka z Grupy Motoryzacyjnej Deloitte oraz Rafał Orłowski z AutomotiveSuppliers.pl. przeanalizowali stan obecny kurczącego się rynku motoryzacyjnego sprzedaży aut w Europie, wobec boomu na rynkach rozwijających się. Natomiast kwestie procesów zamykania fabryk w Europie Zachodniej i szans w związku z tym dla Górnego Śląska w kontekście konsolidowania i przenoszenia produkcji, było tematem dyskusji, w której uczestniczyli Tomasz Mika, dyrektor Jones LaSalle, Klaudia Jabłońska z firmy Cursor, Marek Górecki, specjalista ds. e-commerce, dr inż. Aleksander Niemczyk, zastępca dyrektora Instytutu Logistyki i Magazynowania. Piotr Ratajczak, kierownik Wydziału Handlowo-Projektowego w Asseco Business Solutions S.A. zaprezentował najnowsze rozwiązania informatyczne dla branży logistycznej.

Pomimo licznych wyzwań i wątpliwości, analitycy prognozują dobry rok dla branży, który, jak się szacuje przyniesie kilkuprocentową, tendencję wzrostową. Dobre połączenia drogowe i bliskość zagranicznych rynków, to najważniejsze atuty regionu śląskiego, dające tej lokalizacji mocną pozycję na mapie Polski oraz Europy.

- Mamy naturalne predyspozycje, aby utrzymać pozycję lidera centrum logistycznego nie tylko w tej części kraju, ale i Europy – podsumował prezydent A. Neumann, zapraszając jednocześnie uczestników na trzecią konferencję, która odbędzie się wiosną przyszłego roku.

Tegoroczna gliwicka konferencja logistyczna odbyła się w Gold Hotel Silvia, a jej gospodarzem i organizatorem było miasto Gliwice. Partnerem organizacyjnym było Bluevine Consulting, inicjator i pomysłodawca cyklu „Prospects in Poland”. Partnerami merytorycznymi były firmy: Deloitte, Jones Lang LaSalle, Asseco Business Solutions, Schenker, Cursor, Certo Kancelaria Prawna, Katowice Airport, Agencja Rozwoju Lokalnego, Kuhne Nagel i Goodman.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów