Fotorelacja: Spotkanie B2B Innowacje i outsourcing

  • 1 października 2014

(fot. materiał prasowy)

Wydarzenie z cyklu spotkań  B2B „Innowacje i  outsourcing – ich wpływ na inwestycje polskich regionów” odbyło się 11 września w Gdańsku. Spotkanie miało miejsce  w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Ideą spotkania było nawiązanie dialogu pomiędzy firmami z regionu pomorskiego które poszukują wiedzy i rozwiązań  z dziedziny innowacji i outsourcingu  a przedsiębiorstwami, które są w stanie dostarczyć określone usługi w tym regionie, bądź na terenie całej Polski.

Podczas spotkania swoją ofertę w częściach wystawienniczej i konferencyjnej zaprezentowały firmy  z różnych branż, świadczące swoje usługi na terenie  całej Polski. Wśród wystawców znalazły się  min. firmy: Rodl & Partners; Contract Administration ; JIT Solutions; HRK S.A; Grupa Progres ;  Ecovis System Rewident; Edoradca; Bydgowska Agencja Rozowoju Pomorza, Krajowy Punkt Kontaktu Związku Banków Polskich; Koło Naukowe Strateg Uniwersytet Gdański; Infobrokering.  W trakcie spotkania , największy nacisk położono na merytorykę wydarzenia, umożliwiając uczestnikom, poznanie zagadnień z innowacji i outsourcingu .

Ogromnym zainteresowaniem podczas spotkania cieszyła się debata, poruszająca temat "Czy Pomorze rzeczywiście jest jednym z najciekawszych miejsc do inwestowania w Polsce”.  W debacie udział wzięli: Paweł Orłowski- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Andrzej Bojanowski-Wiceprezydent Gdańska; Bartosz Piotrusiewicz- Wiceprezydent Sopotu ; Bogusław Stasiak- Wiceprezydent Gdyni; Teresa Kamińska- Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o. Dyskusję poprowadził Piotr Świąć –dziennikarz TVP Gdańsk.

Uczestnicy debaty poruszyli między innymi kwestie czy innowacyjne firmy są przyszłością pomorskiej gospodarki , czy może  inne branże?. Teresa Kamińska z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odpowiedziała że innowacyjne firmy są jednym z bardzo ważnych elementów  w strategii rozwoju, gdyż Pomorze ma ogromy potencjał w postaci świetnych uczelni, infrastruktury typu parki technologiczne, inkubatory  a także grunty gdzie firmy mogą  się wybudować i  rozwijać produkcję. To  wszystko  daje możliwość   rozwoju potencjału firmom  innowacyjnym. Należy pamiętać że  im bardziej innowacyjna firma tym większa  potrzeba wysokiej jakości energii i  niestety tym mniej  pracy, więc jeśli chcemy w województwie utrzymać rozwój gospodarczy  i  bezrobocie to musimy tworzyć tzw. mix. W kontekście tej wypowiedzi padło następne pytanie do wiceprezydenta Gdyni Bogusława Stasiaka o zderzenie nowoczesności z tradycyjnym przemysłem pomorskim-gdyńskim, jak te działania przebiegają, czy udało się ożywić teren przemysłowy na terenie Gdyni czy będzie on terenem typowo przemysłowym czy pójdzie on w kierunku  innowacyjnych firm? Prezydent odpowiedział że po  wielu rozmowach w urzędzie  stwierdzono iż  przestrzeń  jest tak  nasycona infrastrukturą  dedykowaną szerokorozumianemu przemysłowi stoczniowemu że nie można robić takiego głębokiego resetu z powodu ogromnych kosztów. Pojawił się więc  pomysł wykorzystania tej przestrzeni  na różne sposoby, których podjęła się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Pełniąc funkcję gospodarza w przestrzeni  stoczniowej w  ciągu niespełna dwu lat  zmodernizowano biurowiec, infrastrukturę i drogi. Na dawnych terenach stoczni powstaje Bałtycki Port Nowych Technologii oraz biurowiec o roboczej nazwie „Pentagon”  o powierzchni ponad 5 tys. m kw. , który po przebudowie stanie się częścią Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kończąc prezydent podsumował że  dywersyfikacja która wykorzystała tą   infrastrukturę  a  równocześnie wprowadziła nowoczesność  zadziałała.

Kolejną osobą która zabrała głos  był Minister Paweł Orłowski który stwierdził że kluczem jeśli chodzi o innowacyjność  jest  prowadzenie prac badawczo –rozwojowych i  udział  finansowy  przedsiębiorców  w tychże pracach. Pomorze jest dużo  powyżej średniej co oznacza  że ma dobrą  strukturę  w sensie przedsiębiorstw dużą lepszą niż wiele  innych regionów. Na ten duży potencjał mają wpływ nie tylko nakłady publiczne ale również realne nakłady przedsiębiorców na innowacyjność i  aktywność stref w pozyskiwaniu inwestorów. Kwestie dostępności transportowej zdaniem Ministra rozwiążą  perspektywy  środków na lata  2014-2020, z których  Pomorze otrzyma  kolejne środki na inwestycje w tym drogowe na trasę S6 i  S7 oraz  szereg inwestycji kolejowych  i dostępność do portów.

Na pytanie "Czym region w tym Gdańsk może kusić potencjalnych inwestorów" odpowiedział wiceprezydent Andrzej Bojanowski jednym słowem  - różnorodność. Zdaniem wiceprezydenta  to ona wyróżnia i  buduje przewagę  konkurencyjną Pomorza którą budowano od wieków, ale nie przez pryzmat poszukiwania nowoczesności. Innowacyjność  Trójmiasta jest w tym  co robiono  zawsze ,co  je wyróżnia czyli przemysł stoczniowy  a  przykładem są   tereny stoczni. Są to projekty które ciągle  rosną i  dają wzrost liczbie  zatrudnionych. To właśnie czerpanie z przyszłości  innowacyjności z tejże branży będzie budować przewagę konkurencyjną regionu Pomorza.

Ciekawa dyskusja nawiązała się w panelu „Wiedza, profesjonalizm, innowacje –kluczem do sukcesu” , który poprowadził Stanisław Szultka –Dyrektor Zarządzający Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową .Poruszono  tematy „o wspieraniu  innowacyjnej gospodarki , czy każdy może być innowacyjny, co powinno być pierwszym krokiem jeśli nie jesteśmy a chcemy, o współpracy urzędu z przedsiębiorcą ”.Na  te i inne pytania odpowiedzieli: Zbigniew Kamieński –Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki , Anna Grapatyn – Korzeniowska- Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego . oraz  osoby reprezentujące instytucje które wspierają przedsiębiorców min. Katarzyna Gruszecka – Spychała –Prezes Zarządu Rozwoju Gdyni, Paweł Lulewicz-Dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego oraz Rafał Ślusarczyk –Kierownik Działu Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości RCIiTT. Przedstawili  oni swoje oferty dla przedsiębiorców- powierzchnie biurowe, doradztwo biznesowe i technologiczne, jak również  tworzenie ekosystemu innowacji. Dyrektor Pawel Lulewicz  stwierdził że Park  to nie tylko mury  to tylko jedno z narzędzi. Jest nim również szeroko rozumiana  działalność badawczo-rozwojowa , która jest wyposażana w laboratoria w większości wydzierżawione przez firmy zewnętrzne, aby mogły  w ten sposób rozwijać swoją działalność   bo nie  stać ich na zakup  takiego wyposażenie. Zakończył swoją wypowiedź słowami” Nie podchodźmy do innowacyjności jak do odkrywania innej planety czy lotów na księżyc ale szukajmy tej innowacyjności w tym biznesie który prowadzimy na co dzień”.

Dariusz Duma –Prezes Chilteren Consultacy Polska, potwierdził  że każdy biznes jest innowacyjny, tylko wystarczy  coś zmienić  jeśli nie idzie np. sposób sprzedaży , szybkość wprowadzenia nowego wzoru lub modelu w przypadku braku sprzedaży, sposób promocji. Zdaniem  Dariusza  Dumy innowacyjność to  odwaga, zmienianie, pewna postawa życiowa i promocja dobrych wzorców. Zakończył słowami : „Wielki football zaczyna się od tego że na podwórku  dzieciaki  bawią się w Maradonę , wielka innowacja  zacznie się od tego że dzieciaki w kołysce marzą żeby zmienić świat”

Z kolei w ostatnim panelu „Outsourcing w Polsce- czy Pomorze jest gwiazdą sektora BPO” udział wzięli: Maciej Grabski-Prezes Oliwia Business Centre, Marcin Piątkowski, Dyrektor Invest in Pomerania, Monika Nowecka- Partner w firmie Mazars, Edyta Wiwatowska- Prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o , moderatorem był Mariusz Wiśniewski- Associate Director CBRE. Na pytanie ”Czy  sektor BPO jest dobrym biznesem dla Państwa i samorządu” odpowiedzi udzielił Pan Marcin Piątkowski, który potwierdził że  to dobry biznes, choć  z jednej strony zasiłek dla bezrobotnych i emigracja zagranice  za pracą  wpływa na  uszczuplenie zasobów  kraju,  to praca daje  przychód do budżetu poprzez  płacenie podatków i  ponoszenia  kosztów utrzymania, które ponosi pracownik. Jako  przykład podał wyliczenie że  1 stanowisko w sektorze BPO daje przychód  dla regionu ok.10 tys. rocznie dla budżetu w tymże  sektorze. Pani Edyta Wiwatowska potwierdziła  że władze Bydgoszczy również doceniają  rozwój tego sektora  , który bardzo  silnie zaczął się rozwijać  z naciskiem na branże IT. Dodała że Bydgoszcz wypracowuje  swoją markę w tym sektorze, z naciskiem na zasoby ludzkie bo one są najważniejsze. Natomiast Pan Maciej Grabski zwrócił uwagę na demografię w Polsce . Postawił tezę  że w średniej – długiej perspektywie jedynie  2-5 miejsc w Polsce nie będzie miało problemów z demografią,  w tym Trójmiasto,  a ponieważ  nieruchomości biurowe  żyją 50 lat i inwestorzy oczekują tak długiej perspektywy to  Trójmiasto  będzie miało  przyrost a to jest kluczowe dla tego biznesu.

Organizatorem wydarzenia  B2B „ Innowacje i outsourcing –ich wpływ na inwestycje polskich regionów „ była firma New Ideas  Sp. z o.o. we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną sp. z o.o  pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańska  i  Marszałka Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego a także Ministerstwa Gospodarki. Serwis Tereny Inwestycyjne Info było patronem medialnym wydarzenia.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów