Apetyt Polski Wschodniej na BPO

  • 8 kwietnia 2013

(fot. materiał prasowy)

O perspektywach rozwoju BPO w Kielcach i innych miastach Polski Wschodniej rozmawiano podczas dwudniowej konferencji, która 4 i 5 kwietnia odbyła się w stolicy województwa świętokrzyskiego. 

W Polsce w blisko 400 centrach sektora BPO (outsourcing procesów biznesowych) zatrudnionych jest ok. 100 tys. osób. To po górnictwie i branży motoryzacyjnej największy i najlepszy pracodawca w Polce (średnie krajowe zarobki w tej branży sięgają 4,5 tys. zł). Wg badań, Kielce należą do wschodzących gwiazd BPO, a oferta miasta dla tej branży sprawi, że w najbliższych latach będzie ono należeć do grona najszybciej rozwijających się miast w Polsce.

Polska jest atrakcyjnym miejscem dla lokalizacji centrów BPO, przede wszystkim ze względu na swoje położenie oraz potencjał ludzki.

– Zrealizowanych 400 inwestycji tego typu w kraju daje nam pierwsze miejsce w tej branży w Europie, a zatrudnienie na poziomie 100 tys. osób stanowi 40-procentowy udział zatrudnienia w Europie Środkowej. W Polsce branża ta w okresie ostatnich 4 lat odnotowała aż 75-proc. wzrost – podkreślił Paweł Panczyj z Association of Business Service Leaders in Poland (ABSL).

– Szeroki zakres usług, a zwłaszcza outsourcingu procesów biznesowych, to obok nauki, sportu  i kultury, jeden z priorytetów dalszego rozwoju dla 200-tysięcznych Kielc – powiedział Wojciech Lubawski, prezydent miasta podczas dyskusji z udziałem przedstawicieli samorządów Polski Wschodniej, pn. Zielone światło dla BPO.

Prezydent Lubawski, a także m.in. Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta miasta Lublina i Andrzej Krawczyk, pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. przedsiębiorczości i promocji gospodarczej mówili o tym, jak zamierzają dalej wspierać inwestycje, co mogą zaoferować inwestorom i czego od nich oczekują oraz jak kształtuje się ponadregionalna współpraca.

– Kielce ze swoją ofertą inwestycyjną, kompetentnymi urzędnikami i zapleczem kadrowym, kształcącym się w tutejszych 11 wyższych uczelniach, sytuują Kielce w gronie najatrakcyjniejszych lokalizacji dla sektora BPO – podkreślił prezydent miasta. Dziś Kielce oferują ok. 45 tys. mkw. powierzchni biurowej, a w najbliższym czasie liczba ta zostanie podwojona.

– W województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim powstało na przestrzeni ostatnich 10 lat aż 47 centrów usług outsourcingowych. Kielce obok Lublina stanowią największy udział w tej branży w Polsce Wschodniej. Zapewne nie zdominują one krajowych liderów rynku, ale zdecydowanie zyskają na wartości w najbliższym czasie, ponieważ branża BPO poszukuje kolejnych lokalizacji, oferujących korzystne warunki finansowe i wyedukowane kadry (pożądani będą zwłaszcza kandydaci posługujący się więcej niż jednym językiem obcym, specjaliści branży finansowo-księgowej i IT) - zaznaczyła Agnieszka Wojnarowska, dyrektor departamentu Rozwoju Regionalnego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W samych tylko Kielcach działa już 20 firm tego sektora, dając zatrudnienie dla ok. 2 tys. osób.

Zagadnienia związane z ofertą inwestycyjną miast Polski Wschodniej w oczach największych inwestorów branży BPO w Polsce były tematem panelu dyskusyjnego, będącego okazją do skonfrontowania tego, co oferują miasta, z oczekiwaniami inwestorów. – Oprócz kosztów inwestycyjnych jest kilka innych, równie ważnych parametrów, w zakresie podejmowania decyzji
o usytuowaniu lokalizacji dla nowej inwestycji. To m.in. zabezpieczenie dostępu do kadr czy atrakcyjność logistyczna. Kielce mogą nie mieć lotniska, ale istotniejsza jest sieć dróg, która szybko doprowadzi do lotniska nawet w sąsiednim regionie. Dobre drogi dojazdowe są równie ważne jak dobrze zorganizowane miasto wewnętrznie – podkreślał Marcin Nowak z krakowskiego oddziału Capgemini Polska.

– Problemem jest też, mimo rzeszy 15 tys. absolwentów rocznie, to, że tylko 10 proc. z nich posiada umiejętności posługiwania się językami obcymi. Kiedy z tej liczby wyselekcjonujemy kandydatów z innymi pożądanymi przez nas umiejętnościami, okazuje się, że do pracy w naszym centrum kwalifikuje się potencjalnie ok. 100 osób rocznie – dodał Jerzy Wiśniewski (Fujitsu Technology Solutions).

W dyskusji jednak pojawiły się głosy, że to nie „zaledwie”, ale „aż” 100 potencjalnych pracowników.

– Kolejną istotną kwestią jest możliwość dyskusji z lokalnymi władzami, rektorami wyższych uczelni w zakresie precyzyjniejszego dookreślania potencjalnych możliwości edukacyjnych. Na poziomie współpracy instytucji publicznych z biznesem jest jeszcze sporo do zrobienia – mówił Zygmunt Łopalewski (INDESIT Polska).

Uczestnicy pierwszego spotkania poświęconego branży BPO w Kielcach zgodnie uznali, że Kielce i inne miasta Polski Wschodniej doskonale wykorzystują swój potencjał inwestycyjny i dobrze realizują założone cele strategii rozwoju, stawiając zwłaszcza na sektor usług, kreując miasta tego regionu na poważnych konkurentów dużych polskich ośrodków miejskich, doganiając je swoją ofertą powierzchni biurowych, terenów inwestycyjnych, dobrego przygotowania urzędników, wsparcia samorządów i atrakcyjnych warunków finansowych. Oczywiście to nie znaczy, że zrobiono już wszystko i na nic więcej nie trzeba kłaść już nacisku. Wśród najważniejszych zagadnień, na które samorządy powinny zwrócić uwagę jest m.in. oferowanie nieustannego wsparcia dla inwestorów, koordynacja właściwego przygotowania kadr, dalsze inwestycje własne miast, zwłaszcza w zakresie rozbudowy infrastruktury drogowej. Świętokrzyskie i pozostałe województwa Polski Wschodniej systematycznie budując i rozwijając potencjał, jaki dają te regiony na przestrzeni kolejnych dekad, ustanawiając jasne cele, które będą systematycznie realizowane, przy determinacji samorządów i przedsiębiorców, będą konkurencyjne nie tylko dla największych krajowych ośrodków w zakresie oferty dla inwestorów usług BPO, ale i dla innych państw regionu Europy Środkowej.

Panele dyskusyjne odbywające się pierwszego dnia konferencji uzupełniła wizyta studyjna w terenie. Drugiego dnia uczestnicy odwiedzili Targi Kielce, Kielecki Park Technologiczny, Kieleckie Centrum Biznesu oraz w firmę Medicover.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów