Radzi Daniel Franke, członek zarządu odpowiedzialny za logistykę kontraktową, dystrybucję oraz rozwiązania IT w firmie ROHLIG SUUS Logistics:

Podstawową wartością, jaką otrzymuje klient, jest wiedza ekspercka i szerokie kompetencje operatora logistycznego oraz nowoczesne technologie, dzięki którym efektywna obsługa łańcucha dostaw staje się silną przewagą konkurencyjną. Logistyka kontraktowa jest zaawansowaną i wymagającą dziedziną, która dodatkowo zmienia się niezwykle szybko, w oparciu o osiągnięcia nowoczesnych technologii. Trzeba poświęcić sporo czasu i pieniędzy, by skutecznie śledzić trendy oraz na bieżąco poznawać nowe rozwiązania i możliwości.
To co dla operatora jest codziennością i głównym obszarem działalności, dla klienta jest dodatkową inwestycją i wysiłkiem. Podejmowanie tego wysiłku nie jest konieczne. Firma decydująca się na outsourcing usług logistycznych, przede wszystkim oszczędza zasoby, a jednocześnie zyskuje najbardziej nowoczesne narzędzia, co pozwala jej skoncentrować się i czerpać zyski z kluczowej działalności. O koncentracji na core biznesie mówi się wiele już od bardzo dawna, często jednak kluczowa rola takiego podejścia dla jakości własnego biznesu nie jest dostatecznie doceniana. W obecnych realiach rynkowych oprócz eksperckiej wiedzy i kompetencji każdy operator powinien zagwarantować klientowi także dostęp do najwyższej klasy systemu do zarządzania logistyką kontraktową. W ROHLIG SUUS Logistics stosujemy światowej klasy system WMS firmy Red Prairie, który przez niezależne instytuty badawcze jest oceniany jako globalny lider rynku rozwiązań IT dla logistyki kontraktowej (Instytut Gartnera, ARC Advisory Group). Jako pierwsi w Polsce kompleksowo wdrażamy go dla wszystkich klientów, dzięki czemu ich procesy logistyczne są maksymalnie usprawnione i zoptymalizowane.
Inną wartością, na którą warto zwrócić uwagę, jest optymalizacja zasobów klienta, a tym samym jego stałych wydatków. Firmy decydujące się na długoterminową współpracę z operatorem mogą bowiem w dużym stopniu zoptymalizować własne zasoby logistyczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku branż sezonowych, gdzie przeplatają się ze sobą szczyty i spadki sprzedażowe. W pierwszym wypadku klientom często brakuje sprzętu i osób do pracy, w drugim – zasoby nie są w pełni wykorzystywane. Operator logistyczny, obsługując klientów z różnych branż, może swobodnie dysponować swoimi zasobami i adoptować je do potrzeb. W efekcie zyskuje klient, który unika kosztów stałych, a może zawsze polegać na operatorze – jego wiedzy, kompetencjach i zasobach.
Autor: Daniel Franke, Członek Zarządu odpowiedzialny za logistykę kontraktową, dystrybucję oraz rozwiązania IT w firmie ROHLIG SUUS Logistics.