Radzi dr Jarosław Szreder, członek zarządu APiON Sp. z o.o.:

Istotny wpływ na wartość nieruchomości oraz warunki jej zbycia mają następujące czynniki związane z zagospodarowaniem działki: po pierwsze - dokonanie podziału geodezyjnego nieruchomości; po drugie - uzyskanie odpowiednich warunków oraz wybudowanie lub/i podłączenie działki do sieci uzbrojenia technicznego (najczęściej woda, kanalizacja sanitarna i energia elektryczna); po trzecie wreszcie - wizualne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, co oznacza uporządkowanie terenów zielonych i drzewostanu, w przypadku jego występowania.

Każda inwestycja w mądre i kompleksowe zagospodarowanie nieruchomości, oprócz tego, że ułatwia jej sprzedaż - podnosi wartość nieruchomości o kwotę znacznie wyższą niż środki spożytkowane na to zagospodarowanie. W przypadku podziałów nieruchomości wskazane jest wydzielenie działek, których wymiary i powierzchnia są dopasowane do przeznaczenia danej nieruchomości.
Co to oznacza? – w przypadku kiedy dzielimy nieruchomość, która posiada przeznaczenie np. na działki pod budownictwo jednorodzinne, wskazane jest jej podzielenie w sposób optymalny dla działki budowlanej, mając na względzie obecną sytuację rynkową, przyszłe trendy oraz lokalne potrzeby. Dokonując podziału w sposób kompleksowy, tj. dzieląc całą nieruchomość, koszt jednostkowy wydzielenia działki będzie niższy niż w przypadku każdorazowego wydzielania każdej kolejnej działki. Niebezpieczeństwo wiąże się jednak z możliwością wystąpienia opłaty adiacenckiej, zgodnie z art. 98a, ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
W procesach zagospodarowywania nieruchomości gruntowych istotnym jest działanie na zasadach kompleksowości. Oznacza to równoległe w czasie realizowanie wszystkich czynności, projektowych, formalno-prawnych związanych z uzyskaniem stosownych uzgodnień i decyzji pozwoleń na budowę. Dzięki takiemu podejściu można zaoszczędzić wiele czasu i środków.