W 2016 roku zainwestowano w Polsce ponad 4,5 mld EUR w sektor nieruchomości komercyjnych, osiągając tym samym rekordowy wynik w ostatnich 10 latach. Ponad 82% zainwestowanych środków ulokowano w sektorze handlowym i biurowym. Inwestorzy nie tylko zwracają uwagę na biura, handel i magazyny, ale także coraz częściej na sektor hotelowy, jak i akademików prywatnych.

- Pomimo coraz bardziej ograniczonej liczby najlepszych obiektów dostępnych na sprzedaż, aktywność inwestorów pozostaje bardzo wysoka. Poszukiwane są aktywa inwestycyjne we wszystkich sektorach nieruchomości położone nie tylko w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Atrakcyjność Polski jako lokalizacji dla inwestycji potwierdza liczba nowych inwestorów aktywnych na rynku. W 2016 roku na rynku pojawili się tacy gracze jak południowoafrykański fundusz Redefine Properties, niemieckie fundusze Warburg-HIH Invest Real Estate, Hansa Invest, singapurski państwowy fundusz majątkowy GIC czy nowy gracz z Południowej Afryki MAS RE. Rynek inwestycyjny w Polsce pozostaje bardzo atrakcyjny dla inwestorów szukających bezpiecznej lokaty kapitału, oferując zwrot na poziomie nawet 125-175 punktów bazowych wyższym w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. - komentuje Marcin Purgal, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Knight Frank.

- Polska jako najbardziej atrakcyjny kraj w CEE stanowi doskonałą alternatywę dla rynków Europy Zachodniej. Posiada bogatą ofertę nowoczesnych aktywów każdej kategorii, dzięki czemu z roku na rok zwraca uwagę coraz większej grupy nowych nabywców. Inwestorzy zainteresowani są pozyskaniem zarówno pojedynczych aktywów, jak również całych portfeli, umożliwiających szybkie zwiększenie ekspozycji na krajowym rynku.

W poprzednim roku zainwestowano w Polsce ponad 4,5 mld EUR w sektor nieruchomości komercyjnych, osiągając tym samym rekordowy wynik w ostatnich 10 latach. Podpisano również największą transakcję w historii rynków kapitałowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej pomiędzy Echo Prime Properties a południowoafrykańskim funduszem Redefine Properties, opiewającą na niemal 890 mln EUR.  W minionym roku ponad 82% zainwestowanych środków ulokowano w sektorze handlowym i biurowym. Niezwykłe ożywienie inwestorów kapitałowym odnotowano na stołecznym rynku biurowym, gdzie wartość transakcji przekroczyła 1,15 mld EUR.

Stabilne poziomy czynszów w każdym segmencie nieruchomości komercyjnych oraz niskie stopy kapitalizacji za najlepsze aktywa, pozwalają inwestorom zagranicznym postrzegać Polskę jako lokalizację umożliwiającą dywersyfikację ryzyka oraz gwarantującą stabilne zyski z inwestycji  w dłuższym okresie.

Inwestorzy coraz chętniej zwracają uwagę na nieoczywiste sektory rynku komercyjnego, m.in. takie jak segment hotelowy czy segment prywatnych akademików. Rok 2016 okazał się jednym z najlepszych okresów dla polskich hotelarzy. Turyści sukcesywnie doceniają krajowe kierunki turystyczne, co determinuje rekordowe wyniki hoteli, zarówno nad morzem jak i w górach. Przekłada się to na rosnącą wartość obiektów hotelowych, co świadczy o dynamicznym rozwoju tej branży w Polsce. Ponadto, zeszłoroczna transakcja kupna 5-gwiazdkowego hotelu The Westin Warsaw przez katarski holding Al Sraiya Group, a jednocześnie wejście na rynek nowego gracza, jedynie potwierdza rosnącą atrakcyjność polskiego rynku hotelowego. Podobna sytuacja dotyczy segmentu prywatnych akademików. W ostatnim czasie szczególnie widoczny jest jego rozwój w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Sektor ten stanowi popularne źródło aktywów funduszy inwestycyjnych operujących na rynkach Europy Zachodniej, a w Polsce w tego typu inwestycje dotychczas zaangażował się m.in. Griffin. - podsumowuje Aleksandra Burkot, Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.