Rynek biurowy w miastach regionalnych: Rekordowy wolumen podpisanych umów najmu

- Rok 2015 przyniósł kontynuację pozytywnych zjawisk na rynku biurowym w miastach regionalnych. Na szczególną uwagę zasługuje rekordowy wolumen podpisanych umów najmu. Wśród najemców dominują firmy z sektora IT, finansowego, usług biznesowych i profesjonalnych. Łącznie odpowiadały one za 70% wolumenu popytu na rynkach regionalnych.
W efekcie, pomimo wysokiej aktywności deweloperów współczynnik pustostanów utrzymał się na stabilnym poziomie z niewielką tendencją spadkową, wbrew prognozowanemu wzrostowi. Utrzymująca się wysoka aktywność najemców sprawiła, że niemal cała nowo dostarczona powierzchnia została wchłonięta przez rynek, a wskaźnik absorpcji netto utrzymał się na wysokim poziomie porównywalnym z poprzednim rokiem. - Agata Holak, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Rynek handlowy: Wyjątkowo wysoka podaż w budowie w największych aglomeracjach

- W 2015 roku główne aglomeracje powróciły do gry. To na tych rynkach zrealizowano najwięcej nowej powierzchni handlowej – niemal siedmiokrotnie więcej niż rok wcześniej (240.000 m2). Biorąc pod uwagę podaż obecnie realizowaną, rok 2016 może okazać się również znaczący dla tych rynków. Pomimo wysokiej aktywności deweloperów w największych aglomeracjach, miasta średniej i małej wielkości również cieszyły się ich zainteresowaniem.

Centra handlowe były dominującym formatem w nowej podaży w ubiegłym roku. Niemal 85% nowej podaży należało do tego rodzaju inwestycji, co w głównej mierze było zasługą budowy kilku wielkopowierzchniowych projektów, m.in. Posnanii w Poznaniu, Wroclavii we Wrocławiu oraz rozpoczętej w II połowie roku Galerii Północnej w Warszawie. Ponadto, w 2015 roku kontynuowany był trend rozwoju formatu centrów wyprzedażowych – zrealizowano jeden nowy projekt oraz rozbudowani cztery. Ponadto, deweloperzy planują już kolejne inwestycje tego formatu, m.in. pierwszy w Bydgoszczy Metropolitan Outlet Bydgoszcz. - Bożena Kozłowska, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Rynek magazynowy:  Najniższy w historii poziom pustostanów

- Bardzo intensywny rok 2015 okazał się jeszcze lepszy od rekordowych wyników osiągniętych w roku poprzednim. Rosnący popyt na powierzchnie magazynowe potwierdza najwyższy w historii wolumen transakcji najmu powyżej 2,6 mln m², a także spadający współczynnik pustostanów, oscylujący wokół 4,6%.

Kontynuacją dynamicznego wzrostu na rynku logistycznym jest wzrost nowej podaży zarówno w największych obszarach koncentracji, jak również na mniejszych rynkach wschodzących. Wielu inwestorów dostrzega potencjał w takich lokalizacjach jak Szczecin, Rzeszów czy Lublin, co przejawia się w rosnącym wolumenie podaży w budowie w tych regionach. - Aleksandra Burkot, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Rynek hotelowy: Rosnące obłożenie hoteli w Polsce

- Rok 2015 okazał się wyjątkowym w sektorze hotelowym. Dobre wyniki hoteli, coraz większa liczba turystów odwiedzających Polskę, poprawiająca się infrastruktura bazy noclegowej, rozwój rynku spotkań oraz promocja kraju na arenie międzynarodowej, jedynie potwierdzają dynamiczny wzrost w segmencie hotelowym. Liczba nowo otwartych projektów w ubiegłym roku oraz obiektów planowanych i znajdujących się w budowie podkreśla pozytywne trendy na rynku.

Rosnące obłożenie hoteli determinuje także wzrost zainteresowania ze strony polskich i zagranicznych sieci hotelowych. Nowe marki zapowiedziały ekspansję na polskim rynku, m.in. Moxy, AC Hotel, Residence Inn, Motel One czy FourPoints by Sheraton. - Aleksandra Burkot, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Rynek inwestycyjny: Rekordowy popyt na obiekty handlowe

- Wartość inwestycji w 2015 roku przekroczyła 4 mld euro, jednocześnie osiągając najlepszy wynik od 2006 roku. Rynek został zdominowany przez sektor handlowy, gdzie zawarto ponad 54% wszystkich transakcji w Polsce, a wynik ten był 3-krotnie wyższy niż w roku ubiegłym. W przeciwieństwie do poprzednich lat inwestycje w sektorze biurowym były skupione przede wszystkim na miastach regionalnych, osiągając wartość 1,3 mld euro. Transakcje zawarte w segmencie magazynowym stanowiły 11% wszystkich inwestycji sfinalizowanych w Polsce, jednak były ograniczone liczbą wystawionych na sprzedaż nieruchomości, po rekordowym 2014 roku.

Widoczne trendy na rynku inwestycyjnym to kompresja stóp kapitalizacji w każdym segmencie nieruchomości komercyjnych. Oscylują wokół 5,50%, 6,00-7,00%  oraz 7,00% dla odpowiednio sektora handlowego, biurowego i magazynowego. - Aleksandra Burkot, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.