Na tegorocznym MIPIM było wyjątkowo słonecznie. Mowa jednak nie tylko o fantastycznej pogodzie, która nas przyjęła w Cannes, ale także o optymistycznych nastrojach, które można było wyczuć w rozmowach z deweloperami, inwestorami i instytucjami finansowymi. Wszyscy dostrzegają z jaką łatwością branża dostosowuje się do zmieniających trendów i ze spokojem patrzą na swoje plany biznesowe na ten i kolejny rok. - mówi i komentuje Daniel Bienias, Dyrektor Zarządzający CBRE w Polsce.
Podczas tej jubileuszowej, już trzydziestej, edycji Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM 2019, w dyskusjach panelowych i kuluarowych najmocniej przebijały się trzy kierunki rozwoju branży. Szeroko omawiany był wpływ nowych technologii, które zmienią sposób w jaki korzystamy z nieruchomości, a także „people centricity”, czyli zorientowanie na człowieka jako klucz do sukcesu. Widoczne było także zainteresowanie inwestorów, a co za tym idzie rosnący nacisk na rozwój kolejnych, wykraczających poza standard, sektorów nieruchomości.
Czas na PropTech
W Polsce koncept PropTechu dopiero raczkuje, ale już teraz możemy stwierdzić, że tak jak było w przypadku wprowadzenia nowoczesnych technologii do branży finansowej, nasz kraj przyjmie te innowacje z otwartymi ramionami. To już pewne, że inteligentne rozwiązania w zakresie powierzchni biurowej i elastycznych miejsc pracy zostaną wprowadzone na szerszą skalę w nadchodzących latach. Co ciekawe, zmiany te będą miały znaczący wpływ na rosnącą koncentrację na potrzebach klientów indywidualnych. PropTech to zatem nie chwilowy trend, tylko naturalna konsekwencja zmiany stylu życia, dostępności i dojrzałości rozwiązań cyfrowych. W praktyce obecnie najchętniej korzystamy z innowacji technologicznych, w tym AI, przy analizie danych. W niedalekiej perspektywie pomoże to uspójnić dane i wiedzę branżową, co wpłynie pozytywnie na transparentność całego rynku.
Człowiek w centrum
Ekologiczne, zielone budownictwo jest już niemal międzynarodowym standardem. Teraz architekci i deweloperzy postawili w centrum swojego zainteresowania nie całe środowisko, a człowieka. Wykracza to poza tradycyjne rozumienie pojęcia „wellbeing”, gdyż nie ogranicza się do sektora biurowego. Trend ten widoczny jest w Polsce w zmieniającym się podejściu do inwestycji typu retail. W dużych miastach odchodzimy powoli od standardowych centrów handlowych, skłaniając się w stronę obiektów o mieszanych funkcjach.
Nowe sektory, nowe wyzwania
Poza tradycyjnym nurtem inwestycji, na tegorocznym MIPIM wiele dyskusji dotyczyło także rozwoju alternatywnych sektorów nieruchomości. Większość widocznych zmian napędzana jest wiodącymi trendami społecznymi oraz poprawiającą się stopą życia młodych ludzi, którzy już nie tak chętnie wiążą się z jedną lokalizacją i nie śpieszą się z zakładaniem rodzin. Nie umyka to uwadze inwestorów, dostrzegających w nowych sektorach szansę na zysk i dywersyfikację portfela. Główne zainteresowanie wzbudzają PRS (Private Residential Sector), mikro apartamenty, domy seniora oraz szerokorozumiane obiekty branży Healthcare. Biorąc pod uwagę globalne statystki zawarte w naszym raporcie „Insights to Student Housing”, w samym sektorze budownictwa mieszkaniowego przeznaczonego dla studentów wolumen inwestycji przekroczył już 13,5 mld euro.