Radzi dr Bronisława Kowalak, ekspert ds. parków przemysłowych i technologicznych:

W parkach przemysłowych mogą lokować się dowolne firmy produkcyjne i usługowe, zainteresowane korzystaniem z dobrej infrastruktury technicznej i doradztwa. Najczęściej są to firmy małe i mikro.

Dzięki zrealizowanym inwestycjom, parki przemysłowe i technologiczne dysponują nie tylko budynkami - wyposażonymi w hale produkcyjne, powierzchnię biurową, sale konferencyjne, dostęp do internetu, ale także uzbrojonymi terenami inwestycyjnymi. Dzięki temu mogą w nich lokować swoją działalność nie tylko małe, ale również średnie i duże firmy, zarówno krajowe jak zagraniczne i coraz częściej są to firmy innowacyjne.
W parkach technologicznych z zasady powinny powstawać firmy innowacyjne, korzystające z laboratoriów i specjalistycznego wyposażenia parku. Funkcja inkubacyjna jest szczególnie ważna w przypadku parków naukowo-technologicznych, bazujących na współpracy ze środowiskiem akademickim - skutkuje bowiem powstawaniem firm typu spin-off i spin-out, wykorzystujących zaawansowane technologie, powstałe w powiązanych z parkiem jednostkach naukowych.
Parki technologiczne coraz staranniej dobierają firmy lokujące się na ich terenie, zwłaszcza, jeżeli dążą do specjalizacji (ICT, biotechnologia, technologie energooszczędne, sprzęt medyczny, kompozyty dla lotnictwa itp.), stwarzając warunki do powstania klastrów.