Radzi Lidia Szczęsna, radca prawny, LSJ Kancelaria Prawna:

W trakcie prowadzenia robót budowlanych mogą zaistnieć takie zmiany stany faktycznego, które uzasadniać będą konieczność przeniesienia pozwolenia na budowę na inny podmiot. Pozwolenia to wydawane jest bowiem na rzecz oznaczonego podmiotu i w stosunku do konkretnej nieruchomości. W przypadku zatem zmiany co do osoby mogącej wykazać się uprawnieniami do nieruchomości, dla dalszego prowadzenia robót niezbędnym jest przeniesienie pozwolenia na budowę.
Kwestię przeniesienia pozwolenia na inwestycję reguluje art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2010 r. Nr 243 poz. 1623). Zgodnie z tym przepisem, organ jest obowiązany za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 – a więc oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością. Cytowany przepis stosuje się odpowiednio do decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę lub o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane przeniesienie decyzji.
Osoba przejmująca powinna złożyć oświadczenie, że przyjmuje wszystkie warunki zawarte w tym pozwoleniu oraz wykazać się prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oświadczenia stron wymagają formy pisemnej lub utrwalenia w formie protokołu (art. 67 i n. kodeksu postępowania administracyjnego). Wraz z pozwoleniem na budowę powinno nastąpić przekazanie całej dokumentacji związanej z procesem budowlanym, niezbędnej do dalszego prowadzenia robót.
Wskazania wymaga, że zmiana podmiotu, na rzecz którego wydano pozwolenie na budowę (inwestora), nie może prowadzić do ponownej oceny lub wzruszenia tego pozwolenia.
W celu przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę na rzecz innego podmiotu zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, należy złożyć wniosek. Podmiot ubiegający się o przeniesienie pozwolenia na budowę zawiera we wniosku swoje dane identyfikacyjne, takie jak: imię, nazwisko, nazwę przedsiębiorstwa oraz adres. Jeżeli posiada pełnomocnika, zawiera również jego dane. Wniosek powinien zawierać opis zamierzenia budowlanego, rodzaju obiektu, adres inwestycji oraz oznaczenie geodezyjne terenu. We wniosku wskazujemy numer i datę wydania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz dane aktualnego adresata pozwolenia na budowę. Do wniosku dołączamy:
- oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane podpisane przez wnioskodawcę;
- zgodę aktualnego adresata decyzji na jej przeniesienie na rzecz wnioskodawcy;
- oświadczenie wnioskodawcy o przyjęciu wszystkich warunków zawartych w przeniesionej decyzji;
- upoważnienie udzielone pełnomocnikowi, oryginał bądź urzędowo poświadczony odpis;
- jeżeli wniosek składany jest przez osobę prawną, należy dołączyć „odpis aktualny z Rejestru Przedsiębiorców” Krajowego Rejestru Sądowego - oryginał lub urzędowo poświadczony odpis;
- jeżeli od wydania pozwolenia na budowę minęło trzy lata, do wniosku o przeniesienie należy dołączyć zarejestrowany dziennik budowy, oryginał bądź kserokopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.