Odpowiada Tomasz Górski, negocjator, Dział Powierzchni Handlowych, Cushman & Wakefield:

Lotnisko pasażerskie to duży i złożony organizm, który umożliwia sprawną obsługę pasażerów i towarów. Ze względu na liczbę przewijających się przez nie ludzi jest to także bardzo atrakcyjne miejsce dla handlowców.

Handlowców działających na terenie lotnisk możemy zasadniczo podzielić na cztery kategorie. Pierwsza to najemcy gastronomiczni – przede wszystkim kawiarnie, bary szybkiej obsługi i restauracje.
Druga to sklepy typu Duty Free – w których pasażerowie podróżujący za granicę mogą kupować towary po niższych cenach, jeżeli podróżują poza obszar Unii Europejskiej. Wraz z naszym wejściem do Wspólnoty zniknęła granica celna między Polską a pozostałymi członkami UE, zatem do artykułów kupowanych w strefie wolnocłowej i wywożonych do krajów członkowskich, trzeba doliczyć koszty akcyzy i VAT. Sklepy te jednak dostosowały się do tej sytuacji i często stosują niższe marże na najczęściej kupowane produkty (alkohol, papierosy, perfumy), aby tym przyciągnąć klientów.
Trzecią kategorią są sklepy impulsowe – kioski z gazetami, sklepy z książkami i muzyką. Są to punkty, gdzie pasażerowie dokonują szybkich i niewielkich zakupów, np. gazeta, którą można przeczytać w trakcie podróży itd.
Ostatnia kategoria to inne sklepy – stanowią uzupełnienie dla pozostałych – są to przede wszystkim drogerie, sklepy z akcesoriami, w mniejszym stopniu z odzieżą.
W każdym porcie lotniczym powierzchnie handlowe dzielimy na te znajdujące się w strefie „przed check-in”, inaczej zwana strefą „landside” i na te znajdujące się w strefie „po check in”, zwaną strefą „airside”. Strefa airside, charakteryzuje się znacząco większą skłonnością pasażerów do dokonywania zakupów. Po nadaniu przez nich bagażu i przejściu procedur związanych z odprawą pasażerską podróżujący są bardziej rozluźnieni i muszą jakoś „zabić czas” pozostający im do odlotu.
Statystyki pokazują, że w poszczególnych portach lotniczych wysokość obrotów najemców w strefie airside (liczona jako średniomiesięczny przychód z 1 mkw. powierzchni) może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od obrotów osiąganych strefy landside.