Wyjaśnia Robert Korczyński, dyrektor zespołu wycen komercyjnych, Emmerson Evaluation.

Użytkownicy baz cen transakcyjnych szukają przede wszystkim informacji wiarygodnej, właśnie, dlatego kierują swoją uwagę w naszą stronę i zwracają uwagę na źródła, z których pozyskujemy dane o transakcjach. W ujęciu przedmiotowym każdy typ klientów poszukuje innego rodzaju informacji, w zależności od rodzaju nieruchomości, które stanowią przedmiot jego analiz.

W przypadku obiektów biurowych istotnym wskaźnikiem jest cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku, a także - jeżeli sprzedający udostępni taką informację - stopa kapitalizacji, przy jakiej dokonano transakcji. Dla inwestorów zainteresowanych obiektami hotelowymi, ważną informacją jest cena jednego pokoju w budynku hotelowym. Natomiast w przypadku gruntów ważną informacją jest ich przeznaczenie oraz cena 1 mkw. Deweloperzy szukają danych o cenie 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkalnej (PUM) możliwej do wybudowania na gruncie, która zależna jest od intensywności zabudowy.

Tego typu wskaźnik w odniesieniu do powierzchni budynku jest ważnym punktem odniesienia także dla gruntów przeznaczonych pod obiekty biurowe. Te wszystkie dane dają możliwość porównania cen i służą dokładnej analizie wartości nieruchomości.