Odpowiada Anna Zaleska Manager, Dział Doradztwa Europejskiego Crido Taxand.

W ramach nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020 w odniesieniu do pomocy regionalnej, która stanowi istotne źródło wspierania inwestycji przedsiębiorstw, dotychczasowa definicja uznająca, iż “rozpoczęciem prac”  jest „rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją albo pierwsze wiążące zobowiązanie do zamówienia urządzeń” została uzupełniona o dodatkowy zapis stanowiący, że jest to także „zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna”.

W porównaniu z dotychczasową definicją dodanie dodatkowego członu może budzić wątpliwości z uwagi na jego nieprecyzyjne brzmienie. Trudno bowiem określić, jakie konkretnie czynności będą mogły zostać uznane za powodujące nieodwracalność inwestycji. Bardzo istotna będzie zatem interpretacja tego zapisu przez organy udzielające wsparcia.

Zmiana ta jest bardzo ważna dla przedsiębiorców, gdyż rozpoczęcie prac przed złożeniem wniosku o dofinansowanie dyskwalifikuje projekt. Istotne zatem, aby przedsiębiorcy starający się o środki mieli na uwadze to jakie działania podejmują przed złożeniem wniosku. Należy podkreślić, że zakup gruntów czy prac przygotowawczych (jak uzyskiwanie zezwoleń, wykonywanie wstępnych studiów wykonalności) nie stanowi rozpoczęcia prac.