Komentuje Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku w Knight Frank.

W przeciwieństwie do tendencji obserwowanych w Warszawie, po II kwartale 2014 roku sytuacja na największych regionalnych rynkach biurowych przedstawia się optymistycznie. Podaż powierzchni biurowej w sześciu największych ośrodkach (Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi) nie przestaje rosnąć, popyt utrzymuje się na stabilnym poziomie, a współczynnik pustostanów zmniejszył się w minionym kwartale na wszystkich badanych rynkach.

W głównych miastach regionalnych w II kwartale 2014 roku deweloperzy oddali do użytku osiem projektów o łącznej powierzchni biurowej 47.900 mkw. Popyt na powierzchnię biurową na największych rynkach regionalnych w Polsce utrzymywał się na stabilnym poziomie. W II kwartale 2014 roku w miastach regionalnych wynajęto łącznie około 81.500 mkw, to wynik zbliżony do kwartalnej średniej z trzech ostatnich lat (80.500 m2).

Znaczący popyt wpłynął na obniżenie współczynnika pustostanów, który spadł na wszystkich badanych rynkach regionalnych. Jednakże, w związku z wysokim poziomem podaży w budowie, na większości rynków spodziewany jest wzrost współczynnika pustostanów w momencie oddania tych projektów do użytku.