Radzi Dariusz Grabowski, prezes Green House Development:

Zakup działek inwestycyjnych można dziś sfinansować emisją obligacji. Obecnie to jeden z alternatywnych źródeł finansowania przedsięwzięć deweloperskich. Środki uzyskane z emisji obligacji można przeznaczyć na zakup działek, spłatę zadłużenia bankowego, pożyczki celowe lub po prostu realizację nowych projektów. Generalnie deweloperzy pozyskują w ten sposób środki na dalszy rozwój.

Za tym rozwiązaniem przemawia wiele korzyści. Jedną z nich jest m.in. krótszy czas pozyskiwania finansowania niż w przypadku bankowego kredytu. Ponadto, w przeciwieństwie do kredytu, emisja papierów dłużnych nie wymaga wkładu własnego ze strony dewelopera lub na przykład przedsprzedaży części mieszkań.

Kolejnym plusem jest fakt, że grunt kupiony za środki z emisji obligacji jest własnością dewelopera. Dzięki temu podczas starań o kredyt inwestycyjny może on zadeklarować go jako wkład własny. To ważne, bo obecnie wszystkie banki wymagają wkładu finansowego jako warunek do uzyskania finansowania inwestycji, w wysokości co najmniej 20 proc. wartości przedsięwzięcia. Obligacje są więc klasycznym sposobem finansowania pomostowego. Wyemitowane stanowią dług dewelopera, który z czasem jest zamieniany na kapitał własny. Zaletą emisji obligacji jest również odroczenie spłaty kapitału. Finansowanie inwestycji obligacjami wymaga jednak znalezienia odpowiedniej liczby inwestorów. Większość obligacji znajdujących się w obrocie na rynku Catalyst, to papiery niezabezpieczone. Są one bardziej ryzykowne i jednocześnie bardziej opłacalne.

Przeciętna rentowność do wykupu zabezpieczonych obligacji deweloperów wynosi średnio ok. 8,63 proc. Obligacje mogą być zabezpieczone na akcjach dewelopera, udziałach spółki lub hipotece należących do niego nieruchomości. Tymczasem dla papierów niezabezpieczonych można uzyskać nawet ponad 10-proc. stopę zwrotu. Jest więc to w dalszym ciągu propozycja bardzo atrakcyjna dla inwestorów. Warto również pamiętać o tym, że obligacje deweloperskie emituje się pod ścisłym rygorem ustawy o obrocie papierami wartościowymi, kontrolowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego, co zapewnia inwestorom bezpieczeństwo. Poza tym, emitent jest zobowiązany do przedstawienia nie tylko celów emisji, ale i swoich wyników finansowych, co gwarantuje transparentność oferty i emitenta. Obligacje deweloperskie są więc papierami o dużo wyższej rentowności niż na przykład obligacje skarbowe lub komunalne.