Odpowiada Andrzej Byrt, prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego:

Targi mają istotne znaczenie w rozwoju ekonomiczno-społecznym miast i regionów. Rozwój targów jest ściśle powiązany z przestrzenią miejską. Miasta, w których są organizowane targi, wyraźnie zyskują. Fakt istnienia funkcji targowej jest wykorzystywany przez miasta także jako przedmiot działań promocyjnych.

Targi przyciągają wystawców i zwiedzających, którzy wydają pieniądze na udział w targach i pobyt w mieście - hotele, spedycja, gastronomia, itp. A więc targi przyciągają do miasta strumień pieniędzy, który bez nich by się nie pojawił. Do miasta, gminy czy powiatu napływa kapitał, który powoduje ożywienie lokalnej gospodarki. To duża wartość ekonomiczna, jaką organizacja targów wnosi do danego miasta.
W interesie miasta jest, by wystawcy i zwiedzający znajdowali w nim miejsce interesujące, o którym przekażą dobrą wiadomość dalej. Społeczny zatem kolportaż, oby jak najlepszego wizerunku miasta, jest więc czynnikiem pobudzającym miasto do przekształcania się w miejsce gościnne, atrakcyjne dla turystów. Targi uruchamiają więc społeczno – gospodarczy mechanizm z jednej strony rozwoju miasta, a z drugiej przyciągania do niego turystów.
Wg badań przeprowadzonych w 2009 roku przez Centrum Ekspertów Gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz szacunków PIPT za 2010 r., wystawcy i zwiedzający wydali na targach w Polsce 1,2 mld zł. Branża targowa wpłaciła z tego tytułu ok. 400 milionów podatków CIT i PIT do budżetu. Podobne były nakłady inwestycyjne związane z infrastrukturą w miastach targowych i wyniosły w badanym okresie ponad 420 milionów. Najciekawsze jest jednak to, że każda złotówka wydana w związku z uczestnictwem w targach, powoduje że w miastach targowych, w trakcie imprez, zostaje wydanych od 3-5 razy więcej pieniędzy! Targi oraz infrastruktura targowa są w znacznym stopniu wykorzystywane do promocji miasta. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę targowo-konferencyjną miasta mogą zmieniać swoje oblicze, mocniej zaznaczając obecność na krajowej i europejskiej mapie metropolii. To warunek konieczny i wart upowszechniania, bo nadal mamy duże możliwości rozwoju tego sektora usług i biznesu.