O odświeżeniu wizerunku obiektu handlowego mówi Renata Kusznierska, dyrektor ds. wynajmu i rozwoju centrów handlowych w firmie Cushman & Wakefield.

Upływ czasu, rosnąca konkurencja i wymagania klientów wymuszają modernizację obiektów. Warto rozważyć rewitalizację, bo nawet niewielka zmiana może pozytywnie zmienić postrzeganie obiektu wśród klientów i najemców.

Na koniec I poł. 2015 r. w nowoczesnych obiektach handlowych w miastach o populacji powyżej 200 tys. mieszkańców zarejestrowano 230 tys. m kw. powierzchni niewynajętej. Wielkość ta przekłada się na wskaźnik pustostanów na poziomie 3,3 proc. Analiza trendów pustostanów na przestrzeni ostatnich pięciu lat wykazuje postępującą polaryzację pomiędzy poszczególnymi segmentami centrów handlowych. Wyraźnie umacnia się tendencja preferowania przez najemców obiektów o dominującej pozycji na danym rynku – liderów najszybciej reagujących na wyzwania rynkowe. Dobrze zaplanowane i sformatowane projekty potrafią przyciągnąć zainteresowanie najemców i klientów.

Na 9,5 mln m kw. powierzchni najmu w działających obecnie w Polsce prawie 400 centrach handlowych, niemal połowa usytuowana jest w obiektach, które są na rynku już od 10 lat albo dłużej. W tej grupie szczególnie duża jest reprezentacja centrów handlowych tzw. starszej generacji, które budowano w pierwszych latach rozwoju w Polsce rynku nowoczesnego handlu. Rosnąca konkurencja, powstawanie nowych konceptów handlowych i ewolucja zachowań konsumenckich to często dyskutowane wyzwania obecnych czasów, które weryfikują odporność i zmieniają układ sił w sektorze obiektów handlowych.

Na polskim rynku centrów handlowych nie brakuje obiektów, które powstały na przestrzeni minionych dwóch dekad. Nie oznacza to jednak, że są one na straconej pozycji względem nowo powstających budynków, czego przykładem mogą być warszawskie obiekty handlowe np. Centrum Handlowe Klif czy też Galeria Mokotów.

- Współczesny klient oczekuje od centrum handlowego nie tylko rozrywki, atrakcyjnego zestawu usług i najemców, ale również wysokich walorów estetycznych. Dlatego szczególnie warto zadbać o atrakcyjną aranżację części wspólnych oraz zapewnić przyjazną kolorystykę wnętrz i odpowiednie oświetlenie. Równie istotna jest modernizacja strefy food-courtowej, a także zapewnienie większej liczby miejsc do siedzenia i odpoczynku. Dopełnieniem rewitalizacji może być też wymiana posadzek i remont ścieżek prowadzących do obiektu - mówi Renata Kusznierska, dyrektor ds. wynajmu i rozwoju centrów handlowych w firmie Cushman & Wakefield.

Wszystko to sprawi, że odwiedzający będą czuć się bardziej komfortowo podczas robienia zakupów, a centrum handlowe uatrakcyjni swój wizerunek. W konsekwencji klienci będą bardziej skłonni do ponownego przyjścia i spędzania wolnego czasu w obiekcie.

- Warto również pamiętać, że klienci cenią innowacyjne rozwiązania. Wraz z rozwojem nowych technologii w najbliższych latach należy się spodziewać upowszechnienia nowoczesnych usług w centrach handlowych, jak np. beacony czy geolokalizacja. By lepiej sprostać wymaganiom przyszłości, warto już teraz zapewnić np. bezpłatny Internet bezprzewodowy na terenie całego obiektu, co nie generuje wysokich kosztów i pozwala klientom w pełni korzystać z rozwiązań mobilnych - dodaje Renata Kusznierska.