Odpowiada Łukasz Maciak, dyrektor w zespole rynków kapitałowych, DTZ.

Wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce w 2014 roku prezentuje się podobnie do wartości z zeszłego roku. Analitycy spodziewają się niewielkiego wzrostu transakcji o łącznej wartości nieco powyżej3 mld EUR, pomimo faktu, że pierwsze trzy kwartały 2014 roku przyniosły niecałe 2 mld EUR obrotów, co okazało się wynikiem lekko mniejszym, niż ten odnotowany w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Obecny rok możemy zaliczyć do  udanych.  Przede wszystkim należy odnotować pojawienie się na naszym rynku nowych graczy, którzy z dużym rozmachem rozpoczęli swoją obecność na polskim rynku. W czerwcu Starwood Capital Group, wiodąca globalna firma inwestycyjna, nabyła portfel trzech budynków biurowych T-Mobile Office Park w Warszawie, Łopuszańska Business Park w Warszawie oraz Katowice Business Park w Katowicach inwestując w naszym kraju blisko 200 mln EUR.  Potwierdza to obserwowany trend, że nowe budynki  nie narzekają na brak kupców, zwłaszcza gdy projekt powstaje w odpowiedniej lokalizacji i jest w pełni wynajęty. Atrium 1 w Warszawie zostało sprzedane na trzy miesiące przed planowanym oddaniem do użytkowania. Skanska sprzedała już trzeci budynek w regionie niemieckiemu funduszowi inwestycyjnemu – Deka-Immobilien, który płacąc 94 mln EUR nabył najbardziej zaawansowany technologicznie i przyjazny środowisku biurowiec w Europie Środkowo-Wschodniej. Koniec roku na rynku biurowym również obfituje w znaczące transakcje. Do kluczowych z nich możemy  zaliczyć sprzedaż biurowca Metropolitan przez Aberdeen Asset Management Deutschland na rzecz Deutsche Asset & Wealth Management za blisko 190 mln EUR. Równie ważny jest zakup  wysokościowego budynku biurowego Rondo 1 przez Deutsche Asset & Wealth Management za blisko 300 mln EUR. Warto podkreślić, że jest to najwyższa transakcja inwestycyjna w 2014 roku w Polsce.

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszy się również sektor handlowy, na którym duże transakcje zawierano już od początku roku. Nabywcę znalazło Poznan City Center – zbudowane przez Trigranit i Europa Capital na działce PKP centrum handlowe z 230 najemcami. Kupiona za 227 mln EUR przez konsorcjum Resolution oraz ECE galeria jest największą transakcją handlową w tym roku. Kolejnym ważnym projektem zrealizowanym z sukcesem w 2014 roku była sprzedaż Galerii Kazimierz. Wartość transakcji wyniosła  180 mln EUR. Nabywcą było Invesco, które kupiło galerię handlową od GTC, które  posiada aż 12 obiektów tego typu. Warto również odnotować pojawienie się nowych graczy na rynku nieruchomości handlowych. Jak czytamy na stronie internetowej Rockcastle Real Estate – inwestora z Południowej Afryki, nie tylko zamierza on otworzyć biuro w Warszawie, ale także prowadzi badanie due diligence Galerii Solnej, którą wraz z innymi czterema centrami handlowymi zamierza kupić za 680 mln EUR.