Radzi Jan Kordasiewicz, wspólnik zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz:

Rok 2012 jest prawdopodobnie ostatnim, w którym inwestorzy mający zamiar inwestować w infrastrukturę turystyczną, będą mieli jeszcze szansę na pozyskanie unijnego dofinansowania. Dlatego warto się przyjrzeć obecnie dostępnym działaniom, aby jeszcze przygotować projekty, które będą stanowić wsparcie dla planowanych inwestycji.
Jeżeli chodzi o nowe inwestycje – sytuacja będzie zdecydowanie trudniejsza niż w latach poprzednich. Najbardziej dostępne dotychczas środki finansowe dla sektora turystycznego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych już praktycznie wyczerpały się. Niedawno zakończyły się nabory w województwie podlaskim oraz śląskim. Jednakże potencjalni inwestorzy muszą uważnie śledzić zmiany w harmonogramach naborów wniosków w poszczególnych regionach, ponieważ istnieje duża szansa, że urzędy marszałkowskie ponownie będą ogłaszać konkursy dla sektora turystycznego. Wynika to z pojawiających się oszczędności w wykorzystaniu funduszy unijnych przez dotychczasowych beneficjentów.
Dobrym przykładem może być województwo dolnośląskie, które ogłosiło dodatkowy nabór w ramach działania 1.1.D.1 „Dotacje inwestycyjne dla MSP zwiększające atrakcyjność turystyczną regionu”.
Ponadto, najmniejsze obiekty noclegowe będą mogły w II kwartale 2012 roku uzyskać dofinansowanie w ramach działania pn. „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Maksymalna dotacja może wynieść co prawda tylko 300.000 PLN, ale w przypadku niewielkiej infrastruktury może być to całkiem pokaźny element Inwestycji.
Nie należy także zapominać o stosunkowo nowym instrumencie finansowania – Inicjatywie Jessica. Obiekty noclegowe będą prawdopodobnie stanowić jeden z najpopularniejszych rodzajów inwestycji, polegających na rewitalizacji zabytkowych obiektów lub realizacji na terenach poprzemysłowych lub powojskowych. Na wykorzystanie nowego sposobu finansowania Inwestycji na terenach miejskich zdecydowały się województwa: wielkopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie, śląskie i mazowieckie. Projekty muszą mieć charakter typowo komercyjny, ale powinny także zawierać aspekt społeczny. Ważne jest osiąganie dochodów w wyniku realizacji inwestycji. Dofinansowanie w tym przypadku polega przede wszystkim na preferencyjnie oprocentowanej pożyczce. Inwestorzy powinni zainteresować się nowym instrumentem finansowania inwestycji, jakim jest Jessica. Stanowi ona przykład dotacji zwrotnych, które stanowić będą podstawę źródeł dofinansowania w latach 2014 – 2020.
Proces ubiegania się o dofinansowanie przez właścicieli obiektów hotelowych z funduszy strukturalnych UE w latach 2007 - 2013 dobiega końca. Bardzo wiele obiektów obecnie realizuje inwestycje, koncentrując się na realizacji projektów zgodnie z biurokratycznymi zasadami oraz harmonogramem rzeczowo-finansowym. Rozliczenie projektu to równie trudny proces jak pozyskanie dotacji.