Polski rynek nieruchomości rozwija się prężnie – budujemy dużo i przodujemy w Europie Środkowej, jeśli chodzi o wartość zawieranych transakcji. Czy uda nam się utrzymać ten trend?

Sprzyjająca infrastruktura, rozwój centrów usług dla biznesu, nowoczesne technologie i rosnąca w siłę branża e-commerce – to wszystko miało pozytywny wpływ na rynek nieruchomości w 2015 r. W kolejnych latach trend wzrostowy powinien być kontynuowany. Deweloperzy muszą być jednak przygotowani na zmiany w prawie podatkowym, by jak najszybciej dostosować się do nowych wymogów.

– Wszystkie modyfikacje w tym obszarze wpływają bezpośrednio lub pośrednio na obrót nieruchomościami. Wprowadzenie podatku bankowego czy podatku handlowego z pewnością będzie odczuwalne dla uczestników rynku – mówi serwisowi infoWire.pl Tomasz Ożdziński, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY. Nie bez znaczenia dla branży będzie także nowelizacja Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

W większości miast rynek należy do najemców. Są oni teraz o wiele bardziej wymagający niż w poprzednich latach. Przy wyborze nieruchomości kierują się nie tylko ceną – zależy im również na wysokim standardzie oraz certyfikacji ekologicznej.

– Obecnie mamy dobry czas na podpisywanie długoletnich umów najmu, ponieważ czynsze efektywne są nawet do 30% niższe od wywoławczych. Najemcy mogą spodziewać się upustów – uważa Anna Kicińska, partner w Dziale Doradztwa Rynku Nieruchomości EY.