Odpowiada Alex Kloszewski, partner i prezes zarządu Hotel Professionals Sp. z o.o.

Pomimo tego, że do końca roku został jeszcze miesiąc już teraz możemy mówić, że rok 2015 był łaskawy dla hotelarzy w Polsce. W związku z projektami nad którymi pracowaliśmy lub pracujemy niemal codziennie rozmawiamy z właścicielami i dyrektorami  hoteli o różnej skali i w różnych regionach kraju. Wiemy więc z pierwszej ręki, że rynek pozostaje w dobrej kondycji i charakteryzuje się systematycznym wzrostem wyników. Miasta takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy zespół trójmiejski już od trzech lat cieszą się rosnącym wskaźnikiem revPAR (przychód na dostępny pokój). Podobną sytuację widzimy w innych regionach.

W 2015 roku byliśmy światkami otwarcia kilku markowych obiektów, z których największym graczem jest pierwszy w Polsce dwumarkowy produkt sieci Hilton w Krakowie, na który składają się obiekty Hampton i DoubleTree by Hilton. Kompleks oferuje łącznie 400 pokoi, strefę SPA/Wellness oraz rozbudowane (największe wśród obiektów w mieście) zaplecze konferencyjne (MICE). Ponadto pierwszych gości przyjęły m.in. Hotel Best Western Plus w Brzegu, Best Western Plus Q w Krakowie, czy kolejny hotel marki PURO, tym razem w Gdańsku. Co ciekawe we wrześniu podpisana została pierwsza umowa franczyzy nowej lifestylowej marki MOXY należącej do sieci Marriott International. Pierwszy obiekt tej marki powstanie przy lotnisku Katowice Pyrzowice, a jego inwestorem jest Chopin Airport Development (dawniej Port-Hotel).

Hotel Professionals wierzy, że również kolejny rok będzie dla naszej branży bardzo pozytywny. Spodziewamy się kontynuacji wzrostu wyników oraz dalszej ekspansji markowych hoteli, w szczególności w segmencie economy i mid-scale, takich jak Ibis Styles, Moxy, Best Western, Hampton czy Hilton Garden Inn. Widzimy też dużą szansę na pojawienie się w Polsce zupełnie nowych marek.