Odpowiada dr Rafał Cieślak, radca prawny, wspólnik zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz:

Rok 2012 z pewnością będzie lepszy dla PPP niż rok ubiegły. Świadomość zalet PPP i zasad realizacji projektów publiczno-prywatnych stale rośnie, zatem w najbliższym czasie możemy spodziewać się przyspieszenia tych procesów.

Niebagatelne znaczenie ma tu również wyczerpanie środków unijnych na lata 2007-2013 oraz sytuacja finansowa samorządów, które poszukują alternatywnych sposobów na realizację zadań publicznych. Obecnie istotną motywację stanowi także perspektywa niezaliczania części zobowiązań z umów PPP do długu publicznego. Analiza rynku PPP prowadzi do wniosku, że planowane projekty oraz zawierane umowy obejmują dużą liczbę zadań publicznych, w tym m.in. z zakresu sportu i rekreacji, gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, infrastruktury drogowej i transportu publicznego, parkingów miejskich, ochrony zdrowia, edukacji, turystyki, wykorzystania OZE, budownictwa komunalnego i innych.
Z formuły PPP korzystają zresztą niemal wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego. Widać zatem, że samorządowcy upatrują w PPP szansy na współpracę w wielu obszarach i próbują wykorzystać prywatny kapitał oraz wiedzę do różnorodnych celów publicznych. Coraz bardziej aktywna staje się także administracja rządowa, promując PPP poprzez szkolenia, wizyty studyjne, a nawet finansowanie doradztwa przy niektórych projektach.
Jako doradcy jesteśmy obecnie zaangażowani w coraz większą liczbę projektów publiczno-prywatnych, co świadczy o stale zwiększającej się dynamice tego rynku. Z tego powodu pod kątem PPP optymistycznie patrzę w przyszłość.