Miasto Żary

  • 19 listopada 2018
  • Urzędy miast

Gmina Żary o statusie miejskim
68-200 Żary, Rynek 1-5
tel.: +48 68 470 83 17
adres e-mail: miasto@um.zary.pl
adres www: www.zary.pl

Kontakt do osób dedykowanych obsłudze inwestora


 

Lokalizacja

Żary – miasto powiatowe w powiecie żarskim, leżące w południowej części województwa Lubuskiego, 30 km od przejścia granicznego z Niemcami na A18 w Olszynie. Miasto leży po środku drogi między Wrocławiem a Berlinem.
 

Wolne terny inwestycyjneTeren inwestycyjny ok. 10,5 ha, w tym 5,8 ha na cele przemysłowe (działki od 0,1 – 1ha). 

Właściciel Miasto Żary. Działki położone są na terenie Parku Przemysłowego Żary. Zatwierdzony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, przeznaczenie działek- cele przemysłowe i usługowe. Działki przeznaczone wyłącznie dla MSP. Są to nieużytki lub dawne tereny rolne V kl. Wcześniej użytkowane jako trawiaste lotnisko.Tereny niezalewowe, poziom wód gruntowych 3-5m  poniżej poziomu terenu. Teren płaski z niewielkim nachyleniem.Teren inwestycyjny 2,7  ha.
Właściciel Miasto Żary. Działki położone są na terenie Parku Przemysłowego Żary. Zatwierdzony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, przeznaczenie działek- usługi turystyczne, hotel.  Planowana zmiana planu na cele przemysłowe. Są to nieużytki.  Wcześniej użytkowane jako trawiaste lotnisko. Tereny nie zalewowe, poziom wód gruntowych 3-5m  poniżej poziomu terenu. Teren płaski.Teren inwestycyjny 4,2 ha.
Właściciel Miasto Żary. Działki położone są przy drodze krajowej Nr 12. Teren ma  zatwierdzony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, przeznaczenie działek- handel, hotel, usługi, hotel.  Planowana zmiana planu na cele przemysłowe. Są to nieużytki.  Wcześniej użytkowane jako tereny powojskowe. Tereny nie zalewowe, poziom wód gruntowych 3-5m  poniżej poziomu terenu. Teren płaski.


 

Atuty Miasta/Gminy

Dobra lokalizacja, 600 mln Euro inwestycji, tradycje przemysłowe, 38 tys. mieszkańców, 6 tys. osób pracujących w nowoczesnym i zróżnicowanym  przemyśle, duża sieć średnich szkół zawodowych, pełna infrastruktura społeczna i biznesowa. W Żarach są: 1 firma zatrudniająca powyżej 1000 osób, 8 firm powyżej 250 osób, 32 firmy z zatrudnieniem 50 - 249 osób i 152 firmy zatrudniające od 10-49 osób. Wszystkich firm jest ok. 4500. Duży wybór restauracji, hoteli, kręgielnia, kryty i otwarty basen,  odrestaurowana starówka sprzyja rozwojowi turystyki. W pobliżu znajduje się Park Mużakowski wpisany na listę UNESCO oraz  morena Geopark  Łuk Mużakowa, wpisany na listę Europejską Geoparków. Dalszy ciąg moreny polodowcowej stanowi  żarski Zielony Las. Są to ciekawe miejsca do aktywnego wypoczynku po pracy.
 

Sieć komunikacyjna

Miasto leży na skrzyżowaniu dróg krajowych Nr 12 i 27, w pobliżu autostrady A18 łączącej Wrocław z Berlinem. Po niemieckiej stronie autostrada posiada nr A15. W pobliżu dwa zjazdy z dróg krajowych 12 i 27 na A18 – najbliższy 9 km. Do przejścia z Niemcami w Olszynie na A18 jest  30 km. Teren Inwestycyjny przylega do obwodnicy miejskiej, która jest na tym odcinku drogą krajową nr 12 i 27. W mieście jest duża stacja kolejowa.
 

Inwestorzy zagraniczni
Swiss Krono Sp. z o.o. Producent płyt wiórowych, paneli podłogowych i ściennych, płyt OSB - kapitał szwajcarski
Saint Gobain Sekurit Transport Division Sp. z o.o. Producent szyb samochodowych - kapitał francuski
Saint Gobain Sekurit Enkapsulacja Sp. z o.o. Producent szyb do sprzętu ADG - kapitał francuski
Pol - Orsa i APO-Tessile Sp. z o.o., OR Sat Producent tkanin przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego
Valmet Automotive Sp. z o.o Producent systemów dachowych do kabrioletów - kapitał fiński
MK Systemy Kominowe Sp. z o.o. Producent systemów kominowych z blachy kwasoodpornej - kapitał francuski
Spolmasz S.A. Producent konstrukcji stalowych i wież wiatrowych - kapitał holenderski
Sage Automotive Producent tkanin dla przemysłu motoryzacyjnego - kapitał drukarki - kapitał irlandzki/USA
Magnaplast Sp. z o.o. Producent rur z plastiku - kapitał niemiecki
Syncreon/Panttoni Komputery, drukarki - kapitał irlandzki/USA

 

Inwestorzy polscy
Relpol S.A. Producent przekaźników elektromagnetycznych notowany na GPW
Hart SM Producent szkła hartowanego dla AGD, kabin prysznicowych
Saint Gobain Sekurit Enkapsulacja Sp. z o.o. Producent szyb do sprzętu ADG - kapitał francuski
PKS S.A., Adamek , Hasiuk, De Rooy Firmy transportowe
Vitrosilikon S.A. Producent pustaków szklanych, lampionów, słojów i krzemianów
Chroma Największa drukarnia internetowa z Polsce
Magorex Producent wyposażenia dla piekarni i cukierni
Urban Producent maszyn do produkcji okien i drzwi
Staryk, Classic Producenvi wyrobów metalowych
Eximport Producent folii do opakowań i wiele innych

 

 

 

Ilość wydanych zezwoleń w ostatnich dwóch latach

Tereny leżą poza specjalną strefą ekonomiczną. W Żarach w SSE są dwa zakłady Swiss  Krono  i Saint Gobain.  Na wniosek inwestora można złożyć wniosek o objęcie terenu SSE.
 

Ulgi i przywileje dla Inwestorów

Ulgi w podatku od nieruchomości od nowych inwestycji określa Uchwała Rady Miejskiej  Żary. Max zwolnienie od podatku trwa 3 lata i nie więcej niż 200 tys. euro.
 


Publikacja została wydana w ramach projektu pn.: „Utworzenie Żagańsko - Żarskiej Strefy Gospodarczej w Żarsko – Żagańskim Obszarze Funkcjonalnym” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów