Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. to spółka komunalna, powołana w 2013 roku przez Miasto Bydgoszcz, działająca na zasadach „non profit”. Zadania Agencji koncentrują się na kompleksowym wsparciu procesów inwestycyjnych w mieście, na każdym etapie ich realizacji, a także pomocy przedsiębiorcom w ramach opieki poinwestycyjnej. Działania podejmowane przez spółkę służą przyciąganiu nowych inwestycji tworzących miejsca pracy, promocji gospodarczej miasta Bydgoszczy oraz stymulowaniu lokalnej gospodarki, w tym kreowaniu postaw przedsiębiorczych.
Miasto Bydgoszcz
ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz
tel.: +48 52 58 58 913 (centrala)
fax: +48 52 58 58 623
e-mail: urzad@um.bydgoszcz.pl

Kontakt do osób dedykowanych obsłudze inwestora
-
Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego ul. Unii Lubelskiej 4C, 85-059 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 88 23
e-mail: barr@barr.pl

BYDGOSKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO
Zainwestuj w Bydgoszczy
Bydgoszcz jest największym miastem w województwie kujawsko-pomorskim oraz ósmym w kraju. Lokalizacja miasta, jego potencjał, wykwalifikowane kadry oraz bardzo dobry klimat dla nowych inwestycji powodują, że Bydgoszcz doceniają liczni inwestorzy lokujący w mieście kapitał. Potencjalnym inwestorom, zarówno krajowym, jak i zagranicznym, Bydgoszcz zapewnia szeroki wachlarz ofert inwestycyjnych typu greenfield, umożliwiając tym samym lokowanie nowych obiektów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Pełna oferta inwestycyjna Bydgoszczy dostępna jest na stronie Bazy Ofert Inwestycyjnych, gdzie można zapoznać się ze szczegółami: poznać dokładną lokalizację, charakterystykę działki, połączenia transportowe, istniejącą infrastrukturę, pozyskać informacje o zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium, rodzaju własności, numerów geodezyjnych czy klasach gruntu. Do każdej oferty załączone są również zdjęcia terenu. W bazie tej znajdują się tereny gminne, osób prywatnych oraz spółek komunalnych, w tym tereny znajdujące się w jednym z największych parków przemysłowych w kraju – Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, którego powierzchnia wynosi około 290 ha. Oprócz terenów inwestycyjnych, w bazie znaleźć można również oferty powierzchni biurowych czy hale magazynowo-produkcyjne.
TERENY INWESTYCYJNE GREENFIELD
Obecnie do dyspozycji inwestorów jest około 150 ha w Bydgoszczy oraz około 440 ha w gminach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.
Wybrane przykłady terenów inwestycyjnych:
Powierzchnie biurowe
Bydgoszcz znajduje się w gronie ważnych lokalizacji inwestycji z sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce i wciąż dynamicznie się rozwija – na co wskazują konkretne liczby. W stosunkowo niedługim czasie miasto stało się siedzibą ok. 60 centrów usług BPO, SSC, IT, R&D, które w 2020 r. zatrudniają ponad 11,5 tys. osób. Eksperci zaliczają dziś Bydgoszcz do czołowych miast, ważnych dla rozwoju rynku BPO/SSC w kraju. Dzięki inwestującym tu firmom z branży IT, w mieście ukształtowała się silna lokalna specjalizacja, która jest wyróżnikiem Bydgoszczy. Coraz prężniej rozwijają się tu także centra finansowo-księgowe oraz contact centre.
W szybkim tempie rozwija się tu także rynek nieruchomości biurowych, którego aktualne zasoby stanowią już ponad 136 tys. mkw., a w budowie i nieodległych planach jest jeszcze około 70 tys. mkw. Nowe biurowce przyciągają wysokim standardem wykończenia, lokalizacją w centrum miasta, łatwym dostępem do komunikacji publicznej, a także licznymi udogodnieniami technologicznymi czy możliwością zaaranżowania powierzchni według indywidualnych oczekiwań.
HALE MAGAZYNOWO-PRODUKCYJNE
Od wielu lat Bydgoszcz jest centrum przemysłowym województwa kujawsko-pomorskiego. Silny i wciąż rozwijający się sektor produkcyjny, w połączeniu z dogodną lokalizacją w trójkącie pomiędzy Warszawą, Poznaniem i Trójmiastem, sprzyja rozwijaniu się w mieście rynku magazynowo-logistycznego. Centralne położenie Bydgoszczy na mapie Polski, dostęp do międzynarodowego lotniska, jak też doskonałe skomunikowanie z portami morskimi w Gdańsku i Gdyni oraz dużymi ośrodkami gospodarczymi, jak Berlin czy Wrocław – to istotne czynniki przemawiające na korzyść miasta w perspektywie wyboru lokalizacji przez inwestorów z sektora magazynowo-logistycznego. Na wzrost atrakcyjności Bydgoszczy jako centrum logistycznego wpływa także budowa dróg ekspresowych S5 i S10, które połączą Wybrzeże ze Śląskiem oraz Warszawę ze Szczecinem.
Zasób terenów pod budowę hal magazynowo-logistycznych czy produkcyjnych pozwala na stabilny, dynamiczny rozwój wspomnianych sektorów w Bydgoszczy. Obecnie w mieście dostępnych jest około 500 tys. mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej, a w realizacji i planowaniu pozostaje około 350 tys. mkw.
Wybrane przykłady hal magazynowo-produkcyjnych:
Atuty miasta
BYDGOSZCZ - NR 1 DLA BIZNESU
Bydgoszcz to doskonałe miejsce na inwestycje. Stały rozwój miasta zarówno na polu gospodarczym, ekonomicznym, naukowym, jak i kulturalnym pozwala umacniać jego pozycję w Polsce i Europie. Siłą Bydgoszczy są ludzie otwarci na świat, myślący innowacyjnie, doskonale wykształceni i pozytywnie nastawieni do życia. Atrakcyjność inwestycyjna Bydgoszczy to zasługa m. in.: konkurencyjnego, w porównaniu z innymi miastami, poziomu kosztów prowadzenia działalności, dostępności wykwalifikowanej kadry inżynierów, ekonomistów i specjalistów IT, odpowiednio przygotowanych terenów pod inwestycje oraz proinwestycyjnej i otwartej polityki władz miasta.
Najważniejsze atuty Bydgoszczy:
- Dobry klimat dla biznesu – zdywersyfikowana gospodarka, rozwijana w oparciu o różnorodne sektory i branże zapewnia stabilne filary wzrostu gospodarczego.
- Miasto gotowe na inwestycje – bogata oferta inwestycyjna, w ramach której Bydgoszcz zapewnia dostęp do terenów inwestycyjnych, biur, hal czy magazynów w granicach administracyjnych miasta, zapewniając wiele korzyści, jak choćby dostęp do komunikacji miejskiej i infrastruktury, a także do pracowników, kooperantów i klientów.
- Dogodna lokalizacja na mapie Polski, z dostępem do międzynarodowego lotniska – Bydgoszcz usytuowana jest w północno-centralnej części Polski, na skrzyżowaniu istotnych dróg krajowych i tras kolejowych, które łączą ze sobą Warszawę, Trójmiasto oraz Poznań, Śląsk i Wybrzeże, wschód i zachód kraju, a także na trasie ważnej drogi wodnej, łączącej Berlin z Kaliningradem. Łatwy dostęp do Międzynarodowego Portu Lotniczego zlokalizowanego 3,5 km od centrum miasta, a także do lotnisk w Poznaniu oraz w Gdańsku, sprzyja rozwijaniu biznesu.
- Zasoby ludzkie na miarę oczekiwań inwestorów – obecność ponadmilionowej populacji w promieniu 50 km stawia miasto w uprzywilejowanej pozycji pod kątem dostępności kadry pracowniczej. Bydgoszcz posiada także atrakcyjną ofertę edukacyjną i bazę akademicką. Na zlokalizowanych tu uczelniach kształci się ponad połowa ogólnej liczby studentów w województwie kujawsko-pomorskim. Dla inwestorów ważny jest też profil kształcenia, który dostosowany jest tu w dużej mierze do potrzeb lokalnej gospodarki. Dodatkowym atutem dla przedsiębiorców często jest także techniczny profil edukacji na poziomie bydgoskich szkół średnich.
- Wsparcie dla inwestorów – Bydgoszcz stara się stwarzać dla przedsiębiorców jak najlepsze warunki do rozwoju, nie tylko oferując im m.in. szereg zachęt inwestycyjnych, lecz także skupiając się na sprawnej obsłudze inwestorów. W tym celu działają dwie dedykowane spółki miejskie: Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR) oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny (BPPT), które nie ustają w zabieganiu o pozyskanie kolejnych inwestycji do miasta. BARR oferuje inwestorom wsparcie w modelu „one stop shop”.
- Mocny punkt na mapie nowoczesnych usług biznesowych – dynamiczny rozwój sektora usług biznesowych w Bydgoszczy, który zatrudnia już blisko 11,5 tys. osób, wciąż zmienia lokalną gospodarkę i umacnia pozycję miasta na krajowym rynku BPO/SSC, szczególnie w branży IT, która stała się lokalną specjalizacją.
- Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości biurowych – aktualne zasoby stanowią już ponad 136 tys. mkw., a w budowie i nieodległych planach jest jeszcze kolejne 70 tys. mkw. Nowe biurowce przyciągają wysokim standardem wykończenia, lokalizacją w centrum miasta, łatwym dostępem do komunikacji publicznej, a także licznymi udogodnieniami technologicznymi czy możliwością zaaranżowania powierzchni według indywidualnych oczekiwań nawet najbardziej wymagających użytkowników.
- Dynamiczny rozwój branży magazynowo-logistycznej – w szybkim tempie powstają nowoczesne obiekty produkcyjno-magazynowe – obecnie zasoby te wynoszą około 500 tys. mkw., a w realizacji i planowaniu pozostaje jeszcze około 350 tys. mkw. parków magazynowych o wysokim standardzie.
- Miejsce przyjazne do życia – w Bydgoszczy z powodzeniem odnaleźć można tak ceniony dziś „work-life balance”, czyli przestrzeń na pracę, życie rodzinne i realizację swoich pasji. To najbardziej „zielone” miasto w Polsce, a mieszkańcy i goście na co dzień aktywnie korzystają z licznych parków oraz kompleksów leśnych, urokliwej przestrzeni położonej w samym sercu miasta Wyspy Młyńskiej, jak też z największego w Polsce parku miejskiego, jakim jest bydgoski „Myślęcinek”. Zdrowego relaksu i pozytywnej energii zaczerpnąć można także nad brzegami przepływającej przez centrum Bydgoszczy rzeki Brdy, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe, przyciągające mieszkańców, jak też gości z całego świata. Obok tętniących życiem głównych ulic i placów, w Bydgoszczy można odnaleźć wiele cichych, bocznych uliczek i zaułków, alternatywne kawiarnie, niewielkie puby z lokalnym browarem, restauracje serwujące przysmaki z różnych zakątków świata, secesyjną architekturę czy unikatowe muzea i zabytki hydrotechniki, związane z przemysłową historią miasta.
W skrócie:
- to największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego, liczące ok. 340 tys. mieszkańców – jedno z największych miast w Polsce,
- ponad 1 mln osób mieszkających w promieniu 50 km od centrum miasta,
- dostęp do wykwalifikowanej kadry i atrakcyjne koszty pracy czy najmu powierzchni,
- usytuowanie w północno-centralnej części Polski, na skrzyżowaniu istotnych dróg krajowych i tras kolejowych, które łączą ze sobą Warszawę, Trójmiasto oraz Poznań, Śląsk i Wybrzeże, wschód i zachód kraju, a także na trasie ważnej drogi wodnej, łączącej Berlin z Kaliningradem,
- międzynarodowy Port Lotniczy zlokalizowany 3,5 km od centrum miasta (regularne połączenia m.in. z Warszawą, Frankfurtem n. Menem czy Londynem), a także dostęp do lotnisk w Poznaniu oraz w Gdańsku,
- młodzi, doskonale wykształceni mieszkańcy,
- 10 uczelni wyższych, w tym 2 prestiżowe uniwersytety, z których co roku na rynek pracy trafia ok. 7 tys. absolwentów kierunków ekonomicznych, humanistycznych, technicznych, językowych, medycznych i muzycznych,
- jedyna w województwie międzynarodowa szkoła dla dzieci oficerów wojsk NATO i zagranicznych menedżerów,
- miasto wielokrotnie nagradzane za atrakcyjność dla inwestorów,
- liczne oferty inwestycyjne, doskonałe otoczenie biznesu, a także solidne zaplecze naukowe skorelowane z sektorem biznesu, sprzyjające powstawaniu innowacyjnych projektów,
- dywersyfikacja gospodarki pozwalająca na nawiązanie współpracy pomiędzy różnymi branżami oraz odpowiednie dostosowanie się do stale zmieniających się tendencji makroekonomicznych,
- profesjonalna obsługa inwestora ze strony BARR i wsparcie poinwestycyjne,
- różnorodna oferta kulturalno-wypoczynkowa, rozbudowana baza sportowa, w tym m.in. kompleks sportowy Zawisza, Hala Sportowo-Widowiskowa Immobile Łuczniczka, pole golfowe, stok narciarski, kryte lodowisko, liczne imprezy sportowe i muzyczne,
- jedno z najbardziej „zielonych” miast w Polsce.
Zainwestowali u nas
NOKIA | FROSTA |
ATOS | ABRAMCZYK |
UNILEVER | SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA MLEKPOL |
PANATTONI | AKO |
DB SCHENKER | ID LOGISTICS |
IMS SOFA | KAUFLAND |
SHAPERS' POLSKA | LIDL |
BYDGOSKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU GUMOWEGO STOMIL | LIVINGSTON |
HANPLAST | CATTS |
BORUTA ZACHEM | MEDIASYSTEM |
METALBARK | OPONEO |
SPX FLOW TECHNOLOGY POLAND | ATOS |
POJAZDY SZYNOWE PESA BYDGOSZCZ | GLOBALLOGIC |
DROZAPOL – PROFIL | LOGON |
RECONEXT | SII |
FAMOR | KNOWIT |
TE CONNECTIVITY POLSKA | HUUUGE |
IVY TECHNOLOGY | MOBICA |
MM NEUPACK | SLICAN |
COLIAN |
ULGI I PRZYWILEJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
- Strefa Ekonomiczna - zwolnienie z podatku dochodowego do 60% poniesionych nakładów inwestycyjnych.
- Zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją na okres 3 lat.
- Instrumenty wsparcia oferowane przez Urząd Pracy: zwrot kosztów związanych z wyposażeniem nowych miejsc pracy.
- Wsparcie Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego dla inwestora.