Zamość - jeden z większych ośrodków administracyjnych, gospodarczych i kulturowych  wschodniej Polski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jest nie tylko miastem o bogatej tradycji i walorach architektonicznych ale również miejscem, w którym łączą się harmonijnie nowoczesność, innowacyjność, przedsiębiorczość i wyjątkowa historia.

– Kierunek, w którym chcemy podążać jako miasto doskonale obrazuje uruchomienie Podstrefy Zamość Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec. Mając świadomość potencjału w postaci: transgranicznego położenia - bliskości granicy z Ukrainą, wschodniej granicy Unii Europejskiej, Portu Lotniczego Lublin w Świdniku a także dostępu do szerokiego toru PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej chcemy, by Zamość - drugie co do wielkości miasto województwa lubelskiego stał się silnym ośrodkiem gospodarczym. Nasze atuty to m.in. coraz lepsza komunikacja z Europą Zachodnią, rosnąca wartość miasta jako marki turystycznej, duży kapitał społeczny, rozwijający się w oparciu o miejscowe szkoły wyższe i zawodowe stwarzający doskonałe warunki do prowadzenia biznesu, rozwoju sektora usług oraz innowacyjnych, przyjaznych środowisku technologii. Wartym podkreślenia jest fakt, że region należy do jednego z najważniejszych i największych obszarów rolniczych kraju, z silnie rozwiniętym przemysłem oraz zapleczem naukowo-badawczym w sektorze rolno-spożywczym – podsumowuje Andrzej Wnuk, Prezydent Miasta Zamość.

Zamojska Podstrefa Ekonomiczna to ponad 50 ha powierzchni, na których przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Miasto jest otwarte na oferty inwestorów krajowych jak i zagranicznych. Jednym z zasadniczych atutów przemawiających za inwestowaniem w Podstrefie jest możliwość korzystania z ulgi w podatku dochodowym w wysokości do 70% wartości prowadzonej inwestycji. Aby ją otrzymać przedsiębiorca powinien zrealizować inwestycję o wartości powyżej 100 tyś EUR.


foto - W. Wójcik

Potwierdzeniem tego, że Miasto Zamość posiada atrakcyjne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej jest przyznana nagroda w VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Grunt na Medal”. Dzięki proinwestycyjnej polityce władz miasta ale także wsparciu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznej oraz Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie zainteresowanie gruntami lokalnych przedsiębiorców ale i tych spoza Lubelszczyzny wyraźnie wzrosło, o czym świadczy fakt, że do końca II połowy 2016r. Zamość pozyskał 7 inwestorów. Co istotne, administracja samorządowa wspiera nowe przedsięwzięcia skracając do minimum procedury związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę jak również stosując zwolnienia z podatków lokalnych. Dzięki temu możemy mówić o pierwszych sukcesach i efektach w postaci innowacyjnych przedsiębiorstw działających w branżach związanych z przemysłem metalurgicznym, produkcją energii ze źródeł odnawialnych czy budownictwem. Nowe firmy oznaczają nowe miejsca pracy a więc realny spadek bezrobocia.

To co nas niezmiernie cieszy to również zmiana wizerunku Miasta Zamość postrzeganego do niedawna wyłącznie jako ośrodek turystyczny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aktualnie to miasto o dużym potencjale gospodarczym, otwarte na innowacje i stwarzające dla napływającego kapitału atrakcyjne warunki funkcjonowania.