W Siemczynie odbyła się konferencja dotycząca energii słonecznej „II Europejskie Słoneczne Dni w Siemczynie – Słońce dla każdego, czyli mikroinstalacje OZE jako podstawa rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce”.  

W spotkaniu, które odbyło się 17 maja w Siemczynie, uczestniczył wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski. Głównym tematem konferencji był zrównoważony rozwój województwa zachodniopomorskiego w kontekście polityki energetycznej. Proekologiczne działania w tym zakresie mają dotyczyć bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii oraz paliw, a także ochrony środowiska przed szkodliwym oddziaływaniem instalacji energetycznych.

Obecnie w Polsce ze źródeł odnawialnych pochodzi zaledwie 2–4 proc. wytwarzanej energii. W związku z zaostrzeniem przepisów Unii Europejskiej ta sytuacja będzie musiała się zmienić, a województwo zachodniopomorskie już jest na najlepszej drodze ku proekologicznym rozwiązaniom. To właśnie w Zachodniopomorskiem wytwarzanych jest niemal 90 proc. krajowej produkcji z OZE – sprzyjają temu zarówno dobre warunki wiatrowe (wzdłuż wybrzeża), jak i duże nasłonecznienie regionu.

W trakcie konferencji „II Europejskie Słoneczne Dni w Siemczynie – Słońce dla każdego, czyli mikroinstalacje OZE jako podstawa rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce” zaprezentowane zostały projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007–2013. Omawiane koncepcje związane były z wykorzystaniem OZE i infrastruktury ochrony środowiska w Zachodniopomorskiem w ramach działania „Energia odnawialna i zarządzanie energią”. W ramach tego działania podpisano 12 umów o łącznej wartości ok. 190 mln zł. Realizowane projekty dotyczą przede wszystkim wykorzystania energii słonecznej, energii wiatru, a także biomasy. Kolejnym ważnym elementem spotkania było umówienie perspektywy finansowej UE na lata 2014–2020 pod kątem realizacji przedsięwzięć związanych z OZE.