Agencji Mienia Wojskowego udało się sprzedać stołeczny Fort Traugutta. Nieruchomość położona jest w atrakcyjnym punkcie Warszawy, ale przyszłego inwestora ogranicza wpisanie fortu do rejestru zabytków. 

Podejść do sprzedaży Fortu Traugutta było kilka. Pierwotnie AMW chciała uzyskać 4,5 mln złotych, ostatecznie jednak nieruchomość sprzedano za 3 mln 30 tys. złotych. Nowy właściciel zapłaci jednak tylko połowę tej kwoty, ponieważ obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

Atutem fortu są szerokie możliwości zagospodarowania, które pozwolą nabywcy na realizację biznesowych planów oraz dobra lokalizacja przy ul. Międzparkowej. Fort położny jest w pobliżu Starego Miasta, między stadionem Polonia a budynkiem Intraco.

Na przetarg, który odbył się 22 stycznia, Agencja Mienia Wojskowego wystawiła działkę o wielkości ponad 2300 mkw. zabudowaną wieżą artyleryjską z 1834 roku. To jeden z najstarszych elementów tworzących Fort Traugutta (Fort Aleksieja). Do licytacji przystąpił jeden oferent, który za nieruchomość wyłożył o 30 tys. złotych więcej niż wynosiła jego cena wywoławcza. Zwycięzca przetargu – ze względu na jego zabytkowy charakter - zapłaci jednak tylko połowę wylicytowanej kwoty czyli 1 mln 515 tys. złotych.

Budynek o powierzchni użytkowej 1600 mkw.  składa z dwóch kondygnacji, gdzie znajduje się kilkadziesiąt pomieszczeń o charakterze biurowym, magazynowym i użytkowym.

Prywatny przedsiębiorca nie zdradził jeszcze swoich planów związanych z przyszłym wykorzystaniem zakupionego obiektu. Wśród możliwości jego przyszłego zagospodarowania wymienia się m.in. cele kulturalne oraz usługi związane ze sportem i rekreacją, czemu sprzyja położony w bliskim sąsiedztwie ośrodek sportowy.

Mimo odczuwalnego kryzysu na rynku nieruchomości, zainteresowaniem inwestorów wciąż cieszą się obiekty, które wyróżniają się bogatą historią i zabytkowym charakterem. We wcześniejszych latach Agencja Mienia Wojskowego sprzedała kilka historycznych nieruchomości, w  tym m.in. Fort Sokolnickiego i Fort Legionów w Warszawie, Fort VI w Poznaniu oraz Fort Werner w Żurawicy pod Przemyślem. Dziś oba sprzedane przez Agencję  warszawskie forty zyskały nowe życie – w pierwszym z nich dzielnica Żoliborz stworzyła Centrum Sztuki - Fort Sokolnickiego, a w odrestaurowanych wnętrzach drugiego funkcjonuje restauracja. Przemyski Fort Werner cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników architektury militarnej i jest licznie odwiedzany przez turystów z całej Polski. Z planów nowego właściciela Fortu VI w Poznaniu wynika, że po rewitalizacji i stworzeniu tam między innymi restauracji i hotelu, zostanie on otwarty dla zwiedzających w 2014 roku.

Być może w kwietniu w ręce nowego właściciela trafi też zabytkowa Twierdza Modlin. Na nabywcę czeka prawie 58 ha terenu zabudowane 38 obiektami, w tym najdłuższym  w Europie budynkiem koszarowym, który liczy 2250 m. Cena wywoławcza to 56 mln złotych. Zwycięzca przetargu zapłaci tylko połowę wylicytowanej kwoty.