Warszawa, po kilku latach posuchy na rynku powierzchni handlowych, wzbogaci się o nowe lub rozbudowane obiekty. W budowie znajduje się ponad 100 tys. mkw. powierzchni.

- Aglomeracja Warszawy to największy rynek handlowy w Polsce, oferujący ponad 1,11 mln mkw. powierzchni najmu w centrach handlowych. Dodatkowo, mieszkańcy Aglomeracji Warszawy dysponują najwyższą roczną siłą nabywczą w kraju, która przewyższa średnią krajową o 68 proc. Pomimo tego, stołeczny rynek jest jednym z najmniej nasyconych powierzchnią w centrach handlowych w kraju - 437 mkw. na 1 000 mieszkańców, co plasuje Warszawę za Wrocławiem, Poznaniem, Trójmiastem, Łodzią i Krakowem. Oznacza to, że w Warszawie jest zapotrzebowanie na kolejne projekty handlowe, szczególnie w dynamicznie rozwijających się dzielnicach mieszkaniowych - mówi Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

Z danych JLL wynika, że najniższe nasycenie powierzchnią w centrach handlowych w Aglomeracji Warszawskiej rejestrowane jest w Rembertowie, Wawrze, Wesołej, Wilanowie, Bielanach, Żoliborzu czy Białołęce. Deweloperzy – skuszeni siłą nabywczą, rosnącą liczbą mieszkańców oraz niskim wskaźnikiem pustostanów – prowadzą szereg nowych projektów handlowych. Na koniec I półrocza ok. 108 000 mkw. handlowej powierzchni najmu (w ramach różnych formatów) znajdowało się jest w budowie, z czego największe przedsięwzięcie w aglomeracji to Fabryka Wołomin, a w samej Warszawie – rozbudowa centrum Wola Park. Ponadto, GTC uzyskało ostatnio pozwolenie na budowę Galerii Północnej (64 000 mkw. GLA). Co więcej, rozpoczęto właśnie prace konstrukcyjne na terenie historycznego domu towarowego CEDET. Warszawski rynek handlowy w najbliższych latach czeka zatem spore ożywienie, a do użytku wejdą obiekty handlowe różnego typu.

- Główne trendy na rynku warszawskim dotyczą remontów i przebudów istniejących obiektów, rozwoju głównych ulic handlowych, rewitalizacji historycznych budynków, wzrostu liczby planowanych obiektów wielofunkcyjnych, łączących funkcje biurowe i handlowe, a także przekształcenia dworców i terenów kolejowych - wylicza Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych w JLL.