Skanska rozpoczęła budowę pierwszego etapu projektu biurowego Spark, który powstanie na rogu ulic Okopowej i Towarowej, na tzw. Serku Wolskim. Będzie to przestrzeń biurowa wyróżniająca się ogólnodostępnym placem, otwartą strefą pracy na świeżym powietrzu oraz amfiteatrem. Po raz pierwszy w budynku Skanska w Polsce, na dedykowanym tarasie I etapu, znajdą się ule. Spark otrzyma również certyfikat „Obiekt bez barier”, przyznawany budynkom dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Spark został zaprojektowany z myślą o potrzebach wszystkich użytkowników – pracowników, ale także okolicznych mieszkańców i osobach niepełnosprawnych. Dzięki audytowi jaki na wczesnym etapie prac projektowych przeprowadziła Fundacja Integracja, projekt Spark jako pierwszy budynek biurowy, już w momencie oddania do użytku, otrzyma certyfikat „Obiekt bez barier”. Aby zapewnić dobre samopoczucie osobom, które na co dzień będą korzystać z przestrzeni Spark, do współpracy przy projektowaniu zostały zaproszone fundacje: Na Miejscu oraz Project for Public Spaces, specjalizujące się w planowaniu przyjaznej przestrzeni miejskiej. Dzięki konsultacjom z ekspertami oraz wsparciu fundacji przy zebraniu opinii od mieszkańców możliwe będzie dostosowanie Spark do wskazanych potrzeb, ze szczególnym nastawieniem na wymagania matek z dziećmi, osób starszych i osób z różnymi ograniczeniami. Dodatkowo, przedstawiciele Skanska prowadzą rozmowy m.in. z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy działają w okolicy i starają się tak dobrać punkty handlowo-usługowe, aby nawzajem uzupełniały się z lokalnym biznesem.

– Już na etapie projektowania poświęciliśmy dużo uwagi, aby projekt Spark powstał w sposób odpowiedzialny społecznie. Chcemy zrobić krok dalej, niż do tej pory i z jednej strony stworzyć dobre miejsce do rozwoju biznesu, które będzie wyzwalać pozytywne emocje, a z drugiej służące mieszkańcom Woli oraz całemu miastu. Zapewnimy przestrzeń do pracy i odpoczynku, zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dzięki połączeniu wiedzy partnerskich fundacji i naszego zespołu projektowego, udało nam się odpowiednio wcześnie skonsultować planowaną przestrzeń i dostosować ją do potrzeb mieszkańców i osób niepełnosprawnych. Spark będzie przestrzenią biurową, która, mamy nadzieję, stanie się nową wizytówką tej części Warszawy – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.

Spark będzie projektem, który nada Serkowi Wolskiemu wielkomiejski charakter, zapewniając wysokiej jakości przestrzeń publiczną i klasyczną, elegancką architekturę. Dzięki staraniom Skanska na czas realizacji trzyetapowej inwestycji, od strony ul. Okopowej, powstanie „Plac Kercelak”, czyli skwer, na którym znajdzie się mała architektura zaprojektowana wspólnie z mieszkańcami w ramach projektu Nowa Towarowa. Ponadto, po raz pierwszy na projekcie Skanska w Polsce, na specjalnie dostosowanym tarasie I budynku, zostaną zainstalowane ule, którymi będą się opiekować profesjonalni pszczelarze, a pozyskany w ten sposób miód będzie można kupić w tutejszej kantynie. Nie zapomniano także o zwierzakach – na terenie Spark zaplanowano specjalne poidełka dla czworonogów.

Projekt architektoniczny kompleksu przygotowała jedna z najsłynniejszych polskich pracowni projektowych – Kuryłowicz & Associates.

– Z uwagi na to, że charakter lokalizacji określany jest w dużej mierze przez przebiegające tu arterie komunikacyjne, chcieliśmy stworzyć zespół budynków o niebanalnej, charakterystycznej architekturze, który będąc dostępnym i otwartym na otoczenie poprawi jakość okolicznej przestrzeni. Architektura zespołu będzie stonowana, elegancka i jednolita. Operujemy wspólną paletą środków wyrazu dla wszystkich budynków indywidualizując je szczegółami. Jednym z głównych założeń było stworzenie wspólnej przestrzeni wewnętrznej, pomimo niezależności poszczególnych budynków. Dziedzińce wewnętrzne poprzez różne formy rozcięć powiązane są zarówno z al. Solidarności jak i ul. Wolską tworząc wspólną przestrzeń o charakterze publicznym i eliminując bariery charakterystyczne dla kwartałów zabudowy o pierzejach ciągłych. Wzdłuż al. Solidarności od narożnika z ul. Okopową zaplanowano stworzenie podłużnego placu – przestrzeni miejskiej z zielenią i elementami małej architektury, który niejako wpełza w głąb kwartału - mówi Jacek Świderski z Kuryłowicz&Associates.

Łącznie projekt będzie składał się z trzech budynków biurowych, w tym 130-metrowej wieży. Po ukończeniu zaoferuje najemcom około 70 000 mkw. powierzchni najmu, czyli mniej więcej tyle, ile dziesięć boisk piłkarskich na Stadionie Narodowym.