O kontrakt w PKP na zagospodarowanie terenów Dworca Gdańskiego w Warszawie walczy 6 deweloperów. Do końca roku Polskie Koleje Państwowe mają wybrać najlepszy projekt. Jako pierwszy publicznie swoje plany przedstawił Marvipol. 

23 sierpnia Grupa Kapitałowa Marvipol przekazała spółce Polskie Koleje Państwowe kompleksowy projekt zagospodarowania warszawskiego Dworca Gdańskiego i terenów do niego przylegających. Do stworzenia koncepcji architektonicznej przedsięwzięcia zaangażowano renomowaną pracownię JSK Architekci, architekta Tomasza Smola oraz Towarzystwo Projektowe z prof. Jerzym Porębskim na czele.

Powstały w wyniku prac zespołu projekt zakłada rewitalizację całego kwartału Warszawy, otaczającego Dworzec Gdański. Nawiązująca do dorobku A. Romanowicza i P. Szymaniaka stacja kolejowa, zaprojektowane w pobliżu atrakcyjne budynki o charakterze mieszkalnym i biurowym oraz plac miejski z kawiarniami i infrastrukturą sprzyjającą wypoczynkowi wykreują tam nowe, tętniące życiem miejsce. Dzięki nowoczesnemu zintegrowaniu stacji kolejowej z metrem, przystankami autobusowymi i tramwajowymi oraz wypożyczalnią rowerów Veturilo, będzie ono optymalnie skomunikowane z resztą miasta. Łączny koszt inwestycji może sięgnąć miliarda złotych.

Od czerwca trwa, prowadzona przez PKP SA, procedura rokowań mająca na celu wybór koncepcji zagospodarowania warszawskiego Dworca Gdańskiego i terenów do niego przylegających.

– Wiedzieliśmy, że bierzemy udział w tym konkursie po to, aby zaproponować unikalny projekt, stworzony przez najlepszy możliwy zespół. Wspólnie z JSK Architekci, Tomkiem Smolem i Towarzystwem Projektowym założyliśmy, że celem naszej pracy jest zlikwidowanie białej plamy na mapie stolicy, jaka powstała wokół obecnego dworca. Chcemy dać temu miejscu nowe życie, proponując nie tylko wyróżniający się architektonicznie i funkcjonalnie nowy dworzec, ale także budynki o charakterze biurowym i mieszkalnym, z atrakcyjnie zagospodarowaną przestrzenią wokół nich. Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, jakie powstanie wokół dworca, ma być rozwiązaniem miejskim nowego typu, opartym nie o zaprojektowanie kolejnych parkingów dla samochodów, ale o wygodną komunikację miejską, wykorzystującą zarówno kolej i metro, jak również autobusy, tramwaje i rowery. Obecny dworzec znajduje się poza komunikacyjnym kręgosłupem miasta a nasza propozycja zakłada nie tylko przywrócenie mu dawnej roli, ale także zapewnia, że będzie on sam na siebie zarabiał – podkreśla Maciej Gnoiński, odpowiedzialny za udział Marvipol SA w konkursie.

Maciej Gnoiński przekonuje, że łącząc funkcje mieszkalne i komercyjne w projekcie realizowanym na terenach przylegających do dworca, PKP i deweloper tchną nowe życie w rejon Dworca Gdańskiego.

– Jesteśmy świadomi niebagatelnego wpływu projektu Dworca na kierunek rozwoju tej części Warszawy. Mamy duże doświadczenie w rewitalizacji terenów postindustrialnych, przywracaniu ich miastu i jego mieszkańcom. Umiejętne połączenie części mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 35 000 mkw. z obiektami biurowymi o powierzchni ok. 55 000 mkw. sprawi, że teren ten nie stanie się „zagłębiem biurowym”, wymierającym po godzinach pracy, a w pełni funkcjonalnym kwartałem Warszawy - zaznacza Gnoiński.

Koncepcja architektoniczna nowego Dworca Gdańskiego nawiązuje do obiektów dworcowych powojennego modernizmu autorstwa Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, obsługujących stacje kolejowe na linii średnicowej w Warszawie. Dworce te wzniesiono w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, a należą do nich: Warszawa Ochota, Warszawa Powiśle, Warszawa Stadion, Warszawa Wschodnia oraz Warszawa Centralna. Jak podkreśla architekt Tomasz Smol, doceniony kilka miesięcy temu za opracowanie koncepcji nowego Dworca Zachodniego, architektura projektowanego dworca Warszawa Gdańska opiera się na charakterystycznej dla projektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka zasadzie, w której konstrukcja budynku jest integralnym elementem projektu oraz wpływa bezpośrednio na wyraz architektoniczny obiektu, a sam układ konstrukcyjny jest prosty i czytelny.

- Dach dworca zaprojektowano w konstrukcji wielokrzywiznowej i ukształtowano według tych samych zasad konstrukcji, które były stosowane w projektach dworców na linii średnicowej. Nawiązanie to jest twórczym przetworzeniem tych pomysłów z dodaniem cech i możliwości architektury współczesnej. Co ważne, nasza koncepcja dworca współgra kompozycyjnie z istniejącymi wiatami wyjściowymi obsługującymi przystanki tramwajowe, autobusowe i stację metra autorstwa pracowni APA Kuryłowicz&Associates oraz z wiatami zrealizowanymi na peronach kolejowych – podkreśla Smol.

Sposób ukształtowania bryły budynku podkreśla trzy najważniejsze wejścia do budynku, a tym samym forma dworca odzwierciedla jego funkcjonowanie. Zasadą tą kierowali się Romanowicz i Szymaniak przy projektowaniu swoich obiektów. Projekt nawiązuje również do detalu architektonicznego obecnie istniejącego dworca Warszawa Gdańska, m.in. poprzez zastosowanie charakterystycznych  podziałów zestawów szklanych. Na każdej z trzech elewacji budynku umieszczona jest nazwa stacji, w formie dotychczas znanego Warszawiakom szyldu.

Do wnętrza dworca prowadzić mają trzy wejścia zaakcentowane poprzez bryłę budynku. Program funkcjonalny dworca obejmuję przestrzenie przeznaczone do obsługi podróżnych, usługi komercyjne związane z obsługą podróżnych oraz pomieszczenia administracyjne dla zarządcy obiektu. Odwiedzający mogą skorzystać ze zlokalizowanej na parterze hali operacyjnej dworca, w której znajdują się kasy biletowe, informacja oraz punkt obsługi pasażerów. Bezpośrednio z hali operacyjnej mamy dostęp do usług związanych z obsługą pasażerów do których zaliczyć można sklepiki, kioski, piekarnie czy kawiarnie. Poziom podziemny dworca przeznaczony jest na usługi komercyjne. Są one bardzo istotnym założeniem funkcjonalnych dworca, ponieważ pozwalają utrzymać dworzec oraz podnoszą jego atrakcyjność. Na niższy poziom dworca (odpowiadający poziomowi istniejącego przejścia podziemnego) prowadzą schody ruchome, ewakuacyjne oraz winda. Elementy te znajdują w środkowej części hali operacyjnej krytej świetlikiem dachowym. Światło dzienne przenikające przez świetlik dodatkowo doświetla kondygnację podziemną dworca, przeznaczoną na usługi komercyjne. Poziom ten bezpośrednio przylega do głównego rdzenia węzła integracyjnego w postaci rozbudowanego przejścia podziemnego ze stacją Metra Warszawskiego. Zachowana jest zasada funkcjonowania dworca sformułowana przez Arseniusza Romanowicza dotycząca nie przecinania się dróg odjeżdżających i przyjeżdżających wraz z możliwością pominięcia głównej hali operacyjnej dworca.

- Projektowany dworzec jest najistotniejszym elementem założenia przestrzennego zlokalizowanego w pobliżu stacji Warszawa Gdańska. Budynek dworca sąsiaduje z budynkami biurowymi i mieszkalnymi umiejscowionymi w pobliżu nowoprojektowanego placu miejskiego. Przyziemia budynków pełnią funkcje usługowe oraz przylegają bezpośrednio do placu i pierzei ulic. W pobliżu dworca przewidziano parking typu „kiss and ride” oraz postój dla taksówek, a sam dworzec otaczać będą stacje systemu rowerów miejskich Veturilo oraz stojaki dla rowerów prywatnych. Dworzec od strony głównego placu otoczony będzie m.in. ogródkami kawiarniano-restauracyjnymi, sprzyjającymi spędzaniu czasu wolnego w tej okolicy – opisuje Mariusz Rutz, członek zarządu JSK Architekci. To renomowana pracownia, która ma w swoim dorobku takie realizacje jak Stadion Narodowy w Warszawie czy nowe terminale lotnisk we Wrocławiu i Gdańsku.
 
- Jesteśmy przekonani, że w sąsiedztwie nowego Dworca Gdańskiego może powstać przestrzeń publiczna, kluczowa dla budowania tożsamości mieszkańców okolicznych dzielnic jak i miasta, a budynek dworca pełnić będzie funkcje drogowskazu i najbardziej rozpoznawalnego elementu krajobrazu miejskiego tej części Warszawy. W świadomości mieszkańców okolicznych dzielnic dworzec stanowić może miejsce spotkań, podobnie jak Rotunda Banku PKO BP przy Rondzie Dmowskiego dla mieszkańców całego miasta. Wierzymy, że zaproponowany przez nas rozpoznawalny i wyrazisty charakter architektury, wpływać będzie na budowanie pozytywnego wizerunku stolicy. Zwiększy też atrakcyjność korzystania z transportu publicznego, wpływając na zmniejszanie ruchu samochodowego w Śródmieściu – zaznacza Maciej Gnoiński, doradca Zarządu Marvipol S.A.

Pozostałe wizualizacje dostępne w Galerii.