Nabycie International Business Centre to kolejna w tym roku transakcja Deka Immobilien na polskim rynku. Kilka tygodni po podpisaniu umowy przedwstępnej na przejęcie warszawskiego hotelu InterContinental od UBM i Warimpex SA, spółka kupiła biurowiec International Business Centre (IBC) za 148 mln euro.

Biurowiec IBC został wybudowany w Warszawie na skrzyżowaniu  ul. Armii Ludowej i Polnej w 2007 roku. Budowa International Business Centre przebiegała dwufazowo. Koszt budowy I etapu wyniósł ok. 85 mln złotych. Obecnie projekt oferuje 37 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a do grona jego najemców należą m.in. PricewaterhouseCoopers, Samsung, Provident czy Bank Pocztowy.

Deka Immobilien GmbH przejęła biurowiec International Business Centre w Warszawie od funduszu inwestycyjnego Accession Fund SICAV, zarządzanego przez GLL Real Estate Partners GmbH. Strony uzgodniły wartość transakcji na około 148 milionów euro.

- Dzięki takim atutom jak wysoki standard i doskonała lokalizacja, International Business Centre będzie tak jak dotychczas cieszyć się zainteresowaniem ze strony najbardziej prestiżowych najemców. Transakcja ta jest kolejnym dowodem na obserwowaną przez cały 2012 rok płynność warszawskiego rynku nieruchomości komercyjnych w odniesieniu do najwyższej klasy obiektów biurowych - podsumował Leon Ballard, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, Jones Lang LaSalle.

Zgodę na nabycie nieruchomości wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Transakcja ta znalazła się również w portfolio firmy doradczej TPA Horwath, która reprezentowała Deka Immobilien przy akwizycji hotelu InterContinental, a  w tym roku doradzała również przy innych kluczowych transakcjach nieruchomościowych na rynku polskim, w tym: przy kupnie łódzkiej Manufaktury przez Union Investment, akwizycji Twarda Tower (siedziby TP S.A.) przez fundusz Europa Capital LLP oraz dopiero co zakończonej sprzedaży Marynarska Business Park przez Aberdeen.

Łączna wartość tegorocznych transakcji, nad którymi pracowali lub obecnie pracują eksperci TPA Horwath wynosi około miliarda euro.