W 2013 roku na rynku warszawskim przybędzie ponad 300.000 mkw. nowej powierzchni biurowej. W przeszłości tylko w latach 1998 i 2000 oddano w Warszawie do użytku więcej biur. Również na rynku powierzchni handlowych pojawiają się nowe projekty.  
 
W pierwszym kwartale 2013 roku ilość powierzchni biurowej na rynku warszawskim wzrosła o 76.200 m.kw. i osiągnęła łącznie ponad 3,9 mln m.kw. Najnowsze ukończone projekty to Konstruktorska Business Centre (48.000 m.kw.) i Ambassador (15.600 m.kw) – obydwa zlokalizowane na Mokotowie. Obecnie w Warszawie buduje się około 590.000 m.kw. biur, co czyni ze stolicy jeden z najbardziej dynamicznych biurowych placów budowy w Europie.
 
Widoczna jest również duża aktywność najemców, którzy według danych CBRE podpisali w pierwszym kwartale 2013 roku umowy najmu na łączną powierzchnię 155.000 m.kw., z czego 37 proc. stanowiły przedłużenia umów, a 19 proc. umowy przednajmu.
 
- Za popytem na rynku warszawskim stoi przede wszystkim dążenie do redukcji kosztów. Wiele firm konsoliduje swoje biura poszukując nowych siedzib oferujących bardziej elastyczne rozwiązania w zakresie wykorzystania powierzchni, a przy tym starając się uzyskać niższy czynsz. Najemcy patrzą teraz bardziej życzliwie na lokalizacje na obrzeżach centrum, których atutem jest zróżnicowana oferta i przystępne stawki czynszu. Nadal jednak najwięcej najemców wybiera lokalizacje poza centrum - powiedział Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.
 
Eksperci CBRE prognozują, że na koniec 2013 roku odsetek niewynajętych powierzchni biurowych znacznie przekroczy 10 proc. (na koniec pierwszego kwartału 2013 roku wynosił 9,9 proc). Będzie to miało istotny wpływ na efektywne stawki czynszu, które w najbardziej konkurencyjnych lokalizacjach mogą być nawet o 30proc. niższe niż stawki ofertowe. Obecnie średnie stawki czynszów biurowych w Warszawie wynoszą ok. 14 euro/m.kw./miesiąc poza centrum miasta i ok. 20 euro/m.kw./miesiąc w biurowcach w centrum.
 
Warszawa posiada łącznie 1,37 mln m.kw. nowoczesnej powierzchni handlowej i jest pod tym względem jednym z najmniej nasyconych rynków wśród polskich aglomeracji. Najemców nie ma jedynie 2,6 proc. istniejącej powierzchni, głównie w mniej atrakcyjnych obiektach. Trzy nowe projekty, które w tym roku powiększą zasoby powierzchni handlowej w Warszawie, to Factory Annopol, Galeria Miejska Plac Unii oraz Galeria Podkowa w Podkowie Leśnej. W realizacji są także dwie rozbudowy – druga faza Auchan Łomianki i kolejny etap rozbudowy Galerii Mokotów.
 
Jest także kilka obiektów na etapie planowania. Największe z nich to centra handlowe w dzielnicach Wilanów i Białołęka, które zamierza wybudować GTC, a także Galeria Nowa w Piasecznie oraz Galeria Kabaty. Oprócz tego aktywni są również mniejsi deweloperzy, którzy inwestują w niewielkie centra i galerie handlowe o znaczeniu osiedlowym.
 
W Warszawie wyraźnie rozwijają się ulice handlowe. Główna strefa, w której najchętniej lokują się sklepy, to już nie tylko Trakt Królewski i Marszałkowska, ale także równoległy korytarz Brackiej i Mokotowskiej do Placu Zbawiciela, a po otwarciu Galerii Miejskiej aż do Placu Unii.
 
- Nie spodziewamy się zmniejszenia popytu na powierzchnie handlowe, bo w zeszłym roku weszło na rynek ponad 30 nowych sklepów, a w samym tylko pierwszym kwartale 2013 roku wejście do Polski zapowiedziało kolejnych 10 marek. W Warszawie zostały już otwarte sklepy Hollister, Boomerang i Charley’s – mówi Agata Czarnecka, starszy konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.
 
Według danych CBRE, średnie stawki czynszu za powierzchnie handlowe utrzymują się w Warszawie na stabilnym poziomie i wynoszą 30 - 45 euro/m.kw./miesiąc, natomiast czynsz za najlepsze lokale w wiodących centrach handlowych osiąga 75 - 90 euro/m.kw./miesiąc.