Warimpex ma powody do radości. 2012 rok okazał się jednym z najlepszych w historii spółki, szczególnie dzięki sprzedaży 50-proc. udziału w hotelu InterContinental w Warszawie. Stanowiła ona, obok 13-proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży, decydujący czynnik wpływający na wynik finansowy, który wyniósł 9,5 mln euro oraz całościowy wynik netto okresu w wysokości 12,5 mln euro. Oznacza to wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym o 31 proc.

- Pod koniec 2012 roku nastąpiła poprawa. Po długim okresie wstrzemięźliwości w transakcjach i w rozwoju nieruchomości wydaje się, że ten węzeł właśnie się rozwiązuje. Po sprzedaży hotelu InterContinental nadeszły, w dużej części dopiero po dniu bilansowym, kolejne dobre wiadomości, jak chociażby sprzedaż hotelu Angelo w Monachium wraz z sąsiadującą działką budowlaną czy wstępna umowa sprzedaży biurowca Le Palais Offices w Warszawie. Wszystko to pozwala mi patrzeć z optymizmem w 2013 rok - mówi prezes Warimpeksu, Franz Jurkowitsch.

Dzięki wynikom hoteli przepływy pieniężne z działalności operacyjnej podwoiły się do kwoty 16,3 mln euro. Wskutek niższego przychodu ze sprzedaży spółek projektowych podlegających całkowitej konsolidacji, a więc z wyłączeniem sprzedaży hotelu InterContinental, wskaźnik EBITDA spadł mimo wyższych przychodów ze sprzedaży o 13 proc. do 10,8 mln euro. Mimo iż na rynkach nieruchomości w Europie Wschodniej odnotowano rosnącą stabilizację wartości nieruchomości, i w roku obrotowym możliwe było wycofanie nadzwyczajnych odpisów amortyzacyjnych w wysokości 8,9 mln euro, to nadzwyczajne odpisy amortyzacyjne w wysokości 1,3 mln euro i planowe odpisy amortyzacyjne w wysokości 10,9 mln euro, spowodowały spadek wskaźnika EBIT z 9,7 mln Euro do 7,4 mln euro.

Po ujęciu wszystkich przedsięwzięć joint ventures, przychody hoteli ze sprzedaży okazały się lepsze niż w ubiegłych trzech latach. Przy średnim wzroście liczby dostępnych pokoi o 2 proc. do 3637, przychody te wzrosły o 9 proc. do 112,5 mln euro. Net Operating Profit (NOP) wzrósł również o 9 proc. do 28,7 mln euro. Przychody ze sprzedaży segmentu "Development & Asset Management" wzrosły o 73 proc. do 12,8 mln euro. Wzrost ten wynika głównie z przychodów z usług deweloperskich w związku z ukończeniem biurowca Le Palais w Warszawie. Wynik segmentu ma ścisły związek z transakcjami sprzedaży udziałów w nieruchomościach (share-deals) i nieruchomości (asset-deals).

W raporcie za rok 2012 Warimpex uwzględnił sprzedaż swojego 50-proc. udziału w hotelu InterContintental w Warszawie z zyskiem w wysokości 11,6 mln euro. Wpływ tej transakcji na wskaźnik EBITDA segmentu "Development and Asset Management" odzwierciedla wzrost o 8,7 mln euro w porównaniu z wartością - 627 000 euro w roku 2011. Sprzedaż udziału w hotelu InterContinental przyczyniła się w wyniku z tytułu działalności joint ventures w sposób istotny do doskonałych rezultatów w roku obrotowym 2012.

W Polsce głównym czynnikiem, dzięki któremu wzrosły przychody hoteli ze sprzedaży, był hotel InterContinental, w którym ceny pokoi przy utrzymującym się stabilnym obłożeniu wzrosły w 2012 roku o 10 proc. Umowa dzierżawy z kupcem hotelu zapewnia Warimpexowi dobre przepływy pieniężne z tej nieruchomości także w przyszłości.

Również na rynku praskim firma obserwuje powolną poprawę: ceny pokoi przy stabilnym obłożeniu wzrosły o 7 proc. Ponadto w zakresie projektu w porcie lotniczym w Jekaterynburgu na początku roku 2013 zawarto porozumienie z rosyjskim bankiem Sberbank w kwestii refinansowania krótkoterminowego zobowiązania dot. obu hoteli Angelo i Liner. W ten sposób projekty te zostały zabezpieczone w formie finansowania długoterminowego. Oba hotele uzyskują bardzo dobre wyniki - hotel Angelo zanotował nawet w roku 2012 wzrost przychodów ze sprzedaży o ok. 50 proc. Jeśli chodzi o działalność na rynku biurowym, w 2012 roku w St. Petersburgu spółce udało się pozyskać spółkę zależną koncernu Gazprom jako najemcę obu ukończonych wieżowców biurowych w Airport City. W odniesieniu do trzeciego biurowca, znajdującego się jeszcze w budowie, podpisano już list intencyjny z najemcą.

W lutym 2013 roku Warimpex zdecydował się na emisję obligacji na polskim rynku kapitałowym. Przychody z tytułu emisji w wysokości 15,1 mln euro mają z jednej strony służyć refinansowaniu istniejących zobowiązań i wzmocnieniu struktury finansowania.

- Z drugiej strony w ten sposób zapewniamy sobie elastyczność niezbędną do wykorzystywania możliwości inwestycyjnych pojawiających się na rynku i finansowania przyszłych projektów deweloperskich. Koncentrujemy się przy tym na drugiej fazie budowy projektu Airport City St. Petersburg i na przebudowie biurowca w Budapeszcie - kończy Jurkowitsch.