Otwarty oficjalnie w czwartek, w obecności m.in. ambasador Belgii w Polsce Colette Taquet, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i przedstawicieli belgijskiego dewelopera, Warsaw Spire to największa i najwyższa inwestycja biurowa w Polsce.

Inwestorem, deweloperem i generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Ghelamco. Obiekt został zaprojektowany przez zespół architektów z belgijskiej pracowni architektonicznej Jaspers-Eyers Architects współpracujących z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury - Projekt.

Kompleks trzech budynków: drapacza chmur o wysokości 220 m z iglicami, na którym umieszczono instalację "Kocham Warszawę", oraz dwóch 55-metrowych budynków dostarczy łącznie 109 tys. mkw. powierzchni biurowej mogącej być miejscem pracy dla ok. 8 tys. osób.

Częścią projektu jest aranżacja ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, placu Europejskiego, o skali niespotykanej w powojennej historii stolicy. Przedstawiciele inwestora przekonują, że obiekt "radykalnie przemieni tkankę miejską w okolicy Ronda Daszyńskiego".

Aby tego dokonać, deweloper posadził tysiące roślin, w tym 160 drzew. W projekcie zagospodarowania terenu pomiędzy budynkami przewidziano fontanny, restauracje, kawiarnie i instalacje artystyczne. Ma to przywrócić miastu cały kwartał pomiędzy ulicami: Grzybowską, Łucką, Wronią i Towarową.

Na otwarty charakter przestrzeni wokół budynków zwraca uwagę współautor projektu Warsaw Spire, architekt John Eyers. - Zwykle zabudowuje się cały obszar inwestycji, my pozostawiliśmy otwarty teren, przeznaczając przestrzeń do użytku publicznego. Zamysł był taki, żeby wprowadzić pewną dynamikę, aby ludzie chcieli wejść głębiej na ten teren i tam pozostać. To jest również wyczuwalne, kiedy patrzy się na budynek, który zachęca swoim dynamicznym kształtem do pójścia dalej, na plac - zauważył.

Od momentu wmurowania kamienia węgielnego, budowa obiektu trwała trzy lata, pochłaniając około 120 tys. m3 betonu i 13 tys. ton stali. W trakcie prac wykonano rekordowy wykop o kubaturze 230 tys. m3 zbliżonej gabarytowo do Zamku w Malborku. Pod powierzchnią biurowca mieści się 5-poziomowy parking podziemny zdolny pomieścić 1,3 tys. samochodów.

Jak podkreślają przedstawiciele dewelopera, Warsaw Spire jest flagowym przykładem zrównoważonego budownictwa. - Projekt otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na bardzo wysokim poziomie Excellent (…) oraz certyfikat poświadczający wykorzystanie energii odnawialnej przyznany przez STX Services - podkreślono w komunikacie firmy.

Dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią, Jeroen van der Toolen powiedział, że Warsaw Spire, jako 14. z kolei najwyższy wieżowiec w UE i największy projekt biurowy zrealizowany w Unii w ostatnich czterech latach, jest symbolem siły gospodarczej Warszawy.

- Ten projekt sprawił, że duże międzynarodowe fundusze inwestycyjne dostrzegły Warszawę. To oznacza, że może tu teraz trafić więcej inwestycji zagranicznych - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że poprzednio w tym miejscu na ogrodzonej działce mieściło się wydawnictwo wojskowe. - Było to zapomniane miejsce. Projekt Warsaw Spire stworzył tu nową przestrzeń - plac Europejski z restauracjami, fontannami, barami. To miejsce, w którym ludzie będą chcieli przebywać - zaznaczył.

Otwarcie kompleksu zbiegło się w czasie z 25. rocznicą obecności firmy Ghelamco na polskim rynku. W trakcie czwartkowej uroczystości prezes przedsiębiorstwa Paul Gheysens otrzymał Wektora, nagrodę przyznawaną przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnienie wręczył prezes organizacji pracodawców Andrzej Malinowski.



- W tym roku mija 25 lat działalności Ghelamco w Polsce. Na samym początku lat 90., kiedy rynek nieruchomości dopiero zaczynał się kształtować, zaryzykowaliśmy i postawiliśmy na Polskę. Dziś nie mam wątpliwości, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu - powiedział Gheysens.

Przedstawiciele dewelopera przekonują, że to dopiero początek tworzenia nowej przestrzeni wokół Ronda Daszyńskiego, wiele inwestycji rekreacyjnych, mieszkalnych i biurowych jest obecnie w trakcie realizacji. - Za pięć lat będzie to najbardziej nowoczesny rejon w centrum stolicy - zapewnił Jeroen van der Toolen.

Przez 25 lat działalności na polskim rynku firma Ghelamco dostarczyła 1 mln mkw. powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej.