Pojawiające się w największych miastach nowe powierzchnie biurowe są szybko wchłaniane przez rynek, dzięki utrzymującemu się dużemu popytowi na nowoczesne biura.

Minione sześć miesięcy było niewątpliwie dobrym okresem dla rynku nieruchomości biurowych. Ostatnie dane wskazują, że polski rynek powierzchni biurowych sukcesywnie się rozwija. W pierwszej połowie tego roku w kraju oddano do użytku prawie 158 tys. mkw. nowoczesnych biur, z czego na Warszawę przypadała większość. Na stołeczny rynek trafiło aż 92,5 tys. mkw. Analitycy firmy Jones Lang LaSalle szacują, że w drugim półroczu 2012 roku w stolicy powstanie ok. 182 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, a w 2013 roku kolejne 300 tys. mkw.

Największe inwestycje ukończone w ostatnich miesiącach to warszawskie projekty Poleczki Business Park II, Platinium Business Park V i Ufficio Primo, trójmiejskie Garnizon.biz - Omega & Gamma i BCB Business Park, czy wrocławski obiekt Wojdyła Business Park II. W tej chwili w Polsce w budowie jest blisko 1,1 mln mkw. nowoczesnych biur. Z tego w głównych miastach Polski, wyłączając Warszawę, w realizacji pozostaje około 490 tys. mkw. powierzchni biurowej. Najaktywniejszymi rynkami pod tym względem jest Wrocław, Trójmiasto i Szczecin.

Przyrost nowej podaży idzie w parze z dużym zainteresowaniem wynajmem. W Warszawie, w pierwszym półroczu podpisano umowy na wynajem 298 tys. mkw., w tym nowych umów było 67 proc. W największych miastach jak Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin, w których nowa podaż w I półroczu 2012 wyniosła łącznie 65 tys. mkw., najemców znalazło 180 tys. mkw. biur. Największy popyt na biura poza Warszawą odnotowany został w Krakowie i Trójmieście.

Wskaźnik powierzchni niewynajętej na rynku warszawskim w końcu czerwca wynosił około 7,4 proc. W innych głównych ośrodków biurowych w Polsce wahał się pomiędzy 4 proc. we Wrocławiu a 14,5 proc. w Łodzi. Stabilny poziom pustostanów utrzymywał się w połowie roku we Wrocławiu i Poznaniu, zmalał od I kw. br. w Krakowie, Łodzi i Katowicach, a wzrósł wyłącznie w Trójmieście.

W ostatnie trzy miesiące były okresem stabilizacji stawek czynszowych na większości największych rynków biurowych w Polsce. W końcu czerwca br. najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie pozostały na tym samym poziomie co w końcu 2011 roku. Jak podaje Jones Lang LaSalle, najlepsze powierzchnie biurowe w centrum Warszawy można wynająć obecnie za 22 – 25 euro za mkw. miesięcznie. W pozostałych, najbardziej popularnych stołecznych obszarach biurowych ceny wynoszą 15 - 15,5 euro/mkw./m-c. Z kolei w najlepszych obiektach biurowych w innych dużych miastach kształtują się obecnie od 11 - 13 euro za mkw. w Łodzi, do 16 euro w Poznaniu.

Dla firm poszukujących powierzchni biurowej decydującym aspektem są czynniki ekonomiczne. Elementem rozstrzygającym jest cena za wynajem. Większość biur w Warszawie wynajmowanych jest poza ścisłym centrum miasta. Powierzchni biurowej poszukują bowiem zarówno korporacje, jak i polskie przedsiębiorstwa, które zainteresowane są nieco tańszymi lokalizacjami.

- Mniejsze zagraniczne i rodzime przedsiębiorstwa preferują bardziej kameralne obiekty biurowe zamiast office parków. Tego typu firmy zainteresowane są właśnie ulokowaniem biura w Inwestycji Kijowska, której budowę niedawno zakończyliśmy. W naszym kompleksie przy ulicy Kijowskiej na warszawskiej Pradze można wynająć powierzchnię biurową w cenie od 56 zł/mkw./m-c i to właśnie niewygórowane stawki najbardziej przyciągają do nas najemców. Firmy, które podpisują teraz umowy decydują się zarówno na powierzchnie w nowoczesnym budynku biurowym, jak i w odrestaurowanej, zabytkowej kamienicy, które wspólnie tworzą ten projekt - komentuje Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.

Motorem napędowym polskiego rynku powierzchni biurowych jest przede wszystkim duże zainteresowanie wynajmem ze strony zachodnich firm i korporacji. Istotną rolę dla rozwoju rynku nieruchomości biurowych w naszym kraju ma sektor nowoczesnych usług dla biznesu. W Polsce centra outsourcingu procesów biznesowych (BPO) i informatycznych (ITO), centra usług wspólnych (SSC) oraz ośrodki badawczo-rozwojowe (R&D) mieszczą się głownie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, ale i Łodzi, Katowicach, Trójmieście oraz Poznaniu.

Analitycy Jones Lang LaSalle szacują, że branża outsourcingowa zajmuje w Polsce łącznie 800 tysięcy mkw. biur. W Krakowie i Łodzi takie firmy zajmują 40 proc. nowoczesnych zasobów powierzchni biurowej znajdujących się w tych miastach. W segmencie nowoczesnych usług biznesowych pracuje dziś w naszym kraju ponad 85 tysięcy specjalistów, a do końca bieżącego roku w tej branży zatrudnionych będzie ponad 100 tysięcy osób.