Następujące zmiany demograficzne powodują, że powstaje coraz więcej inwestycji związanych ze zdrowiem oraz starzeniem się społeczeństwa. O szansach dla miejscowości uzdrowiskowych rozmawiali uczestnicy panelu „Tereny pod inwestycje uzdrowiskowo-rekreacyjne” w trakcie I Ogólnopolskiej Konferencji Tereny Inwestycyjne w Polsce.

Uzdrowiska mogą być szansą na rozwój miasta i regionu. Taką okazję zamierzają wykorzystać Skierniewice, które dzięki odkrytym w latach 90-tych wodom geotermalnym, są bliskie uzyskania statusu uzdrowiska.

- Miasto dysponuje 140 ha terenów inwestycyjnych na terenie Uzdrowiska Skierniewice-Maków. Mogą tutaj powstać hotele, sanatoria, obiekty SPA&Wellness, czy domy seniora. W tym celu szkolimy już przyszłą kadrę, na razie w obszarze kosmetologii i dietetyki – mówił prezydent Skierniewic, Leszek Trębski.

Aż 45 proc. terenów miasta uzyska status uzdrowiska. Skierniewice chcą wykorzystać lokalizację w centrum Polski, między Łodzią a Warszawą, do ściągnięcia inwestorów z branży hotelowej, zdrowotnej i rekreacyjnej.

- Mamy deficyt miejscowości uzdrowiskowych w Polsce, których jest zaledwie czterdzieści parę. Dlatego cieszą mnie plany powstanie nowego uzdrowiska o miejskim charakterze – skomentował Wojciech Krasoń, Prezes Zarządu Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa i Uzdrowiska Cieplice.

Uzdrowiska XXI wieku

Pierwsze skojarzenie z uzdrowiskiem? Brzmi staromodnie. Jednak współcześnie samorządowcy i inwestorzy chcą łączyć przeszłość z przyszłością. Tradycje uzdrowiskowe, sięgające XIX-wieku, znane są w wielu krajach regionu, m.in. w Niemczech, czy w Rosji i działają na korzyść takich miejscowości. Z uzdrowiskami związana jest z również atrakcyjna architektura np. w parkach zdrojowych. Jednocześnie nowoczesne uzdrowiska wychodzą z ofertą nie tylko pro-zdrowotną, ale też związaną z szeroko pojętą kosmetyką. Czy takie uzdrowiska mogą  zainteresować także klientów z Europy Zachodniej?

- Najważniejsza jest tutaj odpowiednia promocja. Należy pamiętać, że na Zachodzie pojęcie uzdrowiska jest mało znane i lepiej reklamować się pod hasłem Wellness&SPA. Trzeba również pamiętać o przygotowaniu wielojęzykowej oferty, która trafi do zagranicznych klientów – podkreślił Alex Kloszewski, Partner Zarządzający w Hotel Professionals.

- Uważam, że status uzdrowiska i jego tradycje to atut i przewaga konkurencyjna. Dzisiaj każda miejscowość może mieć proste usługi typu SPA. Uzyskanie statusu uzdrowiska wymaga odpowiednich czynników, takich jak lecznicze kopaliny – powiedział Wojciech Krasoń.

Również Skierniewice zamierzają wykorzystać trend Wellness&SPA. Dzięki wydobyciu wód geotermalnych, które wspomagają leczenie m.in. chorób dermatologicznych i otyłości, miasto może stać się atrakcyjną lokalizacją dla obiektów typu wellness.

- Współcześnie ludzie szukają miejsc do szeroko pojętej regeneracji. Chodzi nie tylko o możliwość relaksu, ale również zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, czy udział w medytacjach. Z uwagi na bliskość Warszawy, Skierniewice mogą być dobrym kierunkiem do takich wyjazdów weekendowych – mówiła Andżelika Gola, Kierownik Biura Projektu Uzdrowisko w Urzędzie Miasta Skierniewice.


Jak inwestować w uzdrowiska?


Miejscowości uzdrowiskowe są atrakcyjne dla branży hotelowej z kilku powodów. Głównym jest możliwość przyciągnięcia klientów również poza sezonem wakacyjnym.

- W typowych miejscowościach wypoczynkowych lub wakacyjnych mamy do czynienia z sezonem głównie latem albo zimą. W miejscowościach uzdrowiskowych ten okres jest wydłużony dzięki kuracjuszom – dodał Jan Wróblewski, Członek Zarządu Zdrojowej Invest.

Inwestowanie w uzdrowiska oznacza również stałość dochodu, przy zdobyciu kontaktów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub Narodowym Funduszem Zdrowia.


- To daje możliwość spłaszczenia sezonowości przychodów i gwarantuje pokrycie stałych kosztów. W społeczeństwie polskim i społeczeństwach zachodnich mamy do czynienia z błyskawicznym starzeniem się populacji. To jest wskaźnik makro, że inwestycje w zdroje są inwestycją przyszłościową – uzupełnił Wojciech Krasoń.

Jak w każdej branży, inwestorzy czekają na zachęty inwestycyjne ze strony publicznej.


- Naszym atutem jest jeden właściciel wszystkich terenów, które nabyliśmy od Agencji Mienia Wojskowego. Dodatkowo planujemy inwestycje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ponieważ trudno jest znaleźć obecnie inwestora, który chciałby wyłożyć środki w 100 proc. Inwestycja, którą planujemy, może kosztować nawet 200-250 mln zł. Do tego będziemy jeszcze inwestować w park zdrojowy  – mówił prezydent Trębski.


Jednak, aby osiągnąć sukces przy tworzenia uzdrowiska nie wystarczą dobre chęci, ale racjonalne planowanie.

- Byłbym ostrożny przed skupieniem się na ściśle uzdrowiskowej działalności z tej prostej przyczyny, że ceny, jeśli chodzi o kuracjuszy, są dużo niższe, niż w przypadku SPA&Wellness czy hoteli. Jednocześnie uzdrowiska mają bardzo duże obłożenie. Kołobrzeg i Świnoujście znajduje się tuż za Warszawą, czy Krakowem, pod względem liczby udzielonych noclegów – mówił Jan Wróblewski.


Przedstawiciel Zdrojowej Invest zwrócił również uwagę na przypadek Uniejowa, miejscowości uzdrowiskowej w województwie łódzkim, która zainwestowała przeszło 200 mln zł w uzdrowisko, a w 2012 roku udzielono tam jedynie 20 tys. noclegów (dla porównania w Kołobrzegu było to 2,8 mln).

- Jednocześnie Skierniewice mają atut w postaci bliskiego sąsiedztwa Warszawy i mogą ściągać turystów weekendowych oraz turystykę konferencyjną – dodał Jan Wróblewski.

Inwestycje starzejącego się społeczeństwa

Bliskość dużego miasta jest również zaletą w przypadku umiejscowienia inwestycji w domy opieki lub domy seniora.

- Przy wyborze lokalizacji dla domu opieki lub domu seniora duże znaczenie ma odległość do kilkudziesięciu kilometrów od centrum miasta, gdyż pozwala rodzinie na odwiedziny wieczorami lub w weekendy – podkreśliła Elżbieta Gozdecka, przewodnicząca rady nadzorczej Lux Med. Tabita.

Przedstawicielka Lux Med Tabita, Domu Seniora zlokalizowanego w podwarszawskim uzdrowisku – Konstancinie-Jeziornej przyznała, że taka lokalizacja sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku inwestycji.

- Chociaż nasz dom seniora nie znajduje się niestety w części uzdrowiskowej, to rodzinom naszych pacjentów Konstancin kojarzy się pozytywnie – uzupełniła Elżbieta Gozdecka.

Polska pojawia się również na celowniku zachodnich inwestorów zainteresowanych domami seniora.

- Coraz więcej zagranicznych firm pyta się o możliwość inwestowania w domy opieki. Myślę, że w ciągu 10 lat takie inwestycje będą się intensywnie rozwijać – konkludował Alex Kloszewski.