Elbląg: W infrastrukturę portową zainwestowaliśmy ponad 100 mln zł

  • 21 września 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

Obierz kurs na Elbląg – pod takim hasłem w Elblągu w dniach 13-14 września odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi miasta i regionu w kontekście funkcjonowania portu morskiego oraz uruchomienia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Obierz kurs na Elbląg – pod takim hasłem w Elblągu w dniach 13-14 września odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi miasta i regionu w kontekście funkcjonowania portu morskiego oraz uruchomienia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Podczas konferencji podpisana została również umowa o współpracy elbląskiego samorządu i portu z duńskim portem Vordingborg.

– Szanowni Państwo, dzisiejsza konferencja poświęcona jest wielkiemu tematowi bardzo ważnemu dla wszystkich elblążan i myślę, wszystkich mieszkających wokół Zalewu Wiślanego.  Chodzi o swobodny dostęp do Bałtyku dla wszystkich portów i przystani morskich. Zaprezentujemy cały dorobek samorządu, rządu, wszystkich, którzy brali udział w tym wielkim przedsięwzięciu, jak również podpiszemy umowę, która została poprzedzona wcześniej listem intencyjnym z portem Vordingborg. – mówił na konferencji prasowej poprzedzającą wydarzenie Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

– Samorząd Elbląga od samego początku podejmował działania zmierzające do tego, aby port stał się jednym ze strategicznych punktów na morskiej mapie Polski.  W infrastrukturę portową zainwestowaliśmy ponad 100 mln zł. Praktycznie wszyscy prezydenci, przewodniczący Rad ukierunkowani byli na to, by port się rozwijał. – mówił Prezydent Elbląga.

Rządzie, PRZEKOP DO KOŃCA!

Prezydent wytłumaczył również strukturę własnościową w porcie oraz odniósł się do tematu pogłębienia ostatnich 900 metrów toru wodnego na rzece Elbląg, należącego do Skarbu Państwa.

Urząd argumentuje, że nie może pogłębić tego fragmentu, bo jest na terenie miasta, ale wcześniej dwa fragmenty toru wodnego – ok. 3000 m, będące w granicach administracyjnych miasta są pogłębiane przez Urząd Morski. – To jakaś aberracja. Na terenie gminy samorząd nie płaci za pogłębienie, tak samo samorząd miasta nie powinien płacić. To jest tor dostępowy. Ja nie potrafię logicznie wytłumaczyć interpretacji Urzędu Morskiego, ale wątpliwości nie mam – to zadanie Urzędu Morskiego, pozostała OSTATNIA PROSTA, dlatego Rządzie, przekop do końca, aby w pełni korzystać z budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. – podkreślał Prezydent.

– Jest to bardzo ważny czas dla miasta Elbląga i bardzo cieszę się, że pan prezydent z całym samorządem bardzo aktywnie działa w zakresie rozwoju portu w Elblągu. Gratuluję przygotowania portu na nową rzeczywistość, na te nowe czasy. Widzę, że Pan prezydent jest świadectwem działania osobistego. Praktycznie cały czas jest w kursie dzieła. No i oczywiście my współpracujemy w tym zakresie.  Na samym początku naszej kadencji – można powiedzieć – udaliśmy się też do Gdańska, do Marszałka Struka, by w jakiś sposób sygnalizować wolę regionu, pana prezydenta miasta, otwarcie mówiąc że zależy nam na tej inwestycji, bo to jest otwarcie na te morskie na Bałtyk, na świat Potwierdzenie tego jest także fakt, że w Regionalnym Programie Operacyjnym na przyszły okres programowania mamy w kluczowym zapisie około 40 mln euro, właśnie na infrastrukturę, na rozwój portu w Elblągu. I wszelkie działania, które z tym byłyby związane, oczywiście przed nami negocjacje z Komisją Europejską – to nie jest łatwy proces. – podkreślał Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

– W 2012 roku światło ujrzała Strategia Rozwoju Marki Elbląg. Było w niej ciekawe badanie. Na pytanie „Z czym kojarzy ci się Elbląg?” ponad 50 proc. Polaków mówiło, że z niczym, około 40 proc., że z Kanałem Elbląskim. Dzisiaj pewnie większość powiedziałaby, że z przekopem Mierzei. Życzę nam wszystkim przede wszystkim dobrej woli. Nie skorzystamy z tej szansy, jeśli nie będziemy współpracować ze sobą. Jestem tutaj jako przedstawiciel rządu i zapewniam Pana prezydenta, że jestem sojusznikiem. – podkreślał  natomiast Piotr Opaczewski, wicewojewoda Warmińsko – Mazurski.

UMOWA Z VORDINGBORGIEM

Zakończeniem części oficjalnej było podpisanie umowy  o współpracy między Gminą Miasto Elbląg, a Gminą Vordingborg w Danii oraz współpracy obu portów. Dotyczy ona trzech obszarów współpracy: transportu ładunków, promocji oraz wspólnej realizacji projektów europejskich. To efekt realizacji wspólnego projektu z Instytutem Morskim w Gdańsku

– Po pierwsze chciałbym serdecznie podziękować w imieniu prezydenta miasta Vordingborg, jak również w imieniu Portu za to ciepłe przyjęcie i zaproszenie i za uroczyste podpisanie umowy o wzajemnej współpracy – mówił Jan-Jaap Cramer, Dyrektor Portu Vordingborg. Jestem bardzo szczęśliwy, ze możemy dzisiaj podpisać tę umowę, ponieważ uważam, że umowa pozwoli nam na wzajemną współpracę i wymianę doświadczeń między portami. Wy jesteście na takim etapie jak my jeszcze kilka lat temu i mam nadzieję, że przed elbląskim portem również jest świetlana przyszłość. Dzięki przekopowi Mierzei będziemy mieli dostęp, by owocnie rozwijać współpracę między naszymi portami. – mówił Jan-Jaap Cramer, dyrektor portu w Vordingborg. Naszą współpracę z portem w Elblągu widzimy w zakresie wymiany towarów przemysłu rolnego, drzewnego, nawozów, materiałów budowlanych, ale może też dotyczyć wymiany w zakresie paliw przyjaznych środowisku. Jako port zarządzamy infrastrukturą, kojarzymy ze sobą biznes, oferujemy nasze zaplecze i zasadniczym punktem jest połączenie tych dwóch elementów – zarządzającego i biznesowego i na tym polu również możemy podzielić się swoim doświadczeniem z Elblągiem.

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy rozmawiali również o genezie przekopu Mierzei Wiślanej, potencjalnym wpływie przekopu Mierzei Wiślanej na środowisko, morskości Elbląga oraz ekonomiczno-logistycznych aspektach funkcjonowania portów morskich, w tym portu w Elblągu.

Drugiego dnia zaprezentowano rozwój gospodarczy regionu, potencjale Elbląga w zakresie przyciągania inwestycji, rozwoju ruchu turystycznego w regionie, rozwoju lokalnego przedsiębiorstwa związanego z usługami portowymi na przykładzie firmy FROG, współpracy regionów obszaru Morza Bałtyckiego, zwiększeniu konkurencyjności oraz dostępności i atrakcyjności regionów z wykorzystaniem dostępnych źródeł finansowania UE, wspólnym rozwoju produktów turystycznych, czy zrównoważonym rozwoju miast z wykorzystaniem potencjału portów.

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy mogli obejrzeli elbląski port i jego potencjał podczas rejsu po rzece Elbląg.

Podczas konferencji zaprezentowana została również wystawa Obierz kurs na Elbląg, obrazująca działania samorządu zmierzające do tego, aby port stał się jednym ze strategicznych punktów na morskiej mapie Polski. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów