Rewitalizacja terenów poprzemysłowych dawnej fabryki Pollena idzie do przodu

  • 20 stycznia 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Rewitalizacja XIX-wiecznej fabryki kosmetyków Pollena na warszawskiej Pradze

Historyczna część zakładów kosmetycznych Polleny przy ulicy Szwedzkiej w Warszawie zmienia swoje oblicze. Obiekt z terenów poprzemysłowych przekształci się w tętniący życiem zespół usługowo-handlowo-biurowy z przestrzenią pod aktywności społeczno-kulturalne. Prace prowadzone są pod opieką Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Inwestor prowadząc renowację zabytkowych budynków zachowuje ich zewnętrzny, historyczny wygląd i charakter. 

– Dbamy o wiele drobiazgów, bo to one tworzą klimat. Również we wnętrzu zachowujemy i odnawiamy „stare” elementy. Dotyczy to między innymi ceglanych stropów kolebkowych czy drewnianej konstrukcji więźby dachowej. Dodatkowym elementem budującym postindustrialny charakter BOHEMY będą, do niedawna jeszcze pracujące na terenie kompleksu  kotły, które są świadkami przeróżnych dziejów tego miejsca.  Wykonane w 1935 r. w Stoczni Gdańskiej zostaną wpisane w BOHEMĘ jako elementy architektury. U nas będą ozdobą ważnego miejsca, m.in. przestrzeni wokół komina, która dla mnie jest sercem BOHEMY. – mówi Arie Koren, CEO OKAM.

Prace rewitalizacyjne obejmują Glicerynownię i Kotłownię a także przestrzeń przy kominie. Do IV kwartału 2021 odrestaurowanych zostanie ok. 3.500 m kw. powierzchni usługowo-handlowo-biurowej oraz ok. 3.200 m kw. zagospodarowania terenu wokół komina. Cała ta część przeznaczona będzie na usługi, handel, biura, aktywności społeczne i życie towarzyskie. Założeniem inwestora jest aby przestrzeń wokół komina dostępna była nie tylko dla mieszkańców BOHEMY ale również aby otwarta była dla wszystkich warszawiaków. 

Rewitalizacja to zawsze złożony proces. Celem jest przywrócenie zabytkowym i niestety w wielu miejscach zniszczonym budynkom ich dawnej świetności i przystosowanie ich do współczesnych funkcji i standardów. A to miejsce w centrum BOHEMY będzie placem spotkań, życia towarzyskiego z barami, restauracjami i usługami. Inwestor chce zrewitalizować całą tę przestrzeń zgodnie z klimatem i historią tego miejsca, a także zgodnie z wytycznymi Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na początku stycznia 2021 OKAM podpisał z firmą FineTech Construction umowę na dalszą rewitalizację historycznej zabudowy BOHEMY – Strefa Praga w jej centralnej części. 
To kontynuacja współpracy ponieważ od półtora roku trwają prace w części historycznej zlokalizowanej wokół komina oraz od strony ulicy Szwedzkiej. 

– W naszej codziennej pracy dbamy o to, aby kolejne pokolenia w dynamicznej rzeczywistości XXI wieku nie straciły poczucia swoich korzeni i wartości historycznej otaczających budynków. Dlatego BOHEMA – Strefa Praga znajduje szczególne miejsce wśród naszych realizacji. Kolejny etap inwestycji daje nam zatem możliwość przywrócenia lokalnej społeczności jej historycznej pamięci. Dzięki połączeniu wiedzy i pasji, ale również, doświadczeniu naszego profesjonalnego zespołu inżynierów wraz z OKAM tworzymy nie tylko nowe centrum warszawskiej Pragi, ale również oddajemy całej warszawskiej społeczności zamkniętą w BOHEMIE duszę starej Warszawy. – mówi prezes FineTech Construction Włodzimierz Bogiel.

Budynki historyczne wokół komina to nie tylko Glicerynownia i Kotłownia. Już dziś trwają prace projektowe nad budynkiem Warzelni, w którym docelowo OKAM planuje zrealizować 
ok. 60 mieszkań w klimacie loftów, które charakterem będą korespondowały z lokalami usługowo-handlowymi w stylu industrialnym, które znajdą się na parterze Warzelni. Będą one przystosowane do działalności typu kawiarnie, restauracje, bary czy małe usługi. Przestrzenie te będą posiadały  bezpośrednie wejścia od ulicy Szwedzkiej oraz będą dobrze skomunikowane z pozostałymi budynkami historycznymi wokół komina. Wysokość oraz kształt Warzelni pozostaną bez zmian. 
W odniesieniu do pierwotnych planów przeprojektowane zostanie jedynie jej wnętrze, które zmieni także swoje przeznaczenie na funkcję mieszkaniową. Budynek uzupełniony zostanie o unikatowy wewnętrzny dziedziniec. 

Decyzja o zmianie pierwotnie planowanej przestrzeni komercyjnej w Warzelni została podjęta w ślad za zmieniającą się sytuacją ekonomiczno-społeczną w ciągu ostatniego roku oraz zgodnie 
z obecnymi potrzebami i uwarunkowaniami rynku. 

Wraz z rewitalizacją części historycznej równolegle powstaje II etap części mieszkaniowej, którego Generalnym Wykonawcą jest firma UNIBEP i którego prace rozpoczęły się w IV kw. 2020. Budynki historyczne wokół komina zostaną oddane w IV kw. 2021, a etap II części mieszkaniowej w IV kw. 2022. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów