PSSE: 41 inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji

  • 10 stycznia 2020
  • TerenyInwestycyjne.info

Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE

Tegoroczny wynik osiągnięć Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (PSSE) to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI), modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych.

Nowy, bardzo ważny obszar działalności Strefy, który został zainicjowany w 2019 r., to prace nad projektem „Centralnego Parku Inwestycyjnego” w miejscowości Dźwierzno (województwo kujawsko-pomorskie, gmina Chełmża). Projekt ma na celu przygotowanie dużego terenu inwestycyjnego wielkości powyżej 460 ha, zlokalizowanego bezpośrednio przy autostradzie A1. Kolejny, ważny projekt infrastrukturalny - realizujemy także w Grudziądzu. Budowana przez Strefę i Miasto droga, stworzy dostęp do wyjątkowo atrakcyjnych terenów: (27,5 ha).

W 2019 rok zakończony został pierwszy etap rewitalizacji terenów postoczniowych na Wyspie Ostrów w Gdańsku. Teren został przystosowany do prowadzenia nowoczesnej produkcji stoczniowej i okołostoczniowej w oparciu o najnowsze technologie przemysłowe. W tym miejscu powstało jedyne na skalę całego kraju, prawdopodobnie pierwsze w Polsce Centrum Programowania Robotów Przemysłowych.

– W 2019 roku wydaliśmy 41 „Decyzji o wsparciu”,  z czego 29 były to decyzje dla małych i średnich przedsiębiorstw, co w reżimie starej ustawy praktycznie było niemożliwe. Co więcej 35  firm z 41 to firmy z kapitałem polskim. Poprzednio były to duże, zagraniczne przedsiębiorstwa. To zasadnicza zmiana jaka wynika z tej Ustawy. – podsumowuje Przemysław Sztandera, prezes PSSE.

– Wsparcie Strefy to premia za sukces. Firma musi zrealizować inwestycję, później osiągnąć rentowność i wtedy można być zwolnionym z podatku dochodowego. W tym roku pozyskaliśmy do Strefy, zupełnie nowe firmy i zaoferowaliśmy im wsparcie, które ma zachęcić ich do jeszcze większego wysiłku inwestycyjnego. Na tym tle bardzo ciekawie wyróżnia się województwo kujawsko-pomorskie. Z 41 projektów, aż 26 to są projekty z tego województwa. Najwięcej projektów jest w we Włocławku i powiecie włocławskim – łącznie 5 i w Toruniu i powiecie toruńskim – aż 9. – dodaje Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów