Podatki od nieruchomości mogą być odroczone

  • 27 kwietnia 2020
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. pixabay.com)

W ramach tarczy antykryzysowej gmina może czasowo zwolnić przedsiębiorców z płacenia podatku od nieruchomości lub przedłużyć termin płatności jego rat. Może też ustalić grupy przedsiębiorców, które obejmie wsparciem - podaje portal Prawo.pl.

Jak informuje Prawo.pl, rada gminy może uchwalić, za część 2020 roku, zwolnienie z podatku gruntów, budynków i budowli, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Może też uchwałą przedłużyć terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020, nie dłużej jednak niż do 30 września 2020 r. Oba wsparcia mogą dotyczyć wskazanych przez gminę grup przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się wskutek epidemii koronawirusa.

Resort finansów wskazuje, że problemem może być definiowanie pojęcia pogorszenia się płynności finansowej - donosi Prawo.pl. Wyjaśnia, że dodatkowe precyzowanie tego pojęcia nie jest konieczne w przypadkach oczywistych – np. gdy podatnicy zostali zobowiązani do zamknięcia swojego zakładu, m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, prowadzący hotele, restauracje i inne punkty gastronomiczne, sklepy w galeriach handlowych.

Przepisy nie przewidują dokumentowania pogorszenia płynności finansowej podatnika, korzystającego z preferencji podatkowych w związku z uchwałą rady gminy. – przypomina Prawo.pl.

Nie jest zatem wymagane złożenie oświadczenia przez przedsiębiorcę o pogorszeniu jego płynności finansowej w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu pandemii. Ma to służyć uproszczeniu procedur - zwraca uwagę Prawo.pl.

Także w przypadku podjęcia przez gminę uchwały o przedłużeniu terminów płatności rat podatku od nieruchomości za miesiące od kwietnia do czerwca przedsiębiorca nie musi składać wniosku. – dodaje Prawo.pl.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów