O dzierżawach gruntów rolnych

  • 23 stycznia 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

O dzierżawach gruntów rolnych

O rozdysponowaniu gruntów z wygasających umów dzierżaw rozmawiali - wicepremier, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk z Zarządem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W spotkaniu brali udział członkowie Kierownictwa KOWR oraz Szef Gabinetu Politycznego.

Wyłączenia gruntów z dzierżawy

Podczas spotkania rozmowy dotyczyły procesu rozdysponowania gruntów z wygasających umów dzierżaw, co do których dzierżawcy nie wywiązali się z ustawowego obowiązku wyłączenia z umów 30% powierzchni.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że zapis ustawowy o zakończeniu tych umów dzierżaw jest jednoznaczny i będzie realizowany.

Dyrektor KOWR Waldemar Humięcki podkreślił, że powracające do KOWR grunty podlegają procesowi wtórnej restrukturyzacji i będą rozdysponowane zgodnie z obowiązującymi w KOWR zasadami, w szczególności w formie przetargów ograniczonych dla rolników indywidualnych.

Kontrole poddzierżaw

Rozmawiano również o problemach wynikających  z poddzierżawy. Występują one w incydentalnej skali w stosunku do umów dzierżaw na gruntach ZWRSP.

Aktualnie poddzierżawy są przedmiotem kontroli przez organy wewnętrzne KOWR a także organy zewnętrzne. W zależności od wyników będą podjęte decyzje co dalszego ich funkcjonowania.

Ocena przetargów

Podczas dyskusji oceniono również rozdysponowanie gruntów na sprzedaż i dzierżawę.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów