Miasto Suwałki ogłosiło przetarg na budowę Mediateki. Swoje oferty firmy mogą składać do 9 kwietnia.  Koszty całkowite projektu szacowane są na ponad 50 mln zł. Inwestycja będzie finansowana środkami z Unii Europejskiej. Mediateka powstanie w rozwidleniu ulic Reja i Pułaskiego.

– To kolejny z etapów wdrożenia tego projektu w fazę realizacji. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy konsultacje społeczne, które wyraźnie potwierdziły, że Suwalczanie popierają budowę Mediateki. Mamy gotową dokumentację i wydane pozwolenie na budowę. Złożony jest też wniosek o dofinansowanie tej inwestycji środkami z Unii Europejskiej. Przetarg na budowę przybliża nas do momentu, w którym ruszymy na dobre z realizacją nowej Biblioteki. – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

W ramach projektu zaplanowano budowę nowej siedziby Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej wraz z zagospodarowaniem terenu.
Mediateka będzie pełnić wiele różnorodnych funkcji, które wykraczają poza tradycyjną rolę biblioteki. Mediateka, z odpowiednią powierzchnią kulturalną, edukacyjną i naukową spełniać będzie wymagania nowoczesnej biblioteki, zapewniając jednocześnie odpowiednią przestrzeń na działalność na świeżym powietrzu.

Nowa siedziba Biblioteki obejmuje:

  • czytelnie i wypożyczalnie dla dorosłych i młodzieży/dzieci - osobne wejścia z zewnątrz do obu części
  • strefę multimedialną (pracownie językowe i plastyczne, filmową)
  • część dedykowaną dla aktywności okołoczytelniczych realizowanych w bibliotece dla dzieci i młodzieży tj. SOWA (eksperymentatorium), Midicentrum (pracownie, sale zajęć)
  • lokal komercyjny w parterze
  • część administracyjną (osobna kondygnacja)
  • magazyny i pomieszczenia techniczne w części piwnicznej.


W ramach zagospodarowania terenu wokół Mediateki zaplanowano powierzchnię umożliwiającą prowadzenie działań kulturalno – społecznych. Znajdzie się tam m.in. amfiteatr, a pozostałym terenie, na którym zachowany zostanie możliwie największa część dotychczasowego drzewostanu, przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia. Powstaną alejki, trawniki i urządzenia służące utrzymaniu porządku.

Po podpisaniu umowy w tym roku budowa powinna zakończyć się w 2027 roku.

Z warunkami przetargu można zapoznać się w linku:
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-f2451728-a0f1-40fc-8bcf-1272ce60d9cd