Koreański koncern otworzył oficjalnie fabrykę w Tucznawie

  • 7 października 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej (fot. UM Dąbrowa Górnicza)

W strefie inwestycyjnej w Tucznawie oficjalnie otwarto fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych. W zakładzie, produkującym na potrzeby branży motoryzacyjnej, docelowo ma pracować 1000 osób.

SK hi-tech battery materials Poland, spółka należąca do koreańskiego koncernu SK Innovation, uruchomiła pierwszy etap produkcji. Aktualnie zatrudnia 400 osób. Wraz z rozbudową i zwiększaniem mocy, w fabryce pracować ma 1000 osób, a powstawać tam 860 mln mkw. separatorów rocznie. Oznacza to, że będzie to wiodący zakład SK Innovation. Separatory to element akumulatorów, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

– Niezmiernie cieszę się, że to właśnie w Dąbrowie Górniczej realizowana jest inwestycja o tak dużym znaczeniu dla gospodarki naszego kraju. W otwartej dzisiaj fabryce koreańskiego koncernu SK Hi-Tech produkowane będą separatory do baterii elektrycznych. To pierwszy i docelowo największy zakład koncernu w Europie, który będzie miał znaczący udział we wzroście polskiego eksportu w branży automotiv. Cieszę się również, że kosztem 7 miliardów złotych powstaje nowoczesny zakładu, w którym docelowo zatrudnienie znajdzie 1000 osób. Będzie to impuls dla innowacji, które z czasem staną się alternatywą dla tradycyjnego przemysłu, dominującego do tej pory w naszym regionie. – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

– Co szczególnie ważne dla gospodarki naszego miasta, nowa fabryka to nie tylko miejsca pracy, ale również ogromna szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które będą mogły rozwijać się kooperując z globalnym koncernem. Tym bardziej jestem dumny, że choć międzynarodowa konkurencja była bardzo duża, inwestorzy zdecydowali się ulokować swój kapitał właśnie w Dąbrowie Górniczej. Nie byłoby to możliwe bez ogromu pracy wykonanej przez moich współpracowników oraz osoby zaangażowane w ten projekt. Jestem za to bardzo wdzięczny, bo otwarcie zakładu koreańskiego giganta w Europie, w Polsce, a konkretnie Dąbrowie Górniczej potwierdza, że jesteśmy doskonale przygotowani do obsługi największych projektów inwestycyjnych. – dodaje prezydent.

Strefa inwestycyjna w Tucznawie obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury, którą przygotowało miasto, m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych. Ponad 130 ha jest już zagospodarowywanych przez firmy, a 81,6 ha czeka na nowych właścicieli. Przygotowanie i udostępnienie terenów w Tucznawie kosztowało 45,7 mln. W samym tylko 2020 r. ze sprzedaży miejskich gruntów pozyskano tam 29 mln zł, a w 2021 r. SK ie technology dokupił 30 ha, za które zapłacił miastu 30,8 mln zł. Szereg działań związanych z pozyskiwaniem przedsiębiorców gmina prowadzi we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów