Kondycja rynku gruntów inwestycyjnych pod duże inwestycje jest wypadkową wielu czynników

  • 1 czerwca 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

Jakub Kubacki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego, Savills

PARTNERZY WYDANIA

Z jednej strony mamy do czynienia z ograniczoną dostępność generalnych wykonawców, galopującą inflacja wpływająca na wzrost cen materiałów budowlanych, widocznymi problemami z pozyskaniem zewnętrznego finansowania oraz brakami kadrowymi wynikającymi z sytuacji geopolitycznej. Z drugiej strony widzimy silny rozwój sektora e-commerce, intensyfikację zjawiska nearshoringu oraz rozbudowę intermodalnej infrastruktury transportowej.

W kontekście gruntów inwestycyjnych dostosowanych do wielkopowierzchniowych projektów przemysłowych największym zainteresowaniem cieszą się te wyposażone w istniejące sieci teletechniczne cechujące się dużą przepustowością zlokalizowane w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych. Znaczenie ma również kształt działki i powierzchnia umożliwiające efektywną zabudowę przy ugruntowanej sytuacji planistycznej uwzględniającej wskaźniki intensywności zabudowy przy braku limitów wysokości. 

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

W przeciwieństwie do coraz popularniejszych magazynów ostatniej mili oraz magazynów miejskich, wielkopowierzchniowe projekty przemysłowe nie muszą być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie dużych aglomeracji, a aspekt społeczno-demograficzny skorelowany jest z typem planowanej automatyzacji i operacji wewnątrz obiektu.

Największym zainteresowaniem wśród firm produkcyjnych cieszą się grunty w obrębie Górnego i Dolnego Śląska oraz Polski Centralnej. Na przestrzeni ostatniego roku zauważyliśmy znaczący wzrost znaczenia gruntów przemysłowych zlokalizowanych w zachodniej oraz północnej części kraju. Najdroższym rynkiem pozostaje Warszawa z cenami kształtującymi się na poziomie 700-900 PLN za m kw. Regiony Górnego Śląska, Łodzi, Wrocławia i Poznania utrzymują ceny na poziomie 200-400 PLN za m kw. Najniższymi cenami gruntów przemysłowych cechują się natomiast regiony Lublina oraz Rzeszowa, gdzie wynoszą one około 150-250 PLN za m kw.

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów