Euro Styl sprzedał ponad 1,3 ha gruntów w Gdańsku

  • 22 kwietnia 2020
  • TerenyInwestycyjne.info

Wizualizacja koncepcyjna DOKI

Euro Styl z Grupy Dom Development sprzedał część działki na terenie Młodego Miasta przeznaczoną pod biura, o pow. ponad 1,3 ha. Nabywcą jest firma Torus specjalizująca się w inwestycjach komercyjnych. Dwóch wiodących, lokalnych deweloperów wspólnie wybuduje DOKI - inwestycję o wielofunkcyjnym charakterze. W niezwykle atrakcyjnej i historycznej części Gdańska powstanie łącznie ok. 1 100 mieszkań i lokali usługowych, a także, w pierwszej fazie, 37 tys. mkw. powierzchni biurowej.

– Poszukując partnera specjalizującego się w inwestycjach komercyjnych przeprowadziliśmy konkurs ofert. Zależało nam na solidnej, sprawdzonej firmie, której można zaufać i która zagwarantuje odpowiednią jakość realizacji części biurowej. Torus jest jednym z liderów rynku biurowego, który stawia na ponadczasową architekturę, co i my doceniamy. Ważna była też dla nas deklaracja, że biurowce powstawać będą w tym samym czasie, co realizowana przez nas część mieszkaniowa, dzięki czemu DOKI dość szybko zaczną żyć i funkcjonować w pełni. Uważam też, że ogromną wartością dla Gdańska jest to, że za zagospodarowanie tak ważnego terenu wezmą odpowiedzialność firmy lokalne, rozumiejące specyfikę miejsca. – komentuje Mikołaj Konopka, prezes Euro Stylu, członek zarządu Dom Development.

– Przez ostatnią dekadę nasze działania koncentrowały się w Oliwie, gdzie współtworzyliśmy nowy, biznesowy charakter dzielnicy. Aglomeracja potrzebuje jednak nowych miejsc koncentracji biznesu. Dalej jesteśmy przekonani, że lokowanie tego typu usług wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego Trójmiasta jest optymalne. Młode Miasto, ścisłe śródmieście Gdańska, to miejsce o ogromnym potencjale - kiedyś dla przemysłu, a dzisiaj dla nowych funkcji i nowoczesnej, miejskiej zabudowy, która jakością architektury musi dorównać legendarności tej lokalizacji. Choć dzisiaj wszyscy mierzymy się z innymi wyzwaniami, trzeba też wybiegać w przyszłość, a ta należeć będzie m.in. do Młodego Miasta. Dla nas będzie to w najbliższych latach wiodący projekt w Gdańsku, gdzie zamierzamy przenieść wysoki standard zabudowy biurowej zaprezentowany w Oliwie. Dziękuję za zaufanie, którym obdarzył nas Euro Styl. Wierzę, że „biznesowy tandem” lokalnych deweloperów stworzy niedługo nowe, ważne miejsce na mapie nie tylko Trójmiasta, ale też kraju. – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Nareszcie Młode Miasto

Euro Styl działkę na Młodym Mieście, o pow. blisko 7 ha, nabył w I kwartale 2019 roku. Już wtedy firma zapowiadała, że na postoczniowym terenie, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności powstaną w najbliższych latach budynki mieszkalne i biurowe (za co miał odpowiadać wybrany partner), ponadto odrestaurowany zostanie zabytkowy budynek dawnej montowni kadłubów, stając się usługowym sercem inwestycji. Teren sąsiaduje z najcenniejszymi budowlami i miejscami związanymi z narodzinami „Solidarności”, a sąsiedztwo artefaktów przeszłości: dźwigów, hal montażowych, stoczniowych pochylni stawia architekturze szczególne wymagania. Zaangażowanie cenionego architekta, autora bryły ECS, dr inż. arch. Wojciecha Targowskiego, prof. PG, pozwoliło wypracować optymalne ramy dla zagospodarowania tego terenu. Lokalizacja i charakter planowanej zabudowy sprawiają, że inwestycja stanowić będzie bramę do rodzącej się dzielnicy Młode Miasto.

DOKI Living – wyjątkowe miejsce do życia

Część mieszkaniowa realizowana będzie w kilku etapach. Budynki będą miały zróżnicowaną wysokość, maksymalnie 8 pięter i halę garażową. Powstaną mieszkania 1-5 pokojowe o zróżnicowanym metrażu, nawet do 128 mkw. Na parterze znajdą się lokale handlowe i usługowe, w tym gastronomiczne. Na zielonych stropodachach budynków (ponad halami garażowymi i częścią usługową) przewidziano patia dostępne dla mieszkańców Doków, z prywatnymi ogródkami oraz wspólnymi przestrzeniami do wypoczynku i rekreacji, w tym ogródki zabaw dla dzieci. Całość zaprojektowano w układzie kwartałów zabudowy śródmiejskiej. Ceramiczna elewacja nawiązywać będzie do ceglanej zabudowy stoczni. Industrialny charakter inwestycji podkreślą panele z blachy dachowej malowane w kolorach charakterystycznych dla kontenerów morskich oraz duże przeszklenia z charakterystycznymi szprosami. Ponadto zaprojektowana została infrastruktura drogowa i sieciowa z elementami małej architektury i zieleni. W budynkach i wzdłuż osi komunikacyjnych zaprojektowano liczne miejsca postojowe dla rowerów. Planowany termin oddania do użytku I etapu inwestycji to 2023 rok.

DOKI Office – sąsiedztwo zobowiązuje

I faza części biurowej inwestycji DOKI (DOKI Office) to dwa budynki pomiędzy którymi powstanie nowa ulica Kadłubowców, bezpośrednio sąsiadujące z Europejskim Centrum Solidarności oraz słynną Salą BHP. Pierwszy budynek (A) będzie miał 5 kondygnacji nadziemnych, drugi (B) 7, ponadto oba będą miały jedną kondygnację podziemną z miejscami parkingowymi dla samochodów (łącznie 289) i rowerów. Miejsca dla rowerów znajdą się również na zewnątrz, a każdy z budynków posiadać będzie dedykowane szatnie dla rowerzystów. DOKI Office zaoferuje łącznie ponad 37 tys. mkw. powierzchni najmu (GLA) z przeznaczeniem na biura i usługi. W części parterowej jednego z budynków zaprojektowano lokal gastronomiczny wraz z zewnętrznym ogródkiem. 

Projekt architektoniczny przygotowuje pracownia APA Wojciechowski Architekci. Budynki certyfikowane będą w systemie LEED, co od lat jest standardem w realizowanych przez Torusa biurowcach. Daje to gwarancję najwyższych standardów jakościowych i środowiskowych, także wysokiej wydajności energetycznej i użycia przyjaznych dla otoczenia i użytkowników materiałów budowlanych. Oba budynki powstawać będą równolegle. Prace rozpoczną się w II połowie br., a planowany termin oddania inwestycji do użytku to przełom 2022 i 2023 roku. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów