Elbląg: Rozpoczyna się kolejny etap rewitalizacji Wyspy Spichrzów

  • 24 lutego 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

Wyspa Spichrzów (fot. materiał prasowy / Adobe Stock)

Rozpoczyna się kolejna inwestycja na Wyspie Spichrzów. Prezydent Witold Wróblewski podpisał umowę z wykonawcą na opracowanie dokumentacji projektowej oraz przebudowę zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg. Inwestycję zrealizuje firma Doraco. Przedsięwzięcie kosztować będzie 30 379 839,00 zł.

Kolejny etap rewitalizacji ma na celu zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej miasta. Dotyczy umocnienia i zagospodarowania zachodniego brzegu rzeki Elbląg.  Modernizacja obejmie odcinek nabrzeża od mostu Wysokiego w kierunku fosy miejskiej i mostu Kardynała Wyszyńskiego oraz od mostu Niskiego w stronę OSW Fala. Inwestycja realizowana jest w ramach zadania pn. „Rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Elblągu – terenu przeznaczonego pod inwestycje Programu Fabryka”.

– Bardzo się cieszę, że dziś możemy przejść do realizacji tematu, który jest dla nas bardzo ważny – a mianowicie Wyspy Spichrzów. Stare Miasto i program retrowersji jest realizowany, przyszedł czas na konkrety na Wyspie Spichrzów, aby wykorzystać ten obszar pod kątem turystyczno-rekreacyjnym. W ramach konkursu pozyskaliśmy środki, dzięki którym realizowana  jest budowa nowoczesnego biurowca, w ramach programu Fabryka, który otwiera zabudowę tego obszaru. Druga część to wykonanie robót związanych z przebudową nabrzeża. Pozyskaliśmy na ten cel dofinansowanie z Polskiego Ładu w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, w kwocie 26,8 mln zł. Środki własne to ponad 3,5 mln zł. Łączny koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 30,3 mln zł. Gratuluję wykonawcy i życzę sprawnej realizacji zadania. – podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.

Zamówienie będzie realizowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Firma Doraco na nealizację kontraktu będzie miała 30 miesięcy. Z tego 16 miesięcy poświęcone będzie na zaprojektowanie inwestycji i kolejne 14 miesięcy na jej wykonanie.

– Mamy bardzo duże doświadczenie w realizacji inwestycji prowadzonych w portach morskich i śródlądowych. W ramach projektów hydrotechnicznych praca na wodzie zawsze jednak obarczona jest standardowymi wyzwaniami związanymi m.in. z występującą cofką, wezbraniami czy falą powodziową. Większość robót będziemy natomiast prowadzili z lądu. Jednocześnie prace na rzece są znacznie mniej wymagające niż w portach morskich. W przypadku Elbląga mamy również dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej. Dlatego nie spodziewamy się większych utrudnień. Inwestycja jest prowadzona w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, więc już na etapie projektowym będziemy mogli zidentyfikować potencjalne ryzyka i odpowiednio je zaadresować. – podkreślił Piotr Siemaszko, Dyrektor Oddziału Hydrotechniki, Korporacja Budowlana DORACO.

Inwestycja polegać będzie na przebudowie nabrzeża wraz z wyposażeniem w urządzenia cumownicze, przebudowie pomostów pływających, kanalizacji, budowie oświetlenia, zaopatrzeniu w prąd i wodę i renowacji terenów zielonych. Wykonany zostanie również ciąg pieszo-jezdny oraz budowa parkingu do 200 miejsc postojowych przy ul. Warszawskiej.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów