Duże zainteresowanie gruntami pod inwestycje przemysłowe

  • 9 czerwca 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Sytuacja na rynku nieruchomości magazynowo-produkcyjnych jest bardzo dynamiczna. Składa się na to kilka czynników. 

Można by odnieść wrażenie, że po okresie wstrzymywania się z decyzjami w okresie II i III fali Covid-19, zapotrzebowanie na grunty wróciło ze zdwojoną siłą, z jednej strony wynikało to z wstrzymania zaplanowanych przed pandemią planów inwestycyjnych, z drugiej strony – z pojawienia się nowego zapotrzebowania w związku ze zmianą modeli biznesowych niektórych firm w wyniku pandemii. Bardzo dynamicznie wzrosła liczba zapytań, nie tylko odnośnie rynku ecommerce i jego obsługi z punktu widzenia logistycznego, ale również z punktu widzenia np. rynku data center – czyli obsługi infrastruktury rynku ecommerce. Bardzo duża liczba zapytań jest również ze strony klientów produkcyjnych, poszukujących terenów szczególnie z możliwością zapewnienia dużej ilości prądu. W efekcie pandemii prywatni właściciele nieruchomości są bardzo niechętni do sprzedaży nieruchomości i czekają aż sytuacja na rynku gospodarczym się ustabilizuje lub proponują zaporowe ceny, niemożliwe do uzyskania na rynku magazynowym. 

POBIERZ CAŁE WYDANIE W FORMACIE PDF

Z drugiej strony są nieruchomości publiczne, skarbu państwa i samorządowe. Można zauważyć na rynku wiele publicznych przetargów na nieruchomości, co do których wcześniej brakowało decyzji. Wygląda na to, że samorządy czy agencje skarbu państwa uwalniają kapitał zamrożony w nieruchomościach inwestycyjnych. W przypadku nieruchomości, które są zlokalizowane blisko głównych rynków, ceny na przetargach przekraczają ceny sprzed pandemii. 

Bardzo ciekawym trendem jest coraz większe zainteresowanie obiektami typu brownfield. Bardzo często mają one korzystne położenie na głównych rynkach, dzięki czemu deweloperzy mogą przekształcić tego typu obiekty w nowoczesne budynki magazynowe. 

Jakie działki cieszą się największym zainteresowaniem?

– Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się działki blisko lub w obrębie dużych ośrodków magazynowych. Obejmuje to Łódź, Poznań, Warszawę, Wrocław, Kraków cały Górny Śląsk. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się tereny w okolicach miast, węzłów, tras w województwie lubuskim oraz zachodnio-pomorskim, szczególnie w otoczeniu Szczecina. Obserwujemy również zainteresowanie gruntami, które są położone blisko powstających nowych tras i nowych węzłów. Będą one zmieniać perspektywy komunikacji drogowej dla regionów, jak trasa realizowana S6 w okolicach Trójmiasta. Zainteresowaniem cieszą się nieruchomości każdej wielkości od 1 do 20 ha. – mówi  Wojciech Przybylak, Land Specialist, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield

POBIERZ CAŁE WYDANIE W FORMACIE PDF

Ceny gruntów 

Dużo wyższe niż zazwyczaj zainteresowanie wielu podmiotów na rynku wpływa na ceny gruntów. - Jak informuje Wojciech Przybylak, liczba zainteresowanych znacząco przekracza liczbę dostępnych działek, dotyczy to szczególnie głównych ośrodków magazynowych. W związku z tym wiele gruntów, które kiedyś z jakichś względów nie były kupowane, obecnie cieszą się zainteresowaniem. W związku z tym można zaobserwować, że ceny są wyższe, a kupujący bardzo często są przygotowani by więcej zapłacić.

Partnerzy wydania

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów