Bezpośrednie inwestycje zagraniczne napływają do Polski

  • 1 grudnia 2020
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) pojawiły się w Polsce zaraz po zmianie ustroju w 1989 r. Początkowo firmy nieśmiało wchodziły na polski rynek, lecz po 30 latach od transformacji ustrojowej wartość zobowiązań z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wg Narodowego Banku Polskiego (NBP) wyniosła już 892,2 mld zł (na koniec 2019 r). BIZ wprowadziły na polski rynek kapitał niezbędny do rozwoju gospodarki, nowoczesne technologie i know-how oraz współczesną kulturę korporacyjną, poprawiając m.in. wydajność pracowników. 

Początkowo zagraniczny kapitał w dużej mierze skupiał się na prywatyzacji firm państwowych oraz produkcji. Z czasem do Polski zaczęto przenosić coraz więcej procesów, zaś nasz kraj stał się ważną destynacją dla nowoczesnych usług biznesowych (BPO). Polska zyskała na zainteresowaniu inwestorów po dołączeniu do Unii Europejskiej w 2004 r. Członkostwo w UE jest nadal jednym z czynników przyciągających BIZ do naszego kraju, zaś dominująca część BIZ pochodzi z krajów członkowskich (około 70 proc. – dane z 2017 r.).

W 2019 r. największy udział w BIZ miały Niderlandy (190,6 mld zł) i Luksemburg (112,7 mld zł), w których ze względów prawnych i podatkowych rejestruje się wiele spółek zagranicznych zanim wejdzie na rynek polski. Struktura zagranicznych inwestycji bezpośrednich jest jednak nieco inna, gdy analizuje się ją, biorąc pod uwagę państwo siedziby podmiotu dominującego w grupie kapitałowej. Z państw bezpośrednio inwestujących w Polsce dominowały Niemcy i Francja.

Pod względem branż, w które najczęściej inwestuje zagraniczny kapitał przeważa przetwórstwo przemysłowe (290,6 mld zł), działalność finansowa (146,1 mld zł), handel hurtowy (133 mld zł ) oraz działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (86,2 mld zł).

Zgodnie z corocznymi raportem firmy doradczej EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy" w 2019 r., Polska z 200 projektami zajęła 7. pod względem nowych inwestycji zagranicznych, zaliczając spadek BIZ o 26 proc. Te dane potwierdza NBP, wg którego w 2019 r. bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce spadły o 27,9 proc. - to różnica między 57,77 mld zł w 2018 r. i 41,67 mld zł w 2019 r. 

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na raport fDI Markets, który zauważa wzrost o 14 proc. projektów typu greenfield w Polsce w 2019 r., co zaowocowało wzrostem kapitału inwestycyjnego o 43 proc. do 21,8 miliardów dolarów i 373 projektami. Dodatkowo  w I połowie roku 2020 r. Polska była jednym z nielicznych państw Europy, w których wzrosła liczba BIZ mimo pandemii COVID-19. Zgodnie z danymi fdi Intelligence w pierwszy 4 miesiącach 2020 r. inwestorzy ogłosili w Polsce 165 projektów w porównaniu do 145 projektów rok wcześniej. W tym samym okresie liczba BIZ na świecie spadła o 45 proc. Warto podkreślić, że większość z projektów dotyczyło rynku nieruchomości, na którym świetnie sobie radziły zwłaszcza projekty magazynowo-logistyczne. 

Niemieckie inwestycje

Niemcy są najważniejszym krajem eksportującym kapitał do Polski w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zaś niemieckie inwestycje stanowią 21 proc. BIZ w naszym kraju. Wartość niemieckich inwestycji bezpośrednich w Polsce od czasu zmian ustrojowych sięga 35 mld euro. W 2018 r. bezpośrednie inwestycje niemieckie wyniosły 1,58 mld euro. W Polsce inwestują największe niemieckie firmy jak Bayer, BMW, DHL czy Deutsche Bank.
 
Duża część niemieckich inwestycji przypada na przemysł samochodowy oraz outsourcing procesów biznesowych (zwłaszcza w branży informatycznej). Niemieccy inwestorzy niezmiennie wysoko cenią członkostwo Polski w UE, które zwiększa jakość i stabilność otoczenia regulacyjnego. Innymi czynnikami, które skłoniły niemieckie firmy do inwestycji w Polsce są kwalifikacje, produktywność i motywacja pracowników, a także jakość i dostępność lokalnych poddostawców.

Amerykańskie inwestycje

Amerykanie to drudzy najwięksi inwestorzy nad Wisłą (11 proc. inwestycji), a w Polsce działa ponad 1500  firm z amerykańskim kapitałem. Zgodnie z danym KPMG, amerykańskie firmy posiadają w Polsce aktywa o wartości 54,5 mld dolarów. Zainwestowały one w naszym kraju 24,4 mld dolarów, ale biorąc pod uwagę również kapitał zainwestowany poprzez przedmioty zarejestrowane w innych państwach, amerykańskie inwestycje w Polsce mogą sięgać 62,7 mld dolarów. Firmy z USA utworzyły bezpośrednio ponad 267 000 miejsc pracy. Miejsca pracy podwoiły się w latach 2010-2018, z czego wiele z nich wymaga wysokich kwalifikacji. Do największy amerykańskich firm inwestujących w Polsce możemy zaliczyć m.in. Amazon.com, Mars, Phillip Morris, Procter&Gamble, International Paper czy CVC Capital Partners. 

Europejskie inwestycje

Francuzi plasują 3. pod względem ilości BIZ w naszym kraju (10 proc.). W Polsce działa blisko 1100 firm francuskich, które w sumie zainwestowały 81 mld zł (dane za 2017 r.) i zatrudniają około 200 tyś. pracowników. Najwięcej firm (24 proc.) działa w handlu hurtowym i detaliczny, (Auchan, Carrefour, Leroy Merlin), na drugim miejscu znajduje się przetwórstwo przemysłowe (23 proc.) z firmami takimi jak Valeo, PSA czy Michelin.

Na 4. i 5. znajdują się Holandia  (73,4 mld zł – 9 proc. ) i Wielka Brytania (48,1 mld zł – 6 proc.). Inwestycje niderlandzkie w Polsce to głównie sektor mediów, system bankowy i ubezpieczeniowy, przetwórstwo spożywcze, przemysł browarniczy, transport i logistykę, przemysł elektroniczny i maszynowy. Wysoka wartość inwestycji holenderskich wynika głównie z projektów międzynarodowych koncernów, które inwestują przez swoje filie w Niderlandach: m.in. BP, Unilever, Procter&Gamble czy Fiat Powetrain. Z holenderskich firm inwestujących w Polsce można wymienić m.in. UPC, ING, czy Heineken.

Brytyjskie firmy w Polsce zatrudniają około 110 tyś. pracowników. Najwięcej firm pochodzących z Wysp działa w sektorze przetwórstwa przemysłowego (33,2 proc.) oraz w handlu i naprawie pojazdów (20,2 proc.). Do największy inwestorów można zaliczyć BPO Europa, Shell, GKS czy Avivę. 

Nowi inwestorzy

Od kilku lat Polska stanowi obiekt zainteresowania nowych inwestorów, zwłaszcza z Chin i RPA. O ile firmy z Korei Południowej i Japonii są obecne na polskim rynku od dekad, to Chiny na razie znajdują się jeszcze w dole rankingów inwestorów w Polsce, mimo tego że na świecie Chińczycy należą do najbardziej dynamicznych inwestorów. Jednak zaangażowanie kapitałowe firm zza Wielkiego Muru w Polsce powoli rośnie i na koniec 2018 r. minimalnie przebiło poziom z 2015 r., osiągając najwyższy wynik w historii - 942 mln dol. – jak wynika z danych NBP. Chińczycy odpowiadają za niespełna pół procent BIZ w naszym kraju.

W Polsce rozglądają się również inwestorzy z RPA, zwłaszcza zainteresowani polskim rynkiem nieruchomości. W 2018 r. fundusze inwestycyjne z Republiki Południowej Afryki zainwestowały w nieruchomości na polskim rynku niemal 1,47 mld. dolarów.

Zadowolenie z inwestycji w Polsce

Zgodnie z wynikami "Badania klimatu inwestycyjnego w Polsce 2018" przygotowanego przez PAIH, firmę Grant Thorton i bank HSBC 94 proc. inwestorów zainwestowałaby ponownie w Polsce. Porównując odpowiedzi pod kątem kraju pochodzenia kapitału ankietowanej firmy, najlepiej Polskę oceniają inwestorzy z Wielkiej Brytanii, przyznając naszemu krajowi średnio 4,5 pkt na 5 możliwych. Na kolejnych miejscach uplasowały się Chiny (4,2 pkt) oraz ex aequo Dania i Niemcy (3,8 pkt). Najsłabiej klimat inwestycyjny w Polsce punktują natomiast inwestorzy ze Szwecji (3,3 pkt) i Holandii (3,4 pkt).

Zagraniczni inwestorzy najlepiej oceniają wielkość polskiego rynku wewnętrznego, stabilność gospodarczą, podwykonawców oraz dostawców, a także lojalność i wydajność polskich pracowników. Jako wymagające poprawy wskazują zmienne i niejasne przepisy, mało efektywne sądownictwo gospodarcze oraz skomplikowany system podatkowy. 


PARTNERZY TEMATU

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów